Z boxerského ringu mezi baletky... Titulní hrdina snímku Billy Elliot je jedenáctiletý chlapec z hornického města v severozápadní Anglii. Po smrti maminky žije s otcem, starším bratrem a babičkou. Píše se rok 1984 a krajem už rok hýbou dramatické události kolem hornické stávky. Město je obležené policií, Billy však tyto okolnosti příliš nevnímá. Je totiž zcela zaujat nečekaným zážitkem. Po boxerském tréninku se náhodou přidal k děvčatům, která měla v tělocvičně hodinu baletu, a tanec ho doslova pohltil. Učitelka baletu, paní Wilkinsonová, v chlapci objeví skrytý talent a začne jej pomalu rozvíjet. Cesta k vytouženému studiu na Královské baletní škole je však dlouhá a plná různých úskalí. V prvé řadě je třeba překonat zuřivý odpor Billyho otce, který balet nepovažuje za činnost hodnou správného chlapa... Stephen Daldry, debutující divadelní režisér a mnohaletý ředitel londýnského Royal Court Theatre, dokázal zdánlivě tuctový příběh oživit originálním pojetím, které staví na kontrastu drsného hornického prostředí a zdánlivé odtažitosti baletu. Film natočil v typicky anglickém stylu moderního sociálního realismu, s důrazem na dobovou atmosféru, na přesnou charakteristiku postav a v neposlední řadě i s typickým britským humorem. Vedle řady dalších ocenění film získal tři oscarové nominace, a to v kategoriích nejlepší režie (Stephen Daldry), nejlepší herečka ve vedlejší roli (Julie Waltersová) a nejlepší původní scénář (Lee Hall). Vyzdvihnout zaslouží i přirozený herecký výkon Jamieho Bella v roli dětského hrdiny. (Česká televize)

Johnysman

Opravdu doják skoro od začátku do konce. Parádní zpracování příběhu. Moc se mi líbila kamera a spousta nápaditě natočených scén. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

PTuranyi

Príbeh Billyho Elliota ako chlapca z chudobného baníckeho kraja, ktorý si v ťažko skúšanej rodine bez matky nájde cestu k tancu a baletu je natočený veľmi dobre a rovnako dobre zahraný. Billy je svojím záujmom o tanec zaskočený a v jeho vnútri zápasí tvrdá otcovská výchova s talentom. ()

Igy007

Překrásnej příběh. Sice to vořvu jako stará tadadá, ale stojí to za to ! Skvěle obsazeno, herci zasluhují všichni BAFTA, i ta mrňavá holka u plotu, co za celou dobu řekne jenom "Ahoj, Billy". Zdálo se mi to super před mnoha set lety, když jsem na tom byla v kině, zdá se mi to super i teď, kdy už jsem stará popelnice nad hrobem. Jamie Bell je stále výborný herec, viděla jsem nějaké jeho postavy v rámci posledních cca. 10 let. ()

vykyn

Pro tenhle film mám velkou slabost.Snad se mi nikdy jindy nestalo,abych doma u videa brečel..opravdu tento krásný,dojemný,úžasný film dojal mé jinak otřelé srdce.. ()

Petro

Krásný film, podařené dílo! Ale co je na něm vyjímečného, je vnitřní optimismus, jemná radost a dokonalý humor. Nepřehnédnutelné je pozadí exteriérových scém, které tvoří všude přítomíní angličtí policisté. Skvěle zahraná vedlejší role Billyho kamaráda. ()

josmart

Film jsem viděl večer před Štědrým dnem s rozsvíceným stromkem. Film byl natolik příjemný a pozitivní, že mi navodil takovou vánoční náladu, která už se v dalších dnech nezopakovala. ()

Treble

V češtině poloviční zážitek, škoda. Jeden z nejlepších soundtracků, super. Ale celkově - velmi dobře zpracovaný, ač poměrně jednoduchý a častokrát viděný příběh. ()

SpeedyL

Možná jen škoda toho táhlého začátku, ale díky perfektnímu závěru nelze nedat 5*... J. Bell i Gary Lewis - parádní herecké výkony. No, prostě zasloužených 86%. ()

lapatata

Hodně zvláštní drama, na můj vkus dost chladné. Nejhorší na tom je asi fakt, že jenom v letošní sérii Česko-Slovensko má talent jsem viděl nejmíň pět kluků, kteří byli daleko víc tanečně nadaní než Jamie Bell, a to jsem to sledoval jen občas. Škoda. Po zdejším hodnocení jsem očekával mnohem víc. ()

acervena

Včera jsem tenhle úžasný film viděla asi po šestý a znovu se utvrdila v tom, že je jeden z nejlepších, který jsem vůbec viděla. Jamie Bell a jeho skvělý stepařský kousek, několik emočně velmi vypjatých scén s otcem stávkokazem, film má všechno, co v pořádném filmu nesmí chybět - emoce, humor, muzika, atmosféra, dávám plných 5. ()

P@\/EL

Povedený dramatický kousek o klukovi, který si šel velice odhodlaně za svým snem. Ikdyž mi osobně balet nic neříká, tak tenhle příběh byl docela působivý. Film nabídne velké množství výrazných dramatických prvků, takže diváka pohltí a zaručí mu, že se u filmu nebude nudit. Sociální námět na pozadí příběhu jen umocňuje celkový dojem z tohohle filmu. ()

filiperros

Billy Elliot je o víře ve svou věc, o překonávání překážek a o tom, že když něco děláš z lásky k věci vždycky se to může podařit. Zároveň krásná ukázka klasického britského myšlení. Myšlenky jsou znázorněné vyprávěním, ve kterém se prolíná krása tance a bezútěšnost hornického maloměsta. O to silnější jsou emotivní momenty, červeně a šestkrát podtržené kvalitou herců. ()