Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Politika je jenom jiná forma sexu. Americká černá komedie o tom, co by se lehce mohlo stát. Politická satira Druhá občanská válka (1997) vznikla v produkci kabelového televizního kanálu HBO, který se v průběhu 90. let stal výrazným výrobcem nekonvenčních snímků, jež kromě zábavy poskytují i podněty k zamyšlení. Pregnantně nazvaný film líčí smyšlenou, ale ne tak nemožnou situaci. Guvernér státu Idaho se rozhodne čelit stále většímu přívalu přistěhovalců razantním způsobem – uzavře hranice státu. Když si americký prezident chce vynutit poslušnost silou, začne se schylovat k vnitřnímu ozbrojenému konfliktu. Snímek zdařile proplétá několik dějových rovin (přílet pakistánských sirotků, guvernérovo politické rozhodování komplikované vztahem k těhotné mexické milence, prezidentovy debaty se štábem poradců, snaha televizních novinářů zachytit převratné dějinné události ap.), přičemž nemilosrdnou optikou nahlíží politické klima nejstarší světové demokracie, které utváří umanutí blázni, neschopní panáci, vychytralí poradci a všehoschopný dav. Film tematicky připomíná souběžně vznikající snímek Barryho Levinsona Vrtěti psem a také obsahuje výrazné odkazy ke klasickému Kubrickovu dílu Dr. Divnoláska. Sešla se tu vybraná herecká společnost – Beau Bridges (guvernér Farley), který za svůj výkon obdržel Cenu Emmy, Phil Hartman (prezident), James Earl Jones (novinářský veterán Calla), James Coburn (prezidentův poradce Buchan), Elizabeth Peňaová (guvernérova milenka Christina) a řada dalších známých tváří. Režisérem byl trochu překvapivě Joe Dante (nar. 1946), který získával zkušenosti u béčkového krále Rogera Cormana (ten ve filmu vytváří jednu z epizodních postav) a který je známý především komerčními tituly, jakými byly např. oba díly Gremlins. Snímek byl u nás poprvé uveden v rámci informativní sekce MFF v Karlových Varech 1998. (Česká televize)

(více)

Recenze (18)

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

Tendenční a k závěru zbytečně melodramatické. Dalším z kulturních morů současné Ameriky jsou - vedle teleshoppingu a prefabrikovaných moralit - tyhle nevtipné satiry. Hysterické ďobání do americké politiky a médií jsme viděli už stokrát, a z 95% to stálo za ho*no. Takový Michael Moore má sice IQ kredence, ale aspoň je s ním sranda. ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

I kdyby to byla ta nejtrefnější satira na světě, tak by mě v tomhle Danteho podání fakt nebavila. Nevím, čím přesně to je (asi tím, že to vypadá až moc televizně), ale dlouho jsem se do toho dostával a dlouho to šlo dost mimo mě. Ona to jinak není špatná satira, některé prvky to popisuje skvěle (třeba moc médií nebo to, že u každé velmoci stačí málo nebo něco blbě formulované celému lidu a vše se může rychle zhroutit), ale není to tak silné ani hluboké jako Vrtěti psem nebo Dr. Divnoláska (což jsou filmy, které, jak se koukám, jsou tu k tomu přirovnávány nejčastěji a naprosto chápu proč) a navíc to celé Dante dost pokazil formou, kterou neuměl správně podat (avšak myslím si, že Watkins by to zvládl značně lépe) a tak je opravdu nudná, což je škoda, protože na scénáři je vidět, že Dante věděl, co s tím chce a kam to celé chce vést. Ono je to ale také tím, že Dante nikdy nebyl víc než jen docela zručný řemeslník a v jeho novějších dílech už ani to a tohle by odpovídalo spíš té jeho novější éře. Takhle se ale nedivím tomu, že to tak zapadlo a nikdy nezískalo slávu... Slabé 3* ()

Reklama

JP84 

všechny recenze uživatele

Zatímco v první válce se utrhl Jih,tady se trhá Sever.Na to,že to je pouze televizní produkce,je to natočené docela svižně a dobře.Pokud jde o slibovanou satiru,tak tady se s tím tvůrci moc nepárali a nenechali na nikom niť suchou (strašně se mi líbily ty situace,kdy o všem rozhodoval vysílací čas hispánské telenovely).Dobrá zábava a James Earl Jones opět nezklamal. ()

kubas369 

všechny recenze uživatele

5/10. Na satiru, to není vtipný a na vážné drama to není, až na posledních 10 minut, vážné. A i těch posledních 10 minut je trapně křečovitých. Naprosto zbytečný film, který má svoje myšlenky, i dnes více než relativní, bohužel s tím vůbec neumí pracovat.  Celkově naprostá filmová křeč, kterou nezachrání ani účast herců jako Ron Perlman nebo James Earl Jones. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Politická satira z produkce Barryho Levinsona, jež je dnes stejně aktuální, jako byla před dvaceti lety. A myslím si, že do budoucna bude stále aktuálnější. Nemá to sice od začátku do konce úplně soudržný tón - z krotké komedie se to mění v poměrně silně výstražné drama, přesto to diváka strhne zejména díky skvělému obsazení (ani nechci žádného z herců zvlášť vyzdvihovat, celý ansámbl je zkrátka super). Režisér Joe Dante se údajně nechal slyšet, že tento televizní snímek pokládá za svůj nejlepší režijní počin a zdejší herecké obsazení bylo to nejlepší, s jakým kdy pracoval. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (2)

  • Natáčení probíhalo v americkém Los Angeles. (Terva)

Reklama

Reklama