Reklama

Reklama

Kriminální román

  • Itálie Romanzo criminale (více)
Trailer

Obsahy(1)

Film režiséra Michela Placida vychází z románu Giancarla de Cataldo, který zachycuje pravdivý příběh zločinecké organizace Banda della Magliana, která v 70. letech prakticky ovládla římské podsvětí. Na počátku všeho je krádež auta, která spojí skupinu kluků z ulice. Ti si v den krádeže určí přezdívky (Libanese, Freddo, Dandi, Grana - posledně jmenovaný ovšem vzápětí umírá) a po letech se sejdou a rozhodnou se získat peníze únosem vlivného barona. Libanese poté navrhne, aby peněz využili k založení vlastní organizace, která by ovládla obchod s drogami v celém Římě. Za použití nemalé dávky násilí se jim to podaří a skupina se stává obávanou sílou podsvětí, která se spojí mimo jiné také s mafiánskými organizacemi.

Film působivě zachycuje nárust moci hlavních hrdinů, vliv na italské dění (například naznačení vazeb na vraždu Alda Mora nebo na atentát na boloňském vlakovém nádraží), denní užívání násilí a následně také úpadek a konec protagonistů. Snímek měl úspěch nejen v Itálii, kde byl oceněn Stříbrnou stuhou (nejlepší film, střih, hlavní herecké výkony, produkce, zvuk) a Davidem di Donatello (nejlepší scénář, výprava, kostýmy, střih, kamera, speciální efekty a nejlepší herecký výkon Pierfranceska Favina), ale také například na německém Berlinale (nominace na Zlatého medvěda). Zajímavostí je, že jak Michele Placido, tak Giancarlo de Cataldo si ve filmu zahráli drobnou roli ( Placido otce jednoho z hrdinů, Cataldo soudce vynášející rozsudek nad členy bandy). (Mustard)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Michele Placido. Nebýt reedice Chobotnice na stáncích, tak jsem si na něj již léta nevzpomněl. Jenže letos mi již podruhé stihl vytřít zrak. Nejdříve výkonem v Neznámé a nyní touhle zločineckou ságou dle skutečných událostí o vzestupu a pádu několika postradatelných poskoků z ulice, kteří mají plné zuby přitakávání i čekání na to, kdy se někomu znelíbí a začnou podnikat na vlastní pěst. Je to patřičně syrové, bez příkras a dokonce snad i reálné. Nikterak zdlouhavé, výtečně zahrané a takřka fantastické. Přesto to za plný počet nebude. Z důvodu, že na jednu stranu to je postavami přelidněné, přitom však naprosto chladné a odosobněné. Zajímal mě vlastně jen osud "rodiny" jako celku. Což dost možná bylo i Placidovým záměrem, jenže emoce k těmhle mafiánským opusům prostě tak nějak patří. Ovšem patřičně mě to navnadilo k přečtení předlohy, to zase ano. PS: Ocenil bych obligátní závěrečný titulkový souhrn jak si vedou přeživší. Takhle jsem musel hledat na netu, což není k divákům zrovna vstřícné. ()

reygadas 

všechny recenze uživatele

Film Michele Placida o vzostupe a páde mafiánskeho gangu v Ríme, natočený podľa knihy Giancarla de Cataldo, na základe skutočných udalostí. Príbeh sa prevažne odohráva v 70-tych rokoch minulého storočia, kedy zločinecký gang Banda della Magliana ovládal takmer celé rímske podsvetie. Film zachytáva hlavné a najpodstatnejšie udalosti, ktoré v tej dobe zavládli Talianskom. Medzi inými napríklad únos politika a predsedu Kresťansko-demokratickej strany Alda Mora, za ktorým bolo práve skryté podsvetie, ale za objednaným únosom a nakoniec vraždou Alda Mora oficiálne stála ultraľavicová teroristická organizácia Červené brigády. 9. mája 1978 sa po 55 dňoch od únosu našlo Morovo telo v kufri auta na ulici Via Caetani s dostrieľaným hrudníkom a k jeho vražde sa priznal samotný líder Červenej brigády Mario Moretti. Ďalšou z udalostí, ktoré otriasli vtedajším Talianskom bol bolonský atentát na vlakovej stanici, ktorý sa udial 2. augusta 1980 a za ktorým stáli údajne dokonca slobodomurárske lóže v spojení znova za skrytou mafiou. Tento bolonský atentát zanechal po sebe 85 mŕtvych a cez 200 zranených. Až po pätnástich rokoch od udalosti bolo oficiálne potvrdené podozrenie, že za masakrom neboli Červené brigády, ale mafia a slobodomurárske lóže a nakoniec boli usvedčený dvaja z organizátorov atentátu, veľmajster lóže P2 Licio Gelli a agent CIA Francesco Pazienza a v novembri 1995 boli odsúdený na desať rokov väzenia. Celý film je veľmi zaujímavo spracovaný a filmová verzia Gomory je o mnoho slabšia a veľmi zaostáva. ()

Reklama

Ammit 

všechny recenze uživatele

Hodnotím 174 minutovou verzi a je to teda něco to vzít na jeden zátah. Život celé jedné mafiánské rodiny zhuštěný na skoro tři hodiny. Život je krátký i sám o sobě a je ještě kratší, když jste mafián v Římě. Ále teda celkem často to byla nuda, i když to je spíš můj problém, protože film mi tak nějak nesedl. Nó, ale stejně jsem na to koukala jen kvůli Anne Mouglalis a tu jsem viděla (i když neslyšela, páč jí předabovali ve všech třech jazycích ve kterých se mi film podařilo uhnat). ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Opravdu román. Mafiánský román v celé šíři toho žánru převedený na plátno. Ohromný rozměr je perfektně zvládnutý, i přes stopáž se člověk nenudí a připadá si zcela vtažený do děje. Na rozdíl od amerických srovnatelných projektů je zde všechno normálnější, motivace jsou pochopitelnější, je to prostě kus excentrické části života. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Tak tohle, to byl FAKT skvělej film! O to víc, že jsem to nečekal. O to víc, že je to dobové a né třeba jak Gomora, která je více ze současnosti (a o to horší). Dost mi to připomnělo taková díla jako třeba Tenkrát v Americe. Michele Placido si zaslouží poctu, že umí i režírovat. Vůbec si nevšimnete, že to je dlouhé 2 a půl hodiny. Pořád se tam něco děje a je to nezastavitelné. Má to takový spád, až si někdy říkám, že to nestíhám sledovat. Pak jsem i trochu ztratil přehled kdo je s kým a kdo už ne a proč, ale jenom maličko. Stane se tam toho tolik, že by to v klidu vydalo na seriál... ale to by zase ztratilo to tempo, kterému tak tleskám. Do děje jsou naroubované i souvislosti z tehdejší doby, jako výbuch nádraží známý jako Atentát v Boloni neboli Boloňský masakr, vraždy vlivných lidí (asi vlivných, když to zmiňují v médiích) a okrajově třeba i atentát na papeže nebo pád Berlínské zdi. Dost jsem u toho přemýšlel o tom, jak moc je to podle pravdy... Je to podle knihy soudce, takže ten asi o Banda della Magliana něco věděl. Asi na tom něco bude. Chválit musím skvěle se hodící výběr hudby - jsou to většinou retro pecky a vždy zazní ve správnou chvíli. A pak se také povedl výběr herců. Celá hlavní trojka je skvělá a navíc doplněná o taková jména jako charismaťák Riccardo Scamarcio nebo kráska Jasmine Trinca (chudák, to si nezasloužila). Samostatně zmíním roli luxusní štětky Patricie, kterou hrála Anna Mouglalis. Ta role štětky mě fascinovala a rajcovala tím, jaká je to štětka... a vzhledem k jejímu vzhledu jsem měl choutky si to tam za ní zajet rozdat jak ten policajt Stefano Accorsi (další skvělá volba). Vlastně na tom filmu nevidím žádnou chybu. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (3)

  • Ve scéně procesu, ve kterém je mimo jiné odsouzen Freddo (Kim Rossi Stuart), čte rozsudek jako soudce Giancarlo De Cataldo, autor knihy, na níž je film založen; on sám je ve skutečnosti soudcem. (Radiq)
  • V scéně, kde Scialoja (Stefano Accorsi) vnikne do Patriziina (Anna Mouglalis) nevěstince, se objeví bývalý pornoherec Erminio Bianchi Fasani (starý muž, který uteče poté, co je přistižen při pohlavním styku). Fasani byl v tomto žánru aktivní v sedmdesátých a osmdesátých letech a objevil se v různých filmech té doby. (Radiq)

Reklama

Reklama