Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

Antabelus

Až na pár přestřelených momentů a otravný chrup hlavního hrdiny dost slušná epická popkornovka. Bez delšího rozjímání 4 hvězdy, jinak by to dopadlo asi hůře. ()

Lischai

Když jsem viděl první trailer, doufal jsem, že tenhle Superman bude jiný. Že bude víc o klukovi v pláštěnce, co ve skrytu vytlačí školní autobus na mělčinu, víc o zarostlém týpkovi co jezdí stopem s kamiony a vyhýbá se rvačkám v restauracích, víc o tom, jak se Superman bojí odhalit identitu lidstvu. A místo toho jsem dostal klasický blockbuster se sci-fi věcmi, bitkou mezi mrakodrapy, přísným černošským super-generálem co je vlastně fajn chlap, chytrým vědcem co má na všechno animaci, patosem a nudou v druhé polovině. ()

Havaj8

Já bych řek, že to nemělo daleko do 5 hvězd. Poslední z těch velkejch super hrdinů se dočkal svýho remaku a jedinej nemaskovanej borec se poved. Fakt to je úplně jinde, když to srovnáme s těma milionma starejch supermanů co ještě dávali pravidelně v televizi. Ale tak jiná doba, už nemá ani cenu zmiňovat efekty, triky a tak podobně, protože už to bude jenom lepší. Ale prostě zahraný skvěle, příběh od Cryptonu až po záchranu Země, klišéé, ale k SuperManovi to prostě patří... ()

Martin741

Reziser Zack Snyder /Legenda o sovich strazcich, 300 : Bitva u Thermopyl/ je stale povazovany za kvalitu, co sa dufam, dlhodobo nezmeni. Tento rymejk je stale slusnou poctou klasickeho Supermana od pana R. Donnera. Prva akcna sekvencia je proste pastvou pre oci, kde sa divak dodatocne nabazi, a film divaka patricne nazhavi. V strede filmu zacali vykecavacky, ktore su ale nutne pre tento typ filmov. Hlavny herec menom Henry Cavyll je proste sympatak, a ucast sexice Amy Adams len potesi divakovo oko. Crowe, sexica Amy Adams, pripadne aj Kevin Costner /Tanec s Vlky, ze ho nemam rad, sakra/ urcite su viac prinosom nez brzdou. A uz len preto sa film oplati mat a obcas pozriet. Vysoko vyzdvihujem aj reziu talentovaneho rezisera Zacka Snydera. Ten proste vie tocit. 98 % ()

SallyZen

Snyder a spol. se znova osvědčil. Zpracovat takhle komerční a ošoupaný příběh Clarka Kenta není lehké, jenže celému filmovému štábu se to povedlo. Celou délku stopáže jsem se bavil, ale popravdě po skončení filmu mi jasně převládal názor, že dominuje první polovina filmu. Ta je dramatičtější, zajímavější, sic bez boje, ale za to po většině stránek lepší. Ta druhá už je typický mnou neoblíbený superman, k tomu boj, mlácení, ničení budov a umírání mnoha lidí. Bál jsem se také hlavního aktéra, jak ztvární svou roli a zase musim potvrdit, že když měl hoch ještě vousy a tamhle pracoval kde se dalo, byl mnohem zábavnější než potom jako samotný napomádovaný Superman. Asi mi na tu roli seděl nejvíc ze všech(stokrát víc než Brandon Routh), ale i přesto tohle hrdinu nebudu mít nikdy rád. Film skvělej, Superman na hovno. 70% ()

Rajesh_K.

Vypadalo to táák slibně....První polovina mě nadchla, resp. momenty z mládí superhrdiny. Ale v druhé půli...tolik zbytečných triků jsem už dlouho neviděl. Kromě padání mrakodrapů..to bylo úchvatné. :-) Jinak Henry Cavill na Supermana určitě seděl ..(65%) ()

rakovnik

Superman si určitě zasloužil nový, moderní háv, s pořádnými digitálními triky. Na druhou stranu mi nesedělo neustálé skákání v čase, nechápu, v čem u tohoto stylu vyprávění vidí tvůrci přínos oproti klasickému časově souslednému ději. Byl jsem potěšen, že Lois Lane je konečně modrooká světlovláska, protože tmavé typy moc nemusím. Nicméně, zde tvůrci zachovali úctu ke starším verzím filmu (spolu s občas nesnesitelnou stopáží), neboť nová Lois opět není právě kráska a já se Clarkovi divím, kam že to dal oči. Film jako celek na mě ale působí poměrně sympatickým dojmem a když se moc nemluví, ale jedná, šlape úplně skvěle. ()

kaposlav

Prvých 15 minút bolo o trápnych kostýmoch a nutného, ale dementného úvodu. Pokračovalo to do asi 50 minúty zaujímavo, tak že ani neviem ako ten čas uplynul. Tie boli v pohode pozerateľné. Nuž a potom prišla namiesto dramatického deja séria nákladných špeciálnych efektov, kde sa demolovalo všetko na vzdory logike, ktoré by som žral pred 20tími rokmi. Pri niektorých filmoch sa zvykne písať, že film predbehol dobu. Tu je to, ale presne naopak. Výborný film tak do roku 1990. Slabúčke 3*. ()

Luicy

Nemůžu si pomoct, ale tohle zpracování mi vůbec nesedí. Zkrátka méně je někdy více. Tohle bylo na můj vkus až moc přeplácané a nudné. Cavill se mi do té role vůbec nehodí, přijde mi, že skoro vůbec neumí hrát. Zlatej Superman z osmasedmdesátého… ()

MrPierc

Už od první scény si měl film získal. Považuji tento snímek v rámci komixových realizací za nejelepší, jaký jsem kdy viděl. Dokonce i Temný rytíř (2008) kouká se zadýcháním na Supermanova záda. Když v roce 1999 přišel revoluční Matrix, tak jsem si říkal, že vizuálně a nápady se bude něco takového těžko překonávat. Myslel jsem si, že se snad už asi nikdy nedožiju něčeho tak silného a ještě k tomu made in USA. Zack Snyder to dokázal a stvořil hrdinský epos, který vizuálně, příběhově a akčně vyráží dech. Už od začátku jede film na plné otáčky a nepřestává až dokonce. Je skvěle kombinovaný dramatickými vzpomínkami do dětství mladého Supermana i zatěžkávací přítomností. Bál jsem se, že Amerika vytvoří další film o hloupoučkém a správňáckém hrdinovi bez logiky. Zde je ale Superman spíše odpadlík, který se nevyzná sám v sobě a příběh si velmi zahrává s emocionální rovinou diváka. Lidskost, čistota zrození, dobro a zlo jsou tu podány jako základ každého života a proto Superman chápe lidstvo. Je vlastně více lidský než sami lidé. Takto to zní jako naivita z 30. let, ale je to dospělé, kruté, pravdivé a přesahuje to normální film poselstvím, kterému rozumí každý z nás. Vizuální pojetí celého filmu je nepopsatelné - je to takový téměř fotorealistický nářez. 3D se povedlo a triky jsem sledoval s otevřenou pusou. Je neskutečné, co dokáže natočit Zack Snyder - Transformers jsou proti tomu jen dětské omalovánky. Hudba je fantastická a dodává tu správnou váhu každé scéně (ať už dramatické nebo bojové). Neutkvěla mi sice žádná pasáž, ale celkově je to vybroušené k dokonalosti - hřmotné okamžiky i pomalé melodie. Herectví - nejlepší je zde charismatický Russell Crowe, který je jasnou jedničkou. Jeho klidný hlas nemá chybu a celý ten film dostal do duchovní úrovně. Byl jsem moc rád, že se tvůrci nedopustili chyby a nedali tam vtipné hlášky. Je jich tu snad jen tolik, kolik se dá napočítat prstů na jedné lidské ruce. Příběh neztrácí sílu, akce je agresivní a nelidská, rozhovory logické a neumělé. Považuji se za náročného diváka a na komiksové filmy jsem si vytvořil za posledních několik let averzi, ale tohle dílo jasně dokazuje, že se dospělý a kvalitní film natočit dá i se superhrdinou, který je vlastně archaický a zastaralý. Jde to bez namachrovanosti, povrchnosti a umělosti. Je to oslava lidskosti a dobra, ale s mimozemšťanem. Neumím si představit co Zack Snyder v budoucnosti ještě dokáže, protože na to mi už nestačí fantazie. Trailery na film sice ukazovaly úžasné triky, drama a zajímavé postavy, ale neukázaly ani desetinu toho, co si na vás režisér připravil. Pokud máte možnost, jdětě do kina, protože tohle je film desetiletí. Celý film utekl jako voda já si přál, aby neskončil a to se mi v životě stalo jen několikrát. Nemohu se dočkat na vydání Blu-ray, abych si to pustil znovu. Není co vytknout, zrodila se filmová legenda! ()

Tomik12345

Superman nikdy nebyl můj oblíbený komiksový hrdina, a tak jsem čekal, že alespoň v novém zpracování na mě udělá dojem. To se stalo tak napůl. Asi nelze neocenit perfektně zpracovanou digitální destrukci města, která se podobá Transformers 3 nebo z části i Počátku, ale ten příběh je opravdu obyčejný. Poté, co jsem četl, že je pod filmem podepsán Christopher Nolan, těšil jsem se na temné pojetí ve stylu Batmana, těšil jsem se, že i muž z oceli se bude muset rozhodovat v krajních situacích, že se bude po celou dobu filmu profilovat a já se jako divák se prokoušu příběhem, který bude jinačí než původní zpracování s Christopherem Reevem. Omyl. O Supermanově dětství se toho moc nedozvíme a vlastně se o něm vůbec moc nedozvíme. Více než polovinu filmu pak zabere boj s hlavním záporákem - nekončící ničení budov, aut a vlastně všeho, co je vůbec možné zničit. Navíc se nemůžu zbavit dojmu, že souboj dvou hlavních postav je prakticky opakovačkou velkého finále třetího dílu Matrixu. Sečteno a podtrženo: Velmi slabá dějová linie s přehršelí destrukčních scén postavené na standardním příběhu. Za sebe 3*. ()

Vojťas

Noooo, marveláci by se asi měli bát. Man of Steel je totiž plnohodnotným konkurentem současných hrdinských filmů a leckteré si jednoduše strká do kapsy. Mistrovsky naprosto zvládnutá akce, které opravdu nemám co vytknout, posouvá současné trikové hranice opět o krok dopředu – film, který v akci předčil možná i Avengers a který je pomalu více scifi než Star Trek! Snyder, Goyer ani Nolan se očividně nesnažili odlehčovat děj žádnými vtipnými hláškami, ale pouze na diváka chrlí to důležité (až na některé toporné dialogy), čímž dostává nový Superman opravdu epický rozměr. Prostě jsem odcházel z kina naprosto spokojený a jediné co se mi mele hlavou je: čím to sakra chtějí trumfnout ve dvojce a v Justice League? 95% ()

DrBuznička

Spektakulární, megalomanická akce v druhé polovině filmu není v žádném případě extenzí Kal-Elovy vnitřní rozervanosti, o které pojednává první část... Což je vlastně celé dost smutné, protože ani jedna z nich není špatně zrežírovaná a jejich správná syntéza mohla přinést kvalitní blockbuster. Ovšem ve výsledku je to tak, že první část tvrdí o supermanském mýtu že, "supermanem nemůže být Clark jen tak, protože to vůbec není jen o tom, že s někým bojuješ a u toho poboříš půlku města." Zatímco druhá část sděluje: "Superman - to je o tom s někým bojovat a pobořit půlku města." Vlastně jsem z toho měl pocit, že scénář byl nastavený tak, aby co nejrychleji odvyprávěl supermanovskou mytologii a Kal-Elovy úvodní eskapády na Zemi, aby si následně všichni během natáčeni mohli oddechnout, u položky "mytologie/psychologie" si odfajfkovat "Splněno!" a pustili se bezstarostně do kapitoly, která ve scénáři byla označena jako "Bezostyšná, Supermanovská akce a destrukce". Přičemž ta druhá část filmu vlastně není sama o sobě špatná - vždyť o tomhle Superman v komiksu je! Ale Man of Steel prostě pracuje s dramaturgií, která připomíná poslední animované počiny z produkční dílny Bruce Timmina tzn. Film naexponuje zajímavý problém, jehož řešení je ovšem redukováno na bezhlavou akci, která nedá prostor rozvinutí zápletky, která byla na celé věci jediná zajímavá. Man of Steel vlastně demaskuje současný hollywoodský trend nakrmit diváka akcí ozvláštněnou o psychologii protagonisty resp. polidštění supermanovské figury. V některých filmových případech si můžou být roviny dokonce rovnoceny (Skyfall, Batmanovská trilogie), někde psychologie plní jen onu úlohu ozvláštnění (Ironman 3) a v horším případě to dopadá jako u posledního Supermana, kdy film vlastně odděleně servíruje dva různé chody. A já z těch dvou jídel rozhodně neměl spokojený pocit, že jsem se nejdřívě najedl zdravě, abych se pak zbývající hodinu a půl beze studu přežíral popkornem. ()

Rocky88

Supermana jsem nikdy nemusel. Mirek Dušín, kterej je nesmrtelnej, z očí mu lítá laser nebo RTG paprsky, má srandovní pyžamo, přes který si ještě oblíká slipy. . . Zkrátka se to nikdy nedalo brát nějak vážně, nikdy to nebylo výraznější drama. Pak si ale skočili do hospy na pár zlatavých moků Snyder s Nolanem, Goyerem a Zimmerem, trošku procvičili mozkový závity, a než byli všichni vožralý jak ruský sládci, tak si ještě stihli všechno zapsat a plácli si. A Snyder si ještě vydupal pořádný ansámbl, především hlavní mužská čtveřice Cavill - Crowe - Costner - Shannon. Film má propracovanou kryptoňáckou mytologii, silné citové chvilky, bombastickou akci (proč tentokrát nebyly zpomalovačky? Sem se vysloveně hodily), spoustu čerstvých nápadů a samozřejmě parádní hudbu. Líbilo se mi, že Snyder po vzoru z Watchmenů vypravoval historii pomocí flashbacků. Dle mého názoru zvládl tento úkol na jedničku, restart Supermana se povedl a jsem zvědavý, kterým směrem se bude trilogie ubírat. Našlápnuto má hodně vysoko. ()

shyster

Všichni hrdinové (Iron Man, Avengers atd.) o tom vždy jen mluví, jak světu hrozí zkáza galaktických rozměrů. Ale až nový Superman to opravdu ukázal a nebál se toho. Proti tomu všechny ty Marvelovky jsou jen omalovánky a k smíchu. ()

Sandstorm

Je toto nejlepší reklama na Nokii? Ano. Je Zack Snyder bůh? Ne. Zack Snyder je Superman. Konečně je tady právoplatný nástupce Donnerova Supermana z roku 78. Po Temném rytíři nejlepší comicsová adaptace a Snyder natrhává prdel jak Whedonovi, tak Blackovi. Nu nic, těším se na další ocelový cumix! ()

Jack_D.

Na Man of Steel jsem se těšil, jako na jeden z top filmů roku, což bylo podpořeno vydařenými trailery. Mé pocity jsou ale smíšené. Vizuálně super, avšak místama mi celý film přišel neskutečně utahaný a sem tam jsem sledoval i hodinky, kdy už bude konec. Tak nevím, nebyl to špatný film, žádný zázrak, tedy alespoň pro mě, to taky nebyl... ()

Pugo

Je dobré, že sa DC snaží ísť v stopách realistického (v rámci možností) Batmana a v podstate zreteľne odlišuje svojich hrdinov od tých z Marvelu. Neviem, čo tu veľmi vytknúť. Všetko tu šlape, dej je celkom predvídateľný, silno cítiť Nolanov a Goyerov rukopis. Všetci herci sú super, Cavill ma po predchádzajúcich filmoch celkom prekvapil, všetkých ale zatieňuje Shannon, ktorý je geniálny a ktorému veľmi sedí záporná rola. Celý Daily Planet na čele s Loise Lane je tu akosi navyše... Akcia je samozrejme vynikajúca, originálna a záverečná hodinka viac než epická. Spomínam si, ako asi dva roky dozadu pri sledovaní animovaného Supermana (tuším to bol Superman: Doomsday) som si pri záverečnej akčnej scéne vravel, že kiežby som si ju mohol pozrieť na veľkom plátne (v animáku tam rozbili asi polku mesta). A bum, nech sa páči. Som zvedavý, čím to chce Snyder prekonať. No a v neposlednom rade, Zimmer nechal zabudnúť na Williamsov motív a prichádza s nadupaným soundtrackom rovnajúcim sa jeho najväčším peckám posledných rokov. ()

Nach

Tak po delší době se konečně rozhoduji, jaké hodnocení Man of Steel dostane. Měl jsem velké pochyby, na rozmezí osmdesáti a osmdesáti pěti procenty. Jde skutečně o kvalitní žánrový kousek s akčními scénami, u nichž bude většina učůrávat blahem. Jsou velkolepé, dravě natočené s geniální (opět) Zimmerovskou hudbou. Jenže je zde problém (hlavně v druhé polovině), že jich je tak strašně moc, že po čase začnou některé, hlavně ty závěrečné nudit. Snyder totiž tak tlačí na pilu, že film nechce mít nějaké stoupající a klesající dramatické momenty. Ne, Snyder se snaží drát vše na nejvyšší laťku a tam to udržet až do konce, což se mu bohužel nedaří. Z velkolepé akce se pak stává velkolepá rutina, která je destruktivní, rychlá (celý film nemá jedinou zpomalovačku, za což tvůrce chválím), opravdu zřejmě drahá, ale tak dlouhá, až mozek začne volat po změně. Přesto se až na toto jedná o výborný film se skvělými vedlejšími hereckými výkony (Russel Crow či Kevin Costner doslova září), u nichž zaplesá hlavně to srdce. Man of Steel si svou šanci v kině určitě zaslouží. Minimálně ve 2D. A i když mu pěti hvězdičkové hodnocení u mě uteklo jen o vlásek, jsem šťastný, že jsem ho mohl vidět. Mimochodem u mě i velké plus pro Henryho Cavilla, skvěle se mu povedlo zahrát mimozemšťana, jenž se snaží pochopit i najít své místo mezi lidmi. A o trochu ještě větší pochvala Michaelu Shannonovi za Zoda, jehož pohnutky jsem plně chápal a věřil mu každé jeho slovo a žral každý jeho pohled. Výborný herec! Za to vše Man of Steel uděluji: 80%! ()

Petoss1

Debilné chovanie postáv na čele so supermužom. Scény z Kryptonitu sa ešte ako tak dali, ale zvyšok nemastný-neslaný. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce