Na sklonku svého života Ann Lordová rekapituluje svůj život, ve kterém vystává jedna silná vzpomínka, kterou nikdy nikomu neodhalila. Nyní se s ní však rozhodla svěřit svým dcerám – Constance a Nině. Obě bedlivě naslouchají, když jim matka začne vyprávět o muži, kterého milovala víc, než kohokoliv jiného. Kdo je však tento Harris, zajímají se dcery, a v jakém vztahu je k naší matce? Zatímco se Constance a Nina snaží poskládat střípky z matčina a zároveň svého vlastního života, matka cestuje ve své mysli zpět k letnímu víkendu před 50 lety, kdy byla ještě Ann Grantovou…

…mladou ženou pocházející z New York City, která byla hlavní družičkou na svatbě své nejlepší kamarádky z vysoké školy, Lily Wittenbornové. Nastávající nevěsta je nervózní a raději se obrací s žádostí o pomoc na svoji první družičku než na svoji matku. Ann stojí po boku své přítelkyně, avšak je blízko i jejímu nespoutanému bratru Buddymu. V Ann se však probudí neočekávané city, když potká jednoho ze svatebních hostů – Harrise Ardena, dlouholetého a důvěrného přítele Wittenbornových. Láska k Harrisovi změní Ann celý její život a také životy jejích dcer… navždy.

Snímek Ten večer spojuje hvězdné herecké obsazení a příběh založený na oblíbeném románu Susan Minotové, do filmové podoby upravené Susan Minotovou a držitelem Pulitzerovy ceny Michaelem Cunninghamem (Hodiny), pod režisérskou taktovkou Lajose Koltaie (Fateless). Evening je hluboce emocionálním filmem, který zobrazuje nekonečnou lásku, která pojí matku s dcerou – viděnou skrz spektrum matčina života, který vrcholí optimismem, směřuje k bodu zvratu, až postupně klesá ke svému závěru. Dva příběhy skutečných životních matek a dcer – Vanessa Redgraveová a Natasha Richardsonová, Meryl Streepová a Mamie Gummerová. (oficiální text distributora)

Beagle

Největší devizou snímku Lajose Koltaie je jednoznačně obsazení, které se podobá snu filmového milovníka. Muži (Hugh Dancy a Patrick Wilson) jsou vtipní a šarmantní a ženy (o které tu jde především) - v tomto případě i matky s dcerami, hrající skutečné matky a dcery resp. mladší verze svých postav (jako v případě Meryl a Mamie) jsou okouzlující a předvádějí, proč že mají na svých kontech celou spoustu oscarových nominací a jiných ocenění. Nejsou to Hodiny, hlavně kvůli místy pomalému a únavnému tempu, přesto na vás z tohoto filmu jejich atmosféra trochu dýchne, především zásluhou spoluautora scénaře Michaela Cunninghama. A Time After Time je krásná píseň, tím spíš v podání Claire Danes. ()

mat.ilda

Velké zklamání - hlavně kvůli Claire Danes, kterou jsem už dlouho neviděla a byla jsem natěšená, že budu mít příležitost ocenit její herectví v novém snímku, který navíc sliboval komorní, retrospektivní drama, ale průběhem jsem byla zmatená stejně, jako obě dcery umírající hrdinky - nejasně načrtlé příčiny osudové životní chyby, jejíž následky však nebyly vůbec zmíněny, byly-li nějaké. Nefungovalo ani to, co se nejvíc nabízelo - atmosféra padesátých let a emocionální náboj - zbyl jen důvod, proč se dodívat, jenže ani vyšumělý konec nepřinesl vyjasnění, spíš rozpaky. ()

Slarque

Malý film o velkých věcech. Umírající stará žena vzpomíná na největší chybu svého života. Jak už se to v podobných chvílích stává, realita se mísí se vzpomínkami, které pokračují nereálnými představami. Ale takový je život. A žádné chyby vlastně neexistují. Claire Danes, Toni Collette a Vanessa Redgrave jsou třemi základními kameny lahůdkového hereckého obsazení. A výsledek mě dostal tak, že se tu přiznávám, že se mi líbilo křehké romantické melodrama. ()

c.tucker

Snímek je nabitý těmi nejlepšími herečkami, ale zároveň je trochu citově povrchní a nesměřuje do hloubky, což je trochu na škodu. Nějaké city a sympatie to u mě na závěr probudilo, ale ze začátku jsem se prvním 35 minut musel dostávat pracně do děje, jelikož návraty do současnosti mě trošinku rušili, ale když jsem si na to zvyknul vše bylo OK. Vyzdvihnul bych opět senzační Claire Danes, kvůli které jsem se do tohoto filmečku vůbec vrhnul. ()

castor

Ve filmu se objeví ty nejvýraznější herecké osobnosti svých generací (Claire Danes, Toni Collette) ba zaslouženě uznávané legendy (Glenn Close, Meryl Streep), poutavá kamera (režisér Koltai je původně kameramanem – např. Tornatoreho Maléna), skvostná hudba Jana A.P. Kaczmarka a navíc se v titulkách dozvíme o scenáristickém podílu Michaela Cunninghama, přesto zůstává někde na půli cesty a nezapře řadu slabin. Několik ostatních postav jakoby postrádala životnost a maďarský režisér (jeho americký debut) v několika momentech tvůrčí jistotu. Počáteční děsivě pomalé tempo naštěstí nevadí, skákání mezi jsoucnem a minulostí ale v první polovině snímku nejistotou zavání. Středobodem vyprávění je umírající matka dvou dospělých žen, která v posledních dnech života začne zmatečně vyprávět příběh, který ji nikdy nepřestal tížit. Inu, ač má onen příběh co nabídnout, očekávání bylo silnější. Výsledek je ve finále místy nejen nepřesvědčivý, ale i chladný. Chybí hlubší profilace jednotlivých postav, nedotaženost emotivních scén. Prozatím největší překvapení podzimu se bohužel nekoná. Melodrama Evening očividně vyhoví jen někomu; nepopírám, že mě ale tu a tam dojalo. A mimochodem, Mamie Gummer v roli vdávající se Lily je ve skutečnosti dcerou Meryl Streep!! ()

• Při natáčení filmu se seznámili Claire Danes a Hugh Dancy, kteří se v roce 2009 oddali. (jezurka42)