Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiální text distributora)

Šindy

Byl jsem na Stromu života v kině a známý, který v něm promítá, mě varoval, že několik lidí odešlo v průběhu. Když jsem navštívil projekci, tak se mi stalo to samé a zajímavé bylo, že to byly vždycky ženy. Chuť odejít jsem neměl, ale ty nádherné barvy a momentky ze života mi nakonec nic moc neřekly. Proto ignorujte vše, co jsem až dosud napsal a berte jako komentář toto: Strom života není pro každého, teda skoro pro nikoho. :D ()

Gromit

Terrence Malick byl vždycky svéráz a poeta a jeho filmy podle toho také vypadaly. Nikdy ale nebylo pochyb o tom, co chce jejich prostřednictvím říct. Se Stromem života už je to o dost obtížnější, což ovšem nutně nemusí znamenat, že také horší. Je to jeden z nejpocitovějších a nejpoetičtějších filmů, co znám. Pomalý, ale krásný. Efektní, ale také hluboký. Žánrově nezařaditelný, ale dostatečně zajímavý na to, aby se o něm vedly vzrušené debaty. Pro někoho bude jen další rádobyuměleckou exhibicí, pro jiného kinematografickým mezníkem. Pro mě tím druhým. ()

deric

I fekální porno musí určitě mít lepší děj než toto! A taky lépe poznáte kde to začíná a kdy to to vyvrcholí. Spíše než Tree of Life bych to nazval Waste of Time. Hluboké filozofické žvásty, které se zasadí mezi náhodně probíhající obrazy dinosaurů, stromů, lidí a slunečnic, mě fakt neoslovují. Existuje určitý dobrý důvod proč se děti v první třídě neučí kvantovou fyziku a strukturu DNA, určitá úroveň abstrakce a zjednoudšení totiž umožňuje lepší pochopení sdělovaného obsahu. Takže když začnete vyprávět příběh (možná) o vztahu otce a syna a začnete od počátku světa, tak ani Brad Pitt nezabrání tomu, aby z toho vzikl šílený paskvil. Film sice trvá "jenom" 2 hodiny, ale mně to přišlo jako tisíc let. Srovnání s The Fountain je naprosto mimo, Fontána měla aspoň co sdělit. ()

Lilien

ťažko strávitelná alegória, podobenstvo ono takéto veci si diváka nenájdu. No som rád že som to videl, nie že by som sa nejak extra bavil, vyžíval, poučil čo asi ani nebolo zámerom tvorcov no rozmyšlal som celý film o živote, Bohu a ich vzájomnom spojení. Vizuále hudobne,herecky je to na vysokej úrovni ()

Bounded

Snažil jsem se v tom najít, pochopit to, respektovat to, ale čím víc jsem se snažil, tím víc jsem byl naštvanej. Tohle je jak by řekl Franta Kocourek "šméčko na lidi." A protože se film pouze vydává za myšlenkový opus, pokusím se svůj pocit z něj vyjádřit přesně a na opak. Omezenou formou. Slogan: STROM ŽIVOTA: UVIDÍTE BRADA PITTA A DINOSAURY. V počátku jsem se snažil hledat smysl v kontrastu scén. Banalita smrti jednotlivce v porovnání s pohybem hvězdných těles. Aha, hm, tohle bude hodně k zamyšlení. Trochu to připomíná Melancholii. Proč do toho ale ta ženská mele ty blbosti? Je režisér věřící a nebo o věřících jenom točí? Mohl by to totiž udělat i lichotivějším způsobem...Už se něco děje, Brad Pitt je zlej táta. Fajn, takže drama. Úvod tam byl asi jenom aby byla větší šance na Oscara. Co je to tam zase za prázdný kecy? Tohle ve mně má vzbudit intelektuální vzrušení? Jé, hele, Sean Penn. Ten se tváří jako kdyby si říkal, co já blbec v tomhle filmu vlastně dělám. Zase nějaký kecy. Aspoň, že to drama s dětma za něco stojí, ale žádná velká sonda do duše to teda taky není. A zase ty scény jak z reklamy na americkej život nebo na nový plenky, to je vlastně jedno. A teď jsou na pláži. A teď to moudro a rozuzlení. Není. Bylo to podobenství... Teda, tohle ke mně promlouvá naprosto prázdně. Možná kdyby se Malick tolik neopájel sám sebou, mohlo to být dobré drama. ()

syphoon

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale větší propagační film k jehovistické besídce jsem opravdu neviděl! Nevím co si mám myslet, ale místy neskutečně nudné obrázky ze stvoření světa mě opravdu donutili tento film dokouknout pouze z "povinnosti"! Až na trefnou hudbu je to 139 min neskutečné NUDY! ()

Katerian

Jako všechny filmy Terrence Malicka, i tento je příliš dlouhý. Poselství, které chce předat, by zvládla i stopáž o půl hodiny kratší. Vizuální stránka je opět strhující a hudba působivá. Záběry na vesmír, soptící sopku či mikrosvět jsou podmanivé, avšak chvílemi máte pocit jako by se jednalo o film ve filmu. Malick vynechal přísnou dikci dějového schématu a nechal diváka unášet pocity, které v něm film vyvolá. Musíte se ale nechat unést. Poddat se náladě, zpomalit myšlenky, zbystřit smysly, relaxovat a užívat si zázrak jménem život. Film vás do sebe vtáhne bohužel až v druhé polovině, což málokdo vydrží, a odpovědi na otázky, které ve vás vyvolal, vám nedá. Zůstává jen neochvějná jistota, že všichni lidé jsou si rovni a že každý dělá chyby. A i když často ztrácíme víru, všichni podvědomě víme, co je v životě důležité. ()

Lenart

Nedocenený film. Lyrickosť deja a takmer jeho absencia je však prítomná od prvých záberov, film popiera princípy chronológie a pripomína tak báseň, ktorú musíte prijať, alebo odhodiť. Príkladom sú scény, kde sa na niekoľko minút preruší dej a my môžeme sledovať stvorenie vesmíru a života za sprievodu vážnej hudby. Snímanie kamery (E.Lubezki) umocňuje lyrickosť, keď sníma tiene postáv alebo pozadie namiesto hercov, mení uhly a pláva priestorom ako vietor. Strih, vizualita a hudba, mimo iného aj Smetanova Vltava, to všetko nadradené deju. Celým filmom sa prepletajú otázky pravdy, večnosti, straty blízkeho človeka (postavy sa pýtajú Boha -Kde si bol?-Vedel si to?-Kto sme my pre Teba?-Odpovedz mi!-), zároveň je to pocta životu a prírode, ktorá sa nám odhaľuje ako symfónia. Malick tak predkladá spirituálne dielo o náboženskom prežívaní postáv ale nezaujíma chladný odstup,práve naopak ponecháva na divákovi, či takýto prístup dokáže prijať.Film sa musel v USA premietať s upozornením, že to nie je tipické dielo s Bradom Pittom, keďže väčšina divákov čakala niečo, pri čom netreba uvažovať. Lepšie odporúčanie snáď ani neexistuje. Pre mňa jeden z najlepších filmov vôbec. 10/10 ()

error17

Ehm... nechápu... občasné pěkné obrazy nic víc. Výborný film na odpolední uspání po jídle. Hodnocení 1* za obrazy 1* za Smetanovu Vltavu. ()

Zombiepod

Vzhľadom na svoj slabý obsah ukrutne dlhý film o jednej "dokonalej" rodinke, podfarbený nekonečnými zábermi vesmíru, praveku a nádhernými scenériami. Chvíľu som pozeral National Geographic, potom akúsi psychologickú úvahu spomínajúceho človeka (Sean WTF?) a väčšinu času na fanatického otecka Brada a jeho rodinu. Zahraté a nakrútené brilantne, Desplat v povestnej forme. Keby má film nejakú skutočne naplňujúcu myšlienku, nič nepoviem. Lenže nemá, aspoň nie pre väčšinu ľudí. Preto mám pocit, že Terrence natočil Strom života skôr pre seba a vlastné potešenie, ako pre širšie publikum. ()

Arcipes

Malick se pokusil přečíst a nakreslit (a snad i zapsat) vesmír v celé jeho životodárné anarchii. Vzal si k tomu jen strohý příběh jedné zvláštní a přitom archetypální americké rodiny a tým trikařů... a kupodivu tomu těžkotonážnímu a zvláštně nepříjemnému sdělení rozumím a působí. Pomalu a uvnitř mě – a tak, ač mě film zasáhl a fascinoval, zároveň mě ohromě dezorientoval. Ale je to ten druh zmatení, ze kterého máte husí kůži. Stejné, jaké zažíváte u Markéty Lazarové. Dezorientace, která vzbuzuje otázky. Kdesi uvnitř tedy hodnotím pěti hvězdičkami, tady na povrchu pak čtyřmi... hmm... 4/5 ()

Jakub

Jasně nejslabší Terrence Mallick. Pobožný snímek s despotickým otcem,který se snažil zkrotit tři haranty mě zaujat ani po druhém shlédnutím nedokázal. Přítomnost postavy Seana Penna sem vůbec nepochopil. ()

Metalicum

Film jsem viděl již 4krát. Je to naprosto mistrovský dílo. Pokud nikdy nikdo nepocítil tu prázdnotu, kterou cesta přírody, cesta modernity, v sobě skýtá, tak kecá. Nejsem křesťan, daleko od toho, ale trochu tý boží milosti (Grace) bychom měli mít v životě všichni. ()

mauinka

Po 3/4 hodině jsem odešla z kina a to jsem neudělala léta. Film je podle Ondřeje Erbana chytrý a náročný a to já teda asi nejsem. No co se dá dělat, ještěže hodnocení je subjektivní dojem. Ta * je za snahu všem zúčastněným. ()

gruvacek

Koho neušlape Tree of life nudou, ten odejde z kina s myšlenkama na to, že by stačilo ten film vidět jěště jednou a vymyslí lék na rakovinu, nebo zajistí světovej mír... ()

HarveyDent

Překrásná symfonie zvuku a obrazu, životnost a příroda, kterou cítíte na vlastní kůži a nemusíte ani sedět v 3D kině, myšlenka poněkud nedokončená anebo úplně jiná, která mě minula...to nevím. Vím ale, že Malick je od nynějška jeden z mých oblíbených režisérů. 80% ()

Katya

Tři hvězdy za vizuální stránku, která je sice krásná, ale co dál? Ještě tak bitva něžné matky a despotického otce uvnitř jednoho dospívajícího kluka. Ale jinak toho na mě bylo tak nějak moc…moc hudby, moc Boha, moc doslovné filosofie. Bohužel se mi při výkřicích typu: Támhle bydlí Bůh! ježily chlupy na těle, takže nemůžu jít s hodnocením výš. ()

Brumlak

Rozhodně hudba a vizuál. A především musí být chuť. Chuť vidět pohled člověka na filozofické témata. Nechat si přednést pohled na stvoření světa a příběh rodiny, kde podstatou je odpuštění, slitování a láska. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem