Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Drama nelítostného střetnutí nováčků, neboli „zobanů" s „mazáky" se odehrává v československé armádě v sedmdesátých letech. Přesto nelze říci, že konflikty, které zde můžeme sledovat, patří minulosti. Nejsou dokonce ani výhradně a jedině doménou armády. K eskalaci těchto problémů může dojít všude tam, kde se zmocní vedení nekontrolovaná a nemravná moc, mající dost nástrojů k prosazení své vůle. Armáda se může přirozeně stát relativně vděčným prostředím pro vybujení šikany, protože je postavená z dobrých důvodů na strohém principu podřízenosti a nadřízenosti. Ale vždy jde o problém širší a obecnější, který se bohužel projevuje v různých sociálních zařízeních i v dnešní společnosti.
Knihovník Cejnar je pro vojenskou kariéru fyzickými i psychickými vlastnostmi ten nejméně vhodný. Usiluje jen o to, aby povinné období služby prožil bez pošlapávání lidské důstojnosti. Má ale smůlu. Zrovna v jeho útvaru je skupinka mazáků, kteří mají o náplni povinné vojenské služby jiné představy. Jejich násilnické sklony rostou úměrně s inteligentním odporem zobanů, které inspiruje ten zcela nehrdinský, ale zarputile zásadový Cejnar.
Scénář napsal Zdeněk Krhounek, který vzhledem ke svému dlouholetému působení v armádě velmi dobře znal i nešvary spojené s šikanou. Za režii Zobanů získal režisér Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Česká televize)

(více)

Recenze (95)

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Neotřelej kousek o šikaně a dalším všemožném týrání na vojně za socialismu. Obsah je jednoduchej (šikana, buzerace, šikana, pokus o vzpouru, další šikana, vražda atd.), ale nenudí. Moc se bohužel nepovedl casting, kterej nejspíš probíhal etapově - kvalitní výběr mazáků a pak troubové v rolích bažantů (z nichž jedna je žel bohu role hlavní), úroveň má snad jen Aladar, a to hlavně proto, že ve filmu většinou jen štěká. V porovnání s nesmyslama typu Copak je to za vojáka je to rozhodně povedenej film. V porovnání s výbornou Tichou bolestí tomu ale hodně chybí. ()

Kovaja 

všechny recenze uživatele

Tenhle kousek je takové zrcadlo pro nás mladé jak to asi vypadalo na vojně i když trošku přibarvené ale z doslechu vím že dost podobná šikana se fakt děla.Moc moc sem držel palce vojínu Adamovi aby rozbil držku všem mazákům a hlavně Etzlerovi který mimochodem zahrál v životní formě.Škoda že se vojín Banýr vic nezapojil do boje proti mazákům,když na to měl takový fyzický předpoklady a chudák nakonec dopadl nejhůř když se ho jako největší hrozby mazáci zbavili.Vojín Adam nakonec končí popořádné nakládačce ve špitálu a dale se ve filmu skoro neukáže!Film končí když knihovník Cejnar a cikán Aladar se dají na útěk.Aladar je na útěku Etzlerem zastřelen a Cejnar si ho ale pěkně podá a stihne si na něm vybít zlost než je v pohraničním pásmu stihnou zadržet pohraničáři.Supr kousek který ani vteřinu nenudí!!!!! ()

Reklama

J.Mayen 

všechny recenze uživatele

Zobani je myslim velmi a nepravem opomijeny film. Ja na vojne byl v roce 2000 a takovou mazackou vojnu jsem nezazil, nekolik pokusu tam sice bylo,ale velmi slabych a neuspesnych. Zajimave bylo, ze takhle si honili triko hlavne chlapci bez vzdelani, kteri po par mesicich dostali frcku a neco si sobe a okoli dokazovali. Nekolik z nich na zaver podepsalo take gumackou vojnou (co jineho se dalo cekat). Ja byl v prijmaci velmi za dobre s nasima VD (vedouci druzstev) a i ty ostatnima nenavideny me paradoxne meli radi a nijak si me nevsimali. Jde o charakter cloveka, jak zapadne, jak se chova, o moralku. Ano a ti slabsi nebo problemovi se mohli dostat pod plnou kontrolu mazaku. Nekolik veci me ve filmu dost fascinovalo a nekolik veci mi prislo dost nesmyslnych, veci ktere by se opravdu stat nemohly ani snad v ty nejtvrdsi mazacky vojne, tim nechci film shazovat, pokud byl natocen podle skutecne udalosti, mozna na tom neco bude. Kazdopadne Etzler svoji roli zahral bravurne a v takovem prostredi bych ho opravdu nechtel potkat. Mozna by bylo mensi zlo takoveho mazaka zneskodnit jiz v zarodku. Porovnani s Chlapci a chlapi mi tu neprijde moc vhodne. ()

Pharlap 

všechny recenze uživatele

Pamatuji si tenhle film z dětství, resp.ze svých pubertálních let a přiznám se, že to na mne zanechal těžké šrámy na duši. Zejména v rámci šikany v armádě, a jejímu sugestivnímu podání v tomto filmu. A po pravdě, ani dnes v dospělosti mne nenechává klidným, a jistě patří ve svém žánru k věcem, které by člověk měl shlédnout. ()

Daddko 

všechny recenze uživatele

Mladšia generácia sa tu pýta ako bolo možné že existovala šikana. Jednoduchá odpoveď. V medzivojnovom ČSR tento jav nejestvoval rovnako ako v Slovenskej armáde. Tam velili páni dôstojníci ktori poznali slovo povinnosť,morálka a česť a podobné javy si nedovolili ani sami vojaci. Komunisticky režim vsetko zmenil vrátane dôstojníckeho zboru, komunistickou propagandou sa vymyvali mozgy. Nechcem samozrejme všetkých hádzať do jedného vreca, ale Cerní baróni sú ideálnym príkladom. A dobrým vojakom z povolania bol každý, aj Tí s IQ hupacieho koňa čo by v civilnom živote boli nuly. Jedno s druhým šikana sa netrestala ale tutlala. A kto nieco z vojakov "natrel" pomsta starých ho neminula. A keď starí odišli do civilu mladí na vlastnú šikanu rýchlo zabudli a skúšali to na nováčikoch .... a dookola. Z demokratickej spoločnosti sa stala degenorovana. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (7)

  • Film bol natáčaný v priestoroch kasární znojemského pluku s názvom Devět mlýnů. (Jello Biafra)
  • Film je natočený na základe skutočného prípadu vojenskej šikany z roku 1970. Josef Konečný, ktorého tu stvárnil Miroslav Etzler, bol za dvojnásobnú vraždu a šikanu najskôr odsúdený na trest smrti, ale vzhľadom k dosiaľ vykonanej službe bol nakoniec rozsudok zmenený na doživotie. (Jello Biafra)
  • Za réžiu filmu získal Jiří Vanýsek cenu Pierot 94. (Jello Biafra)

Reklama

Reklama