Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

ZkuKol

Mladí pohledem Vorla. Radost mi udělala nepřehlédnutelná dynamická kamera, která ovšem jen rozvíjí klasické režisérovy úhly. Scénář je smotaný ze zajímavých nitek, ale dost ho zabíjí stylizace a figurkaření. Herecká sestava je grandiózní, ale Mádl přehrávání nezvládl, mnozí jsou až příliš groteskní. Film je nejsilnější při vážných tónech a je škoda, že i při stominutové stopáži se dokáže opakovat a táhnout. Přitom má skvělý soundtrack, téma i sexy scény malování. Je škoda, že se tvůrci nedokázali rozhodnout pro jeden tón a jedno sdělení, čímž by pak film působil kompaktnějí a dle mě i zábavněji i silněji. Studenti z Budějovické kalí, studují, malují i milují pod taktovkou Pražské5 a v rytmech z "jihu"... 50% PS: nejlepší herecký výkon samozřejmě podává Štěpán Řezáč, který k mému zděšení zde mezi herci uveden není ;-) ()

MaMitti

Tleskám! Odpovídající vypovídající hodnota snímku podávaná s takovou grácií se hned tak nevidí. Mádl s Vorlem juniorem bez chybičky, co trošku snímek snižuje jsou hlavní představitelky ženských rolí, tam to – zejména v případě postavy Pavly – drhne. Ostatní herci super. K filmu, ke kterému jsem četla kritiky spíš horší než lepší, nemůžu dodat než – to by šlo! Tleskám! ()

luckyduck69 odpad!

Zřejmě moc nechápu nadšení většiny, ale Gympl rozhodně nepatří mezi mé oblíbené filmy. Spíš přímo patří mezi ty nejhorší....korunku tomuto bezduchému filmu nasadil sám režisér Vorel jako školník, který jen sprostě řve a nadává po celý škole... pointa? žádná....pobavení? nulové... ()

Kejdlo

Gympl stojí hlavně na hláškách, které jsou trefné a to se cení. Učitelé (skvělý výběr herců!) jsou lehce přehnaní, ale to nevadí. Nadsázka a absurdita, to je moje. Jen škoda té nudné grafiti linky. Vyměnit jej za chlastání a pozdní příchody domů, bylo by lépe. Takhle to vyšumí docela do prázdna, protože příběh stojí především na grafitech a to je možná škoda. 8/10 ()

vitekpe

Po deseti minutach jsem zjistil, ze neni absolutne mozne, abych se stal ucitelem nebo nejakym skolnim pracovnikem. A dal jsem to odmitl sledovat, tolik casu nazbyt nemam. ()

herr_carter

Já se celkem bavil, především pak ale rodičovské dvojici Kraus-Chýlková (vlastně i reálných manželů), ti mi jednotlivými hláškami dávali pořádně zabrat......................moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Sdoom

Gympl je docela zdařilým pokusem o sondu do světa dnešní pubertální mládeže, jen je škoda, že je to tak otřesně amatérsky natočené a většina herců je fakt příšerných. Nejvíc mě deptala kamera a její záběry zblízka do ksichtu a herecké "umění" Tomáše Vorla ml. a zejména Martiny Procházkové. Zachraňuje to, a to dost podstatně, Jiří Mádl, který si svou roli užívá a je neskutečně přirozený. Velkým pozitivem je neotřelá hudba, hip-hop se v českém filmu nenosí, takže za to Tomáši Vorlovi díky, že angažoval Indyho s Wichem. Celkově lepší 2 hvězdičky. (Blu-ray) ()

kenkaku odpad!

Film, který ukazuje přesně to co nesnáším. Vorel je stejný nesympatický exot a Mádl stejný protekční hajzl. Film neukazuje naprosto nic na co by se dalo koukat s porozuměním... Asi jsem na tohle už moc starej a nemám pochopení. ()

Eraserhead

Bojim se, že tomuhle filmu ublíží jeho dost nepovedený trailer. Kdybych lístky nevyhrál, nešel bych na to. Takhle se mi překvapivě dostalo hodně slušné zábavy s několika skvělými momenty (no i trapnějšími). Díky přítomnosti Jirky Mádla pak většina herců působí dost uměle (a to nejen ti mladí) a opět dokazuje, že patří do vyšší ligy. 70% ()

hudryhudry

Od Gymplu jsem moc neočekával, o to větší byl můj údiv, když jsem odcházel z kina, neboť se mi tento film překvapivě líbil a dokázal mě pobavit. Možná je to tím, že také 5 dní v týdnu navštěvuji náš gymnaziální ústav a lá 10 měsíců nepodmíněně, takže se mě téma filmu dosti dotýkalo a mnoho scén jako by z oka vypadlo zážitkům a zkušenostem z naší školy. Gympl má sice možná trochu omezenou cílovou skupinu diváků, ale o to víc je podle mě pro tuto skupinu propracován a vtipně napsán. Vzhledem k tomu, že se jedná o tragikomedii, tak jsou samozdřejmě některé scény dotaženy až do extrémů, které vás však kromě několika větších přešlapů neurazí. Film táhne především dvojice Vorel ml. a Mádl a povedená "sebranka" učitelského sboru, ostatní žáci a jiné postavy jsou ve filmu spíše do počtu a zahušťují prázdná místa. Absence dobrého scénáře je docela markantní a jedná se spíše o takový výčet komických i každodenních epizod studentů flákačů a jejich života (antivšecko a hlavně antiškola, jak říká můj spolužák). Kromě již zmíněných protagonistů byli spolužáci a spolužačky vybírani hlavně podle vzhledu (u dívek se spíše než na herecké schopnosti hledělo na prsa a postavu) a v rolích rodičů (někdy bláznivějších než jejich ratolesti) se překvapivě objevovali velmi známí a dobří herci, kteří snímku dodali šmrnc. Co mě však trochu zklamalo byla jednak filmové hudba - český hip-hop opravdu není moje parketa, a také Tomáš Matonoha, který mi celkově svou postavou do filmu nepasoval, protože představoval velmi nerealistickou osobnost - takový učitel "hloupý dobráček" asi opravdu neexistuje. A nevíc klučiny, kteří zámerně svými čmáranicemi ničí cizý majetek, opravdu nemám rád. Necelé 4* ()

velkyvezir

Když jsem včera s no2 byl na Gymplu v kině a vlevo přes uličku se celý film hihňala parta puberťaček a tento jejich projev jsem si dal do souvislosti s Vorlovým výrokem, že se u tohoto filmu budou lidé smát, přiznám se, že jsem nepochopil, oč vlastně v tom filmu jde. Samozřejmě jsem se nad některými gagy zasmál, ale celou dobu jsem si v duchu říkal, kam až tato společnost zašla, když si dělá legraci z učitelské profese, učitelé a profesoři jsou ve filmu vykresleni jako parta debílků, která chce jen poučky. A tomu se mám smát? Tomu se smály i ty puberťačky vedle? Vorel chce, aby se diváci u filmu smáli, ale ve skutečnosti natočil spíš tragikomický pohled na naši dobu, kdy reálně uvažující divák rozezná, co je nadsázka a co je tragika života. Z tohoto úhlu pohledu je Gympl výborný film a zasloužil by si pět hvězdiček. Protože ale nemohu ignorovat Vorlův výrok, který ve mne vzbuzuje pocit, že nakonec sám režisér zapomněl, co vlastně točí (díkybohu!), dávám jen hvězdičky čtyři. A co se týče těch přiblblých puberťaček, teď jim možná přijde film jako komedie, ale až se za dvacet let budou strachovat o své děti, které se budou v noci toulat neznámo kde, vzpomenou si, jak byly blbé... bohužel toto je problém dospívání, který se stále opakuje a blbost v něm více a více narůstá... -----------------Podíval jsem se po půl roce na gympl znovu a doplňuji: dospělí herci výborní (hlavně Holubová, Matonoha, Schmitzer), z mladých je tahounem jednoznačně Mádl. ()

Borec3

Jako dokumentace doby rozhodně potřebný, jistá schematizace postav u komedie určitě není na škodu, pozor Nathalie, nikdo si tady nehraje na propracované sociální drama a kdo se bojí postavit gag na klišé, ten se lehce stane nudným (slova Chaplinova)... fakt je, že zejména slečnám herečkám text z úst moc nejde. Mladej Vorel jednoduše existuje, jeho civilismus mi trochu připomněl Billa Murrayho. Hudba by wich je patřičně na úrovni, přál bych mu alespoň nominaci na Zlaté lvy, aby jimi pak mohl pohrdnout. Kamera Marka Jíchy exceluje hlavně detailními záběry. Že je bandička kolem Sklepu povznášející alternativou snad oproti všemu tuctovému není potřeba zmiňovat, proto jsou pro mně projekty, v nichž mají prsty, z nejočekávanějších. Funny, tenhle film NENÍ ZBYTEČNÝ. **** ()

masr

Vůbec ne špatný film, jen tak nějak prázdný. Ale i to se o něm těžko říká a těžko jej za to soudit. Ten film je přesně tak prázdný, jak prázdní jsou žáci tohohle gymplu, jak prázdní jsou jejich učitelé, jak prázdné je jejich okolí. Jenže nechtěně. Když se Gympl snaží moralizovat, vyznívá to hloupě i v české hloupě moralistní tradici. Když se snaží bavit, na chvíli pobaví - jenže něčím okamžitým, bez trvání, povrchním. Zbývá jen několik minut, v nichž se tvůrci nepokouší ani o laciné pobavení, ani o laciné hraní na cool sprejerskej film, ani o laciné moralizování. V těch chvílích se aspoň v záblescích vyjevuje to, že ten film je vyprázdnělý, protože samotný jeho předobraz, český gympl, bývá plný především svou nevýslovnou lidskou prázdnotou... ()

Matts

Kdybych neviděl Kouř, bylo by mé hodnocení určitě jiné. Ale Gympl mi připomněl právě tu příjemnou poetiku Vorlových starších filmů. Že by návrat ke kvalitě? Uvidíme. ()

bari68

Hip hop, sprejerstvo -to nie je nič pre mňa. No tento český filmek bol spracovaný celkom dobre , film mal spád , nenudil , na moj vkus niekedy trochu drsnejší humor-viz. T. Hanák, no ale 4* každopádne musia byť. ()

casioa....

Bolo to prekvapivo dobre! Bol som dosť predpojatý...ked som dal tento filmik ťahať z torrentu...škatuľkoval som ho totiž k TOTALNEMU ODPADU: kde sa u mna nachádzaju trebárs Snovbordaci , Rafťáci a ine nezmysly...!! NO ...bol som milo prekvapený...malo to hlbku..príbeh...význam...zmysel...a všetko ostatne..dokonca aj nejaky ten odkáz:) BRAVO ..pane Vorle :DD ()

brooklyn73

Film nejen o mladych, film nejen pro mlade.S filmy jako Snowbordaci,Raftaci, Pusinky, Panic je na nic se to neda vubec srovnavat. Pani Bydzovska neuveritelne vyzrala,pan Kraus trida.Jiri Schmitzer excelentni predstaveni.Madl - jen tak dale.."Zadne socky, zadne rolaky,zadne tykato!" ()