Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hra souboru, který je zakládajícím členem Pražské 5, vznikla na motivy "raného opusu" Václava Havla a Karla Bryndy Život před sebou. Děj se odehrává za socialismu kdesi ve vojenském útvaru. Jednoduchá zápletka, točící se okolo zastřelení civilisty při strážní službě, poskytla východisko pro jedovatou satirickou komedii, věrně zachycující podobu lidové armády jako zcela absurdního stroje na ničení lidských charakterů. Přesně odpozorované situace, jalové dialogy a odpovídající jednání všech postav dokáže patrně ocenit především ten, kdo tehdejší vojenskou službu zažil na vlastní kůži. Ve spoustě komických okamžiků, vypointovaných gagů a v neustálé kaskádě hereckých kousků se poněkud ztrácí hlubší smysl, vypovídající o tom, že každý musí sám za sebe neustále rozhodovat, zda zvolí pravdu či lež. Sklepácká inscenace Mlýnů je postavena zejména na situační komice a na svérázném hereckém projevu. Režisér televizní verze Ondřej Trojan natočil záznam představení, uváděného na jevišti v plenéru u skutečných kasáren. Exteriéry a reály pak "hrají" v různých prostřizích, podobně jako vojáci z tamního vojenského útvaru či samotní diváci. Stálé divácké reakce dotvářejí účinek inscenace, jež věrně zachycuje poetiku originálního divadelního souboru. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (182)

fragre 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě sranda náramná, ale také skvěle zachycené prostředí ČSLA se všemi těmi podivnými figurami alkoholisovaných furťáků i záklaďáků, konajicích svou čestnou občanskou povinnost (snažících se přežít s co nejmenším vynaložením energie). Ta nadsázka není zas tak velká jak by se zdálo. Dobrý protijed na sračky typu Copak je to za vojáka. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Dozorčí. Tady je Tvůj velitel Horáček. Někdo mi troubí v kanceláři." Vojna je zvláštní. Nikdo na ni nechtěl, nikomu se tam nelíbilo a přesto má každý účastník zeleného dobrodružství kamarády na celý život a zážitků plnou polní. Mlýny tu absurditu vojny dokázaly dokonale a mě nejvíc bavili nametení oficíři, kteří mě svým potácením a uzlováním jazyků v divadle donutili několikrát spadnout pod sedačku. Z televizního záznamu je to o trošku slabší, ale ten divadelní zážitek byl rozhodně pětihvězdičkový. ()

Reklama

HonzaBez 

všechny recenze uživatele

Co když je to všechno jinak... Prosím tě svědomí. Tahle vůbec neuvažuj. Vždy tady nejde jenom o tebe." Humor divadla Sklep není asi úplně můj šálek kávy", a minimálně ze začátku jsem měl sto chutí to vypnout, protože mě to přišlo vlastně o ničem (maximálně tak o chlastu). Ve zdejších komentářích tady hodně lidí vyzdvihuje onu satiru na realitu v lidově demokratické armádě. Mě to ale začalo bavit až v okamžiku, kdy vojín/svobodník Maršík začne řešit to své morální dilema (Rozhodně budu radši čestným člověkem než komunistou bez charakteru”… Strana by mi nikdy neschválila lež, strana tu není od schvalování lži”) a to v konfrontaci se svým okolím (Seš čestnej chlap, ale prosím tě, měj rozum. Máš život před sebou”). Zde jsem totiž konečně v celé hře zaslechl Havla. Pokud jde o celkové zpracování, rozhodně musím ocenit zajímavě pojatou scénu (částečně v reálných venkovních kulisách kasárna), velkoryse efektní světelné a zvukové efekty a taky pěkné dvě písně (ač ty už nemají s původním Havlem nic společného). V té druhé se mj. zpívá, že “život je složitej, v každé roční době”. Složité je to i s mým hodnocením. Na začátku jsem chtěl dát jen dvě hvězdičky, postupně jsem to viděl tak na tři, ale s přimhouřeným okem zaokrouhlují na čtyři. ()

Charon11 

všechny recenze uživatele

Podle mne jedna z nejlepších věcí Sklepáků. S filmem to bude jako s divadlem sklep, buď si ho zamilujete, nebo se vám nelíbí, nic mezi. Nutno podotknout, že ten kdo nezažil povinnou vojenskou službu, je ochucen o některé narážky a nemusí karikaturu vždy pochopit (u ženského publika má film určitě menší oblibu) Film dělají vynikající výkony Vávry, Trojana, Schmidta, Hanáka i Moniky Načeva i ostatních herců. Mnoho hlášek z filmu již zlidovělo : Kdo ho sundal škodnou? To bude průser, nebo pochvala! A už to nalejvej!... K filmu se vracím vždy když se chci zasmát.. Myslím si, že Havel nikdy netušil jak jeho hra může být zábavná :D ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Mlýny jsou jedinečnou a ucelenou ukázkou provokativně satirického stylu práce divadelního uskupení Sklep. A první polovina devadesátých let, čas rozjařeného optimismu, přála jejich způsobu zábavy. Vidět ono divadelní představení naživo, šlo by jistě o jeden z nejpovedenějších a nejrozdováděnějších večírků. Absurdita života socialistického vojáka povstala z nadšení a vytrysknutí dlouho očekávaného gejzíru živé vody svobodné tvůrčí práce. A co je na srdci a dává smyl, musí jít ven do života. S kousavě trefným nadhledem a neutuchající radostí ze života. Nedávná minulost stále žila ve vzpomínkách a jak se s ní lépe vypořádat, než v kritickém pohledu bizarní ironie? Je dohnána až na samou hranici a výsledkem je roztomilá taškařice, která se nechce zastavit, ale pokouší prorazit každou překážku a rozlévat životodárnou vláhu svobody po celé zemi. Hlavní postavou příběhu je vojín Maršík (zajímavý Jan Slovák) v největším vnitřním rozporu svého života uvědomělého a poctivého socialistického člověka. A pochvala je vždy lepší, než průser a skvrna na kádrovém posudku. Výraznou postavou je poručík Horáček (příjemný Tomáš Hanák) v alkoholickém oparu služební výdrže a praktických rad do života. Nejrozkošnější postavou je podplukovník Malík (skvělý David Vávra), osoba na hierarchicky nejvyšším stupínku kasárenského světa. Jeho pozice je zárukou největších gest i nejúdernějších slov. Jedinou ženskou postavou je rotmistryně Boženka (velmi zajímavá Monika Načeva), prostořeký posel a komentátor zpráv. Z dalších rolí: hlasitý Slovák, amatérský svářečský umělec a vojín Šimák (pozoruhodný Jiří Fero Burda, též v roli nespokojeného ducha mrtvého civila), prostodušší popleta, neoficiální hrdina a vojín Houska (zajímavý Otakáro Maria Schmidt), bezprostřední a poživačný kapitán Sládek (dobrý Ondřej Trojan), tichý vojín Čapek (Petr Koutecký), či opatrný desátník Toman (František Váša). Ve své době šlo o jeden z vrcholů nespoutané zábavy. I dnes je tento rozpustilý způsob nakažlivý svou veselostí a optimismem. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (3)

  • Divadlo Sklep pozvalo na generálku i Václava Havla, ten kvůli pracovnímu vytížení nemohl, ale paní Olga pozvání přijala. Celou dobu se smála a pak jen dodala, že je to opravdu svérazná adaptace a že si je jistá, že by se to Vaškovi líbilo. (ČSFD)
  • Trumpetista na střeše je hlavní osvětlovač. Hercům trvalo dlouho, než ho k tomu přemluvili a on sám se musel před tímto výkonem "posilnit". (ČSFD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno