Režie:
Mathieu KassovitzKamera:
Thierry ArbogastHudba:
Atli ÖrvarssonHrají:
Vin Diesel, Michelle Yeoh, Gérard Depardieu, Charlotte Rampling, Mark Strong, Mélanie Thierry, Lambert Wilson, Jan Unger, Radek Bruna, David Belle (více)VOD (3)
Obsahy(2)
Šéf ruské mafie Gorsky (Gérard Depardieu), který má pod kontrolou celou východní Evropu, vydává velmi riskantní rozkaz: eskortovat nebezpečnou ženu Auroru (Mélanie Thierry) z Ruska do New Yorku. Zkušený žoldák Toorop (Vin Diesel) vybojoval už mnoho soubojů a přežil války, které devastovaly svět od počátku 21. století. Právě on musí mladou dívku a její sestru Rebeku (Michelle Yeoh) dopravit do cíle, v tichosti a hlavně bezpečně. Aurora se během transportu chová podezřele. Jak je možné, že dívka dokáže řídit starou ruskou ponorku, umí plynně 19 jazyků a zná věci, které se nikdy neučila? Je infikována geneticky vytvořeným virem, který by možná mohl v budoucnu způsobit vyhynutí lidské rasy… (oficiální text distributora)
(více)Videa (4)
Recenze (456)
Docela koukatelné béčkové sci-fi s místy skoro až postapokalyptickým nádechem. Děj si na nic inteligentního ani nehraje, v závěru vyznívá silně do ztracena (resp. jde těžce do prdele) a atmosféra neutěšené budoucnosti je tak tvořená spíš slušně zpracovaným prostředím... a macho Dieselem který se konečně zase vrátil do polohy cynického drsňáka která mu dokonale sedne. Kdo čekal dalšího Blade Runnera musí u filmu nevyhnutelně zemřít ve strašných bolestech, ale jako jednoduchá sci-fi řežba s celkem fajn akcí, na nízký rozpočet dobrými triky a několika převelmi cool záběry Babylon A.D. docela ujde. Za současný "producentský" sestřih ve kterém poslední třetina silně postrádá logiku a spoustu dovysvětlovaček - 6/10 ()
Kassovitz měl možnost natočit revoluční vizi budoucnosti ve stylu Potomci lidí. Vin Diesel měl možnost velkého combacku do áčkové třídy akčních herců. Pak přišli producenti a studio... Z Babylonu A.D. je velmi vidět, že někdo vzal skvěle natočený příběh, vypustil z něj přes půl hodiny děje a sestříhal jej do podoby drahého pilota se slavnými herci, zajímavým příběhem a krásnou vizualizací. Z filmu se tak stává názorná ukázka momentu, kdy režisérova vize byla obrácena o 180 stupňů. Důvodů proto je několik, zaprvé samozřejmě Kassovitzova žaloba na studio a také vůbec nevěřím, že tvůrce Nenávisti či Purpurových řek by stvořil takovýto paskvil. Ty dvě hvězdičky jsou za vizi, režii a Diesela. Ten film má potenciál, bohužel ne verze kterou byl svět obdařen. ()
Babylon A.D. není špatné Sci-Fi a má velice pěknou vizuální stránku. Vin Diesel se hodí do filmu skvěle a jako hlavního herce si nedokážu představit nikoho jiného. Akce je docela dost, ale bohužel není dobře zpracovaná. K závěru mě akce velice bavila, ale bohužel kamera se mi zdála strašně chaotická. Kamera je u většiny akčních scén velký mínus. Jeden z největších kladů je asi příběh, který není špatný. Každopádně film nijak zvlášť neohromí a 90 minut je chvilku někdy i utrpení, ale dá se to vydržet. Tak jako mi Mathieu Kassovitz několikrát dokázal je to spíše průměrný režisér a od něj se čekat víc nedá, 3* a takových 50% - 60% si film zaslouží... ()
Mám rada dystopické scifíčka, mám rada, keď sa pri nich putuje do diaľok a mám rada Vina Diesela. Babylon AD ma zdrapol za golier a bavil skoro do konca - bavil ma tak, ako naposledy pred pár mesiacmi Wanted. Poctivý sci-fi akčňák s drsným pragmatickým hrdinom (takých priam milujem) a citlivou kráskou, čo sa správa ako zmyslov zbavená (tie neznášam, ale je mi jasné, že Hollywood sa ich nevzdá). Samazrejme, že mi vadili diery v príbehu... aj slušne povedané odfláknutý koniec. Ale keď Ultraviolet má 37% a Aeon Flux 48%, Babylon AD si nad 50% rozhodne zaslúži. V podstate súhlasím s Klerikom, iba tá moja hviezdička navyše je za Vina a nie Cocacolu ;-) ()
Příznivci drsných pohledů a svalů Vina Diesela budou poněkud zmateni jeho výskytem ve východní Evropě, navíc ani on tak docela nespláchl béčkoidní a zmatený dojem z filmu, který tak moc pomrkával po kultovním statusu. Děj nás zavádí do nepříliš vzdálené, ale o to víc neutěšené budoucnosti, kdy je východní Evropa zmítaná válkou, a v níž se ocitnul Američan, který byl ve své zemi prohlášen za teroristu. Cesta domů vede přes falešný pas a zásilku, která mu byla svěřena od ruského mafiána, a kterou bude muset ochránit a dopravit na místo určení včas a neporušenou. Je to dívka obdařená mimořádnou inteligencí, ale její hlavní tajemství bude teprve odhaleno. Snad mělo být toto odhalení spojeno s jakousi výslednou pointou, ale nebylo to tak překvapivě naservírováno, jak asi bylo zamýšleno. Hlavně filmem prostupuje po celou dobu zmatenost, které se nelze až do závěrečných titulek zbavit. Tkví to především v žánrové neujasněnosti, či lépe neukotvenosti, kdy film může při zběžném pohledu vyznít jako zhusta akční, ale není to tak. A pak také množství scén na sebe plynule nenavazuje jak by mělo. Jako divák jsem se místy ztrácel v jak motivaci vedlejších postav, tak i ve scénách, které byly do děje přilepeny zřejmě jen proto, aby film rozpohybovaly, protože jinou funkci neplnily. Když se v jedné scéně ocitneme ve staré ruské ponorce a následuje scéna na zasněžené pláni, aniž by bylo jakkoliv naznačeno, jak se hlavní hrdinové sem vlastně rázem dostali, není něco s filmem úplně v pořádku. A tohle není ojedinělá minela, která je k vidění a pozornější divák si smlsne na řadě přehmatů v některých scénách. Lahůdkou je scéna, ve které hlavní hrdina zastřelí muže na ulici, ale ten jako zázrakem neleží na místě skonu a vytratí se z něj. Otázkou je, proč se Vin Diesel tady ocitnul a nechci snižovat jeho herecké ani akční schopnosti, ale bez jeho účasti film nemá daleko k béčkovým opusům. Jen s tím rozdílem, že film nepůsobí až tak levně a pracuje s prostředky áčkových filmů. Gérard Depardieu jako ruský mafián Gorsky ve svých dvou kratičkých scénách dojem příliš nevylepšil a svým pojetím postavy a stylizací by zapadl do comicsu, ale těžko říct, proč právě taková až groteskní prezentace a je možné, že tak byl popsán v literární předloze, z které film vychází. Dobře zvládnuté akční scény zase film posouvají k zdatně odvedené podívané, která přes svoje četná zaváhání nabízí někdy až originálně futureskní styl, který ale ani trochu nedrží pohromadě a rozpadá se na více či méně zajímavé části. Mathieu Kassovitz jako režisér zkrátka selhal a neukočíroval to. S takovým připitomělým scénářem plným hovadských keců o Bohu, Panně Marii, otěhotnění vycucaném z prstu a podobně, to snad ani nešlo. Vždyť to ani nedávalo smysl. Nedivím se, že film v kinech jen tak prošuměl. Neměl v podstatě čím zaujmout ani oslnit a svůj účel na DVD splní mnohem lépe. Stane se filmem, s kterým se dá úspěšně zabít čas, ale rozjímat nad ním nelze. 60% ()
Galerie (39)
Zajímavosti (12)
- Scéna, ve které dojde k zřícení vrtulníku, se natáčela v Ostravě-Porubě na Alšově náměstí. Nápisy místních obchodů byly pro tyto účely přelepeny na ruské. Počáteční scéna z kláštera je natáčena v lomu Amerika u Karlštejna. (25Trdlo)
- Z problémového filmu bylo nakonec vystřiženo 15 minut, nesestříhaná verze vyšla na DVD. (Pumiiix)
- Po projetí kruhového objezdu jde zaslechnout mezi běžícími dětmi česká slova. (Duoscop)
Reklama