Once

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

mandlova

Ano! Konečně plna dojmů z filmu, na který jsem se tak těšila... Ano! Nezklamal mne. Ano! Brečela jsem... Ano! Poslouchám Frames. :-) Velice křehký film nefilm, civilní výkony neherců více než uvěřitelné, scénka s „venčením“ vysavače nezapomenutelná… - How to say Do U love him? - Miluješ ho.. - Milujes cho? - Miluju tebe. - What?.. Ano! Já miluji Once (i vícekrát). ()

Nuach

Jsem vždycky moc rád, když mi někdo připomene, jak může být dobrý zároveň jednoduchý, jak je to vlastně snadné. ... Když poprvé zpívali u klavíru s v prodejně nástrojů, normálně jsem bulel. ... A taky mne bere, jak jsou oba hlavní hrdinové obyčejní, všední, jakoby vlastně nehezcí, a jak to je celé přitom pravdivé a věrohodné a vlastně možné - kdekoli a kdykoli. A taky mi to zase připomenulo, jaké je to krásné mít svůj sen, svou vizi, za něčím jít a USILOVAT. - Jo jo, není to dost důvodů pro pět hvězdiček? :-) Nemluvě o tom, že mne fakt baví, když se v irském filmu mluví česky s přízvukem z Valmezu. ()

blackJag

Netradiční muzikál, který by taky mohl působit jako soubor videoklipů k soundtracku, nám ukazuje, že i za malý peníz se dá natočit dobrý film. Přirození herci vás filmem příjemně vedou a třeba scéna "miluji tebe" je jedna z nejhezčích, jakou jsem za poslední ( dlouhou ) dobu v romantickém filmu viděl. Celkově velice pěkné překvapení. ()

homerr

Řekl bych trochu přeceňovaný film, vzhledem k tomu, že získal oskara a také díky tomu, že tam hraje Markéta. Nicméně - příjemný, pomalu plynoucí film, který neurazí, obzvlášt, když držíte za ruku nějakou holčičku... ( což jsem já při promítání bohužel nezažil :-)) a tak pouze 3* ) ()

cross

Příjemný, romantický nezávislák natočený na koleně a s pekelnou dávkou fajn písniček.... Nic víc v tom nehledejte, o nic jiného autorům nešlo.. ***1/2 ()

Ichabod

Slušný film s ještě mnohem lepší hudbou, která zajistila opravdu pár výjimečných scén, ale pro mne má naprosto nepochopitelný konec. Jinak ale Hansard i Irglová předvedly něco hudebně neuěřitelného a o tom pro mne tenhle film je. Mimochodem jak moc velký talent Markéta má jsme mohli vidět i u nás v TV http://www.youtube.com/watch?v=c-PEz1TRn_I . ()

davidek

Čtyřikrát jsem se začal dívat a třikrát jsem usnul . . . . Po čtvrté jsem se dodíval a moc se mi film nelíbil. Takový hodně průměrný film o životě, ale fakt je ten, že muzika je nádherná. 70% celkově ()

jitrnic

Je to samozřejmě natočeno velmi amatérsky, navíc ve většině písní se v jednom kuse fňuká "proč si mě opustila" apod., ale celý film na mně působil velmi upřímně, navíc je to překvapivě dobře zahrané (i když mi přišlo, že Irglová ve scénách, kde mluví česky, najednou přehrává) ()

zigíš

čo ako alkoholika a človeka závislého na tobaccu ma abstinujúce folkové duo do kolen nesrazilo. To shane macgowan by bol v hlavnej úlohe iné (irské) coffee ()

mcleod

Příjemný epizodický film o platonické lásce dvou hudebníků v Dublinu. Film působí neskutečně realisticky, k čemu také přispívá velmi dobrý výkon herců/hudebníků. Hudba je příjemná, i když neodpovídá mé představě o pořádné muzice, ale to mi u tohoto filmu vůbec nevadilo. Je to prostě pohoda. Co jsem ale ocenil nejvíc, je závěr... hrozil jsem se, co režisér vymyslí za kýč, ale ono to skončilo stejně realisticky, jak probíhal celý film. Tohle se vážně povedlo, a to je jeden z mála romantických filmů, o kterém jsem schopen něco takového říct. ()

horacko

Koncert nádhernej hudby, kde brnkanie gitary tancuje v lásky plnom tanci so zvukom klavíra. Každú pesničku som hltal s úžasom od samého začiatku. No ten najväčší emotívny prežitok bolo pre mňa samozrejmé oscarové "Falling Slowly". Krásny film. ()

Koryntos

Můžete mi někdo vysvětlit proč Phoebe z Přátel nezískala Oskara za píseň Smraďochu, ještě do toho mohla drnkat na kytaru společně s tím svým budoucím manželem, který by ji doprovázel na klavír a bylo by to přesně to samé, troufám si tvrdit i lepší než tenhle film. Bála jsem se na tenhle film podívat a už vím proč, snad nikdy jsem neviděla takové klišé, jako tady. Prvních 10 minut jsem tomu filmu i fandila, nejakčnější scéna hned na začátku a byla jsem plná očekávání zamilovaných cukrbliků, ale film, bez líbačky atd., what? Na začátku jsem i soucítila, vím, jak těžké je žít v cizí zemi, ale pak to šlo pomalu, ale jistě do kopru. Hansard mě neuvěřitelným způsobem s... iritoval. Nemám ráda lidi, kteří když dělají něco normálního do toho vkládají, takové to maximální zanícení, že mají výraz, jako když se snaží vytlačit mega hovno, ale popravdě z nich nic extrovního nevyleze, on tam byl pořád za toho neuznalého umělce, který má pořád na vrch i kdyby zpíval na veřejných hajzlech, což mi vadilo, on jedině on, tam furt rozjíždí tu kariéru. No a Markéta, omlouvám se, ale slečna, tedy už paní je o dva roky mladší, než já, sice vypadá, že je tak o 10 let mladší, ale chováním byla prostě pořád taková stará/ mladá, šedá myš v koutě, které náhodou zachránila všechno a všechny a nic zjištného za to neočekává, navíc ten doják s dítětem mě nedojal a jak tu někdo psal, hrozně mě štvalo, jak tam Čechy vykreslili jako asociály, žijící pod hranicí chudoby, ale kde je maminka, ověšená zlatem, že by i Eržika s Dežem, jen tiše záviděli. Pořád jsem tomu filmu dávala naději, ale je to jen vykonstruovaný doják a posledních 20 minut, bylo pro mě čistým utrpením. Na ústřední píseň po těch 83 minutách dostávám šílenou alergii a slyšet ji ještě jednou, tak noťas prohodim skrz zamřížované okno ( ne nejsem ve vězení, jen taky žiju v zahraničí, ale trošku jinak). Myslela jsem, že tento film bude něco jako 9 Songs: Týpek potká máňu, zakoukaj se do sebe něco mezi nima je a po nějaké době to vyšumí a jdou od sebe, tady nebylo ani jedno, až mi to připomnělo vtip, který jsem dnes četla na netu . Dívka: ,, Bože, pošli mi muže, který mě bude milovat a rozumět mi." Bůh: ,, Nejsi ty píča, poslal jsem ti ho před rokem a ty jsi mu řekla, že ho máš ráda jako kamaráda. " Tak přesně o tomhle byl celý film, vědět to před 83 minutami, tak jsem si sledování tohoto filmu zcela jistě odpustila. Někdo tu psal, že je to křehký, citlivý a milý film. Takové vlastnosti očekávám bohužel u VÁZIČKY a ne u oskarového filmu. ()

TheRoller

"Fuck sake." Once je viac ako film, aj keď v ňom nehrajú herci. V jednoduchosti je krása a John Carney to veľmi dobre vie. Nikto sa nehrá na herecké výkony, pretože každý vie, že by to vyzeralo smiešne. Glen Hansard je jeden z najtalentovanejších ľudí, o ktorých som počul. Neskutočne si ho vážim za to, čo dokázal. Z absolútnej nuly, ktorá je horšia ako -273,15°C, sa dostať tam kde je dnes si vyžaduje fakt ten najväčší talent v danom obore a Glen ho má. Tento film je stelesnením dvoch, v širšom slova povedané, najdôležitejších vecí v mojom živote - lásky a hudby. Ani bez jedného si neviem život predstaviť a Once je akoby oslavou týchto pre mňa nepostrádateľných vecí. Vniká cez oči, no hlavne cez uši priamo do srdca a zadrží sa tam ako trombus. Falling Slowly je jedna z najlepších skladieb, aké poznám. Text (prvé dve linky vystihujú polovicu môjho života!), jej výstavba, bridge a refrén s tým neskutočným falzetom - čumím každýkrát (najzaslúženejší Oscar v danej kategórii vôbec). John Carney sa predviedol vo veľmi peknom svetle a ja som ešte viac natešený na Begin Again. Dve poznámky na záver: 1.) Film by si určite zaslúžil aj označenie dokumentárny - dokumentuje život v tej najkrajšej možnej ceste - život cez hudbu. 2.) Pána, ktorý robil preklad pre STV srdečne pozdravujem - rodený talent sa pozná na prvý pohľad - preložiť "I see." ako "Vidím." by som ešte sťažka rozdýchal, ale "You're welcome." ako "Ste vítaný." tak to ma rozsekalo. Takéto výplody dákeho idiota dokážu pokaziť zážitok, toto však bolo také silné, že ani pán "prekladateľ" nemal šancu. Once je proste kúzelný film, ktorý napísal sám život, aj keď ho napísal John Carney. Film, aký môže vzniknúť iba once. ()

Pedross800

Tenhle kouzelný filmek jsem si nedávno zopáknul při svém pracovním pobytu v Dublinu a moci se pak procházet místy, kde Glen zpíval na ulici a nebo na útesech nad mořem, a dalších ikonických místech bylo asi nejzajímavějším pocitovým vjemem a zážitkem tohoto roku. Mám ten film spojen s konkrétní dobou a osůbkou a takhle po dekádě se moci těch míst z filmu takříkajíc fyzicky dotýkat a vnímat, fakt zajímavé :) ()

Krasus

Tak skvělý film tu dlouho nebyl.Američani by se mohli utlouct,aby aspoň z poloviny natočili něco takového.Nádherná,pravdivá,jednoduchá,originální a upřímná podíváná,která zasáhne každého kdo má srdce na správném místě.Glen Hansard a Markéta Irglová jsou úžasní hudebníci a herci a já si říkám,jak je možné,že je nikdo nezná,ale otázkou je,jestli o to opravdu stojí.Once je pro mě film,kterýmu nemám co vytknout,to ani nejde.Během filmu jsem snad ani nerozpoznal,že sedim v kině,cítil jsem se jako v nebi,tak hřejivý pocit z filmu,jen z filmu jsem snad ještě nezažil.101% ()

Nepi

Co napsat,když už bylo o tomhle počinu tolik kladného napsáno. Technicky jednoduchý, příběhem a emocemi velice silný film, který vás díky skvělému hlavnímu páru a srdceryvných písniček Glena Hansarda chytne za srdce a dlouho drží. Je to příběh života v ulicích Irska, příběh kamarádství, nanaplněné avšak opravdové lásky. Prostě příběh, jaký může napsat sám život. ()

Madlene

...odcházet s pocitem mrazení v zádech po shlédnutí filmu, to se příliš často nestává. Skvělá hudba, jednoduchý, ale velmi emotivní příběh. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky