Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel

• USA Starship Troopers 3: Marauder (více)

Před osmi lety vedl pozemské oddíly proti Arachnidům a díky Paulu Verhoevenovi se z něj stala hvězda. A nyní se Casper Van Dien vrací, opět coby John Ricco, protože brouci to zdaleka nevzdali a na Zemi se valí další hrozba. Bývalé vojenské ucho, nyní vysoce postavený důstojník, a jeho hvězdná pěchota jsou znovu povoláni do frontové linie a musí urychleně odcestovat na vzdálenou planetu OM-1, kde ztroskotala loď s Nebeským Maršálem Omarem Anokem. A úkol komanda z projektu Marauder je jediný - zachránit všechny přeživší a zlikvidovat každého brouka, který se postaví před hlaveň. Naneštěstí je zde ale jeden menší problém - zrádce s ne zcela jasnými pohnutkami, motivy a především schopnostmi. Legendární militaristická space opera se po hororové dvojce vrací ve třetím pokračování zpět k ironické poetice z veleslavného prvního díla a stejně tak nabízí další porci dokonalých triků a bojových sekvencí, které nenechají žádného milovníka vědecké fantastiky v klidu. V tomhle filmu není pro milovníky zvířat místo, brouci budou umírat po tisících. (oficiální text distributora)

JohnCZ

Do momentu, kdy se dvě vojandy sklátily na zem a začaly se hystericky modlit, to byla docela solidní béčková zábava, byť s příšernými triky. V tomto okamžiku se ale něco zlomilo a nebyl jsem si zcela jist, jestli je film opravdu tak debilní záměrně a nebo je špatně něco někde jinde. Hudba je již tradičně velice slušná a paroduje válečné snímky plné patosu a patriotismu. Jako celek ale je to pořád dost slabé pokračování a to i přesto, že se do akce vrátí samotný John Rico v podání Caspera Van Diena. ()

Jara.Cimrman.jr

"Dnes se bude dobře umírat, pane." Tak pěchota evidentně dobře zná svou roli v boji a těší se na ni. Já bych tedy hvězdným pěšákem být nechtěl, ale Nebeským Maršálem určitě ano. Moje propagandistické hity by na ČT vyhrávaly hudební soutěže a další a další mladí muži by se hlásili do armády jako potrava pro brouky. Já samozřejmě nikoli, neboť bych byl ten Maršál, ale konec snění, protože tohle je vážný film. Zrádci a sedláci se v něm popravují, zachraňuje se lidstvo a patrně to sponzorovala nějaká církev, protože se to celé neustále obrací k Bohu. Já tedy proti Bohu nic nemám, občas spolu pokecáme a proto vím, že společně nesnášíme náboženství a církve. Jenže mě se přesto tahle hovadina celkem líbila. ()

HellFire

Jestli mi někdo bude tvrdit, že tohle bylo lepší než druhý díl, tak má nos jako Pinocchio. Zatímco dvojka trpěla nízkým rozpočtem, podařilo se tvůrcům dostat maximum z toho, co měli k dispozici. Trojka si jen hraje na něco lepšího a mezitím je to podřadné céčko. Už v prvních minutách jsem se smál jako blázen, když vojákovi vletěla lopata do zad a přišel mu ji vytáhnout Rico (až příliš pozdě mi docvaklo, že tohle bude ten typ filmu, který je nechtěně vtipný, ačkoliv se tváří strašně přísně). To jsem ještě nevěděl, že bude stejně prkenný jako ostatní herecké osazenstvo, které snad od režiséra dostalo příkazem přehrávat o sto šest. Kupodivu ještě horší jsou speciální efekty. Příběhově je trojka v podstatě vykrádačkou dvojky, protože se odehrává taky na vojenské základně, tentokrát však plné vojáků a dobře strážené (to je mi panečku velká změna, ačkoliv po půl hodině plné utrpení se přesuneme dál, ale filmu to opravdu nepomůže). Mimochodem o obranných schopnostech základny by šlo polemizovat dlouhé hodiny. Proč například brouci nenahážou do základny tisíce výbušných brouků? Nebo se neprobourají dovnitř z podzemí pomocí oněch obřích plamenometných brouků? Každopádně se brouci, k překvapení nikoho, brzy dostanou dovnitř, protože přestane fungovat obranná zeď (ve scénáři bylo napsáno, že z ničeho nic přestane jít proud, tak to tak prostě bude!). Stejně tak si Neumeier dovolí napsat scénu, ve které kamery zachytí generála, jak telepaticky komunikuje s nějakým superbroukem. Jak studidní musel tenhle generál být, když vlezl do místnosti za broukem, prošpikované kamerami, a začal mluvit o vyvraždění lidstva? Tohle je prostě a jednoduše urážka inteligence diváka, což je ten nejhorší hřích. Scénárista původní Hvězdné pěchoty si sedl na režisérskou židli a takhle to dopadlo... děs a hrůza plus nechutný střih. Tohle je pouhý odstín Verhoevenova mistrovského díla. Na druhou stranu posledních 15 minut byla super komedie, tak dobře jsem se dlouho nezasmál. Jak může autor scénářů k Robocopovi a Hvězdné pěchotě napsal něco tak amatérského, to nechápu. Tahle slátanina je hodna rozboru od kluků z Red Letter Media – jasný kandidát pro Best of the Worst. ()

Vitason

,,It's A Good Day To Die!" Brouci jsou zpátky a s nimi i démon černě hodnocených filmů Casper Van Dien a musím říct, že po hodně špatné dvojce se jedná o velice příjemné překvapení, kdy hlavně režisér docela slušně navazuje na Verhovena a pouští do hry starou známou ironii. Navíc si šikovně hraje se symboly (Prolínačka na tvář modlící se zoufalé dívky a střílející hlaveň ve tvaru kříže, přistávající jednotka jako svatozář) a docela si tak utahuje z náboženských fanatiků. Navíc režisér do hry pouští politiku, černý humor (Lopata-nejlepší přítel vojáka) a zmiňované náboženství, čímž dává Hvězdné pěchotě nový rozměr. K tomu se mu povedlo umíchat zajímavý vizuál (Písečná planeta atd.) se slušnými triky. Akce tu sice není tolik, co u Verhovena, ale díky zajímavým postavám (Hlavně Maršál Anoke) jsem se i tak dobře bavil. Škoda jen, že český podtitul Skrytý nepřítel a okatě podivné chování jedné postavy prozrazuje hned o začátku, kdo že to vlastně bude tím zrádcem. Jsou to hodně silné 3* ,ale za to, že jsem byl opravdu mile překvapen a viděl pěkné kozičky, přidám čtvrtou hvězdu, protože trojka si opravdu nezaslouží přibližovat se k hodně nevyvedené dvojce. ()

Wysch

Do té položky označující žánr filmu by se měla vtěsnat ještě komedie, protože pokud nepochopíte, že scénář si dělá srandu sám ze sebe a z jiných snímků či náboženství, budete si myslet, že je vystaven i na propagandě víry. Přitom si z toho ale tak utahuje tak, že to snad musí vidět každý. Co se triků týče, chodit před digitálním pozadím není zrovna nejlepší, brouci prodělali taky velkou plastickou operaci (k horšímu), lodě též a vůbec všechno, na co měl Verhoeven prachy, Neumeier mohl nahradit jenom tím scénářem. A Casperem Van Dienem. John Rico by se měl ještě vrátit... s větším rozpočtem ale. Jo a řekněme si to narovinu, objektivně bych asi dal spíš tři hvězdy, protože se ztratilo vizuální kouzlo Hvězdný pěchoty, a ztratil se Verhoeven, jehož absence zábran dělá z Hvězdný pěchoty (1) kult, ale dohromady vlastně Marauder je skvělý film s ukrutně nízkým rozpočtem, který kazí dojem. Bohužel. Takže nadhodím čtvrtou a půjdu si pustit Starship Troopers od nizozemskýho ujeťáka. ()

• V barové scéně na planetě Roku San, kdy ke stolu zasedají John Rico (Casper Van Dien), generál Dix Hauser (Boris Kodjoe) a kapitán Lola Becková (Jolene Blalock), přičemž poslední uvedená sejme z hlavy tzv. lodičku, kterou ovšem v následujícím záběru má opět na hlavě. Chyba se následně ještě několikráte zopakuje. (AGAMENON)
  • Jméno postavy Jingo (Cokey Falkow) je rovněž výraz označující osobu, která striktně prosazuje válku na základě patriotismu. (HellFire)