Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

lord-artoo

Špatné to není, ale aby to bylo dobré, muselo by to být věrohodné, což rozhodně není. Kdyby takhle "gymply" v Českých zemích skutečně vypadaly, asi by mi bylo smutno. Takhle jen vím, že scénář i herci přehrávají. ()

Zmeo

Fajn film z pubertálního prostředí vyvolávající vzpomínky, jak se člověk choval na střední ... :-D ()

BUBO26

Typicky česko-slovenský film, ktorý sa hrá na priveľa žánrov a rozoberá priveľa tém. Ale niektoré scény sa mi veľmi páčili a ak beriete tento film ako oddychovku, tak vás nesklame. ()

J.e.r.e.c

Tohle je nakonec jeden z nejzajímavějších výtvorů z filmařsky zoufale šedé české současnosti. Je mi celkem u prdele, jestli dění na střední popisuje trefně nebo fabuluje, slovy Vorla mladšího: „Mně to prostě baví !“ Samozřejmě, jde o klasickou vo(r)lovinu, kde jsou veškeré postavy hnány až na hranici karikatury (v případě učitelského sboru či Krause daleko za ni), ale přesto mi připadá, že Gympl má větší vypovídací hodnotu, než drtivá většina filmů, které se snaží „něco říct“ prostřednictvím (rádoby)realistického ztvárnění skutečnosti, vzor Hřebejk. Překvapí v našich luzích neobvyklá absence kladných hrdinů, osvěžující přístup, Mádl s Vorlem jsou větší a menší zmrd, kteří serou na všechno a na všechny. Jedinej opravdu sympatickej člověk je Matonoha a možná ta holka, co si ráda hraje se zapálenou cigaretou. I s Holubovou člověk tak nějak soucítí, protože šéfovat podobnýmu ansámblu musí bejt vážně o nervy. Všechno to perfektně podkresluje stylová hudba od Wiche, která stojí za poslech i samostatně. Je to vlastně jedinej českej soundtrack, kterej jsem si kdy pustil. 70 % ()

topi80

Tak trochu jiný Vorel, ale opět za všech okolností originální. Téměř geniální vybalancování dramatických a humorných momentů. Nikdy by mě nenapadlo, že právě Tomáš Vorel, kterého mám spojeného s filmy, kde buduje svůj vysněný svět venkova a samot, natočí film o "moderní mládeži", který bude mít takovou atmosféru. Ač je tady přímo plejáda mnou velmi neoblíbených herců (Mádl, Šteindler, Kraus), pro typicky vorlovsky parodizované postavičky se jejich přehrávání hodilo. Nečekal bych, že dám takovému filmu takové hodnocení. ()

wolverine

Gympláci sprejují v metru, na mosty, na domy a vlastně vše co se dá posprejovat. K tomu přidejte pár pařeb, sexu a alkoholu, dejte na 17 minut do trouby a vyleze vám Vorlův Gympl. Film celkem ujde, až na otravného Mádla. Když si uvědomim, že tenhle biják je podle skutečnosti celkem mě to děsí. No ale na českou kinematografii hodně dobrý. ()

SONY_

„Čtyřku ti dávám opravdu z milosti.“ Ta omáčka o sprejování a tak mě moc nezajímala, ale scény ze školy mě opravdu bavily. /60%/ ()

jns

Vorlova Freak show. Všechny "dospělé postavy", kromě Matonohy jsou karikatury. Nelze vnímat v realistické rovině - pak je to úlet. Pokud člověk přistoupí na Vorlovu stylizaci, je možné si film příjemně užít. Mádl je výbornej, Vorel jr. vůbec ne špatnej a vnadná Lenka Jurošková by mohla zazářit i v jinejch filmech. ()

wef

Podle mě docela příjemné zpestření českého filmu. Gympl by si zasloužil nálepku "Film ze života". Ačkoliv jsem moc nevěřil hvězdnému obsazení, vznikl z toho herecky jeden z nejzajímavějších filmů poslední doby. Pochopitelně, byly v něm citelné mezery, ale čekal jsem to horší. Vtipná stránka funguje, především díky jedné vedlejší postavě, kterou snad ani nemusím jmenovat. Dramatická stránka funguje taky relativně dobře, a myslím si, že do filmu patří. Dobře jistě udělali filmaři, že nenechali scénář stát na dvou postavách v podání Tomáše Vorla jr. a Jirky Mádla, ale že větší význam (roli) má prakticky většina herců. Myslím to tak, že každý doplňuje film o nějaký ten "kus dortu". Díky tomu je Gympl určen i pro starší generaci, mladá i střední generace si najde to své. A často jsem za sebou v kině slyšel mluvit jednoho muže, pravděpodobně učitele, po nějaké scéně z filmu: "Typické!" ()

Lumpus

Konečně český film o teenagerech o klucích,který za něco stojí. U holek to byli Pusinky,u kluků Gympl,to jsou filmy,které mě poslední dobou zvedli ze židle a dokázali to,že jsem jim to uvěřil. A o to jde hlavně žadní rafťáci ani Snowboarďáci,nedejbože Podvraťáci se zde nekonají. Celé toto dílo je velmi realné(až na výjmky) a kupudivu velmi vážné a temné,a to je právě to co mě na něm velmi zaujalo,to tajemno,opravdovost a krutost reálného světa. Jen některé hluché a divné místa kazí že nemohu dát ultimátní hodnocení. ()

J.McClane

Velice zajímavá freska jednoho z aspektů naší doby. Bohužel ji trochu stáží některé herecké výkony. Avšak potěší Mádl a stará garda i T.Matanoha. Je to snímek k zamyšlení, ale je i trochu smutný... ()

hull

Studenti i učitelé byli při odchodu z kina znechuceni. A víte proč? Rodina Vorlů se trefila do černého a odhalila poměry českého školství. Všechno není super, herecké výkony jsou nevyrovnané (rozhodně však elita nezklamala, zejména Matonoha v roli nadějného pedagoga a Jiří Schmitzer v roli již méně nadějného pedagoga, který je s přispěním studentů na pokraji ústavní léčby), děj je přitažený za vlasy a učitelé jsou tu za idioty (což však s ohledem k různým reformám školství není úplně od věci). Jeden můj učitel říká: „Musíte přehánět, aby Vás vůbec někdo poslouchal.“ TAK pozorně poslouchejte, neslyšíte náhodou nějaké bzzzzzzzzzz. ()

Cortesz

Čekal jsem teenage film ve stylu Janáka, ale dostalo se mi úplně něčeho jiného a by jsem mile překvapen a hned z několika důvodů. Především realistickej a myslím, že i pravdivej pohled na české školství a na dnešní mládež. Dále musím vyzdvihnout pár hereckých výkonů jako byli : Mádl, kterej zahrál namachrovanyho frajera z bohaté rodiny geniálně, dále Matonoha, Holubová, Schmitzer, Bydžovská a Hanák byli uvěřitelni. Naopak především dívčí herecké obsazení přímo otřesné. A ze známých tváří byli dle mého špatní Šteindler, a hlavně ten školník ani nevím kdo ho hrál a zbytk učitelského sboru. Ale jinak jde o vskutku originální snímek, kterých je zde málo a snad budou přibývat. ()

JK77

Nic som od toho neocakval, nic som v tom nehladal. proste som len sedel a bavil sa. A v konecnom dosledku si v tej tragikomedii moholkazdy najst nieco - teenageri aj rodicia. Trosku sa tam toho nazili vela nabuchat, a niektore sceny trosku pokrivkavali, ale ako zabava na prijemny vecer to berem! Presne tak "valku na nej a pak totalitu". Alebo to bolo naopak? ()

Mr.Roman

Až na toporné "herecké výkony" väčšiny zúčastnených (okrem skvelého Mádla) a jednoúčelnosť 40% scén, ktoré nevedú k ničomu, ide hlavne o jednoduchú a v rámci žánru výbornú oddychovú zábavu o ťažkostiach a problémoch študentského života nielen na titulnom Gymply. ()

petisek

Aj keď je zjavné, že skutočný gympel sa od toho filmového značne odlišuje, oceňujem aspoň úsilie tvorcov filmu zmapovať život súčasnej mladej generácie a priblížiť sa jej kultúre. Veľkým plusom filmu je kamera, skvelá hudba od Wicha a herecké výkony Mádla, Vorela ml., Matonohu a Holubovej. Scénar je síce najväčšou slabinou filmu, ale ja som sa nečakane dobre zabával. ()

Jaromír

Taková sonda do průměrného života gympláka :). Film není nic moc, ale životní příběhy, které se v něm popisují, mají něco do sebe. Někdo se nemůže změnit, či nechce, jiný zase musí utéct z toho "blázince" pryč. Jako ze života :). Film mohl být více realistický/naturální, občas je hodně umělý, a hlavně proto ho hodnotím jako průměr. Jen pro tu scénu u výslechu se na něj ale stojí podívat :), ta se jim opravdu povedla :), a právě kvůli ní jsem se právě k filmu vrátil a podíval se na něj znovu. ()

Plastík

O čemm to bylo? Výslechy na policii - trapas. Ředitelka - trapas. Pohledy do kamery - moc často. Sex na komíně? Ale jak se k němu dostali.... ? Chabé umělé a mdlé. Kraus, Zbrožek, Schmitzer a jiní by asi zakázali vysílání, kdyby mohli. Pokud to jsou profesionálové. Rock podvrťáku je herecky velice zajímavej - ale Gyml je na druhopui stranu. Hip hop. Měli pustit znělku pana Vajíčka, vždy před klubovou scénou a hned po ní. Bojovníci proti systému se sqěle zapojili. A ani se nezapotili, šlo jim to moc dobře - a to není FRÁZE. ()

CaMMe

Na české poměry přijatelný snímek. Herci starší generace jsou bezchybní, ale to co předvádějí mladí (mimo Mádla, ten jediný hraje) to nemá obdoby. Procházková? Kde ji proboha vyhrabali??? Také mě děsí dění v onom gymplu. Snad nikdo nemůže uvěřit, že by něco takového vůbec fungovalo...nicméně jak říkám, na české poměry dobré - 60%. ()

Bigfuckman

Taková nic moc komedie z prostředí teenagerů. Ani sázka na dobré herce zde tento film nevynesla přiliš vzhůru. Měl bych ješte hvězdičku ubrat pač nesnáším ty pitomý sprejeri, ale zůstanu nezaujatý. ()