Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

Boss321

Paul Newman a Steve McQueen - tyhle dvě jména mi stačily k tomu, abych věděl, že Skleněné peklo bude neopakovatelný zážitek. A díky bohu jsem se nemýlil. V žánru katastrofických filmů se Skleněné peklo může zařadit na samý vrchol a dnešní tvůrci podobných snímků mohou jen s pláčem pozorovat, že něco tak úchvatného bylo možné natočit již v 70. letech. Irwin Allen, který spolupracoval i na akčních scénách u neméně slavného Dobrodružství Poseidonu, opět nezklamal a divákům naservírol pořádnou porci napětí. Právě napětí je vůbec doménou, neboť od 45 minuty, kdy se snímek pořádně rozjede, je ho nejen hodně, ale hlavně je stále, takže snímek nedá nachvilku vydechnout. Paul Newman zde odehrává další ze svých životních výkonů a jeho role architekta se v mém osobním žebříčku zařadila po bok Frajera Luka či Eddieho Felsona. Steve McQueen dostal méně prostoru, ale rozhodně v roli hasiče nezklamal (on vlastně nikdy nezklamal :). I ostatní herci jsou famozní a nezbývá než jim poděkovat za jejich výkony. Film, který musíte vidět, ať už jste či nejste příznivci katastrofických filmů, tohle je prostě kult a legenda....... ()

sud

Pravda je, že katastrofické filmy nemám moc v oblibě. Budovy hoří, loď se potápí, domy padají, povodeň se valí a lidi utíkají - to mě nikdy moc nechytlo. Výjimku tvoří dva filmy, a to "Dobrodružství Poseidonu", které nastartovalo ten velký boom katastrofáků v 70. letech a "Skleněné peklo", které ve svém žánru nemá ani sebemenší konkurenci. Tento film je po celých 160 minut stále zábavný, akční a překvapující, že vám nedá vydechnout. Postav je hodně a každá je po charakterové stránce naprosto odlišná. V popředí stojí architekt Roberts a velitel hasičů O´Halloran, dva neohrožení muži, kterým jsou svěřené životy lidí v hořícím skleněném pekle. Steve McQueen a Paul Newman byli naprosto jedineční. Už jako malej špunt, kdy jsem viděl film prvně, jsem byl naprosto mimo a právě takhle jsem si představoval opravdové hrdinství. Možná po desátém shlédnutí jsem dospěl k tomu, že "Skleněné peklo" má zasloužené místo mezi tou největší a nejuznávanější světovou klasikou a v mé nejoblíbenější třicítce. ()

Aluska88

Skleněné peklo jsem prvně viděla již před dávnými časy, ještě jako zvídavé dospívající dítko a pamatovala jsem si z něj jediný kratinký výsek s lanovkou. Nyní po letech jsem jej zhlédla již celé. Ačkoliv jsem za celou dobu sledování nepocítila snad skoro žádné pocity napětí či neklidu nad probíhajícím dějem, jedná se pro mě o perfektně zpracovaný a natočený snímek. V době vzniku musel způsobit divákům značnou újmu na nervech:) A jak zneklidňující a prorocká jsou závěrečná slova filmu, jež pronese Steve McQueen. Kdyby tehdy jen tvůrci tušili, že o několik desítek let později se tyto "obyčejné" věty až s nápadnou podobou zhmotní do jedné z největších tragédií, jaké kdy (nejen) Ameriku postihly. ()

T2

Rozpočet $14miliónovTržby USA $116,000,000Tržby Celosvetovo $139,700,000║ Po technickej stránke dosť slušne zvládnutý projekt a hlavne na danú dobu v 70.rokoch, keď sa dosť často točili všelijaké možné katastrofické filmy. Samozrejme u takýchto tipov filmov dosť brzdí napredovanie deju samotný príbeh a náležitý spád, a v tomto prípade to miestamy rezonuje práve na akejsi pomyselnej hrane únosnosti ale vďaka hereckým hviezdam ako Paul Newman či Steve McQueen si to drží svoju nadpriemernú úroveň a ich hrdinstvo sa dá uveriť a nie je zbytočne preplácané. Neškodilo by určite prestrihať podaktoré scény aby to malo lepší spád ale to je už len taká polemika k vylepšeniu. Dosť je viditeľné že sa tu tlačí na počet mŕtvych a tým pádom prídu trošku fádne úmrtia, doslova sú tam dosť nasilu vtesnané úseky do deja, len aby sa stále niečo ohavné dialo. /70%/ ()

MM_Ramone

V roku 1974 natočil režisér John Guillermin podľa literárnej predlohy Richarda Martina Sterna a Thomasa Scortia film "Sklenené peklo" (The Towering Inferno). Je to snímok, v ktorom sa objavilo mnoho hereckých hviezd tej doby. Napriek svojej dĺžke (165 minút) je po celý čas divácky atraktívny a zaujímavý. Ničivý požiar, ktorý vypukol v modernom, novootvorenom, stotridsaťpäť poschodovom mrakodrape dokáže ešte aj takmer po päťdesiatich rokoch od svojho vzniku zaujať divákov. Je to výborne, profesionálne natočený, nadčasový film. Klasika medzi americkými katastrofickými thrillermi. Prvý krát som ho videl ako adolescent, niekedy v roku 1985. Urobilo to na mňa silný dojem. Keď teraz naň občas natrafím na niektorej televíznej stanici, tak si ho vždy rád pripomeniem. **** ()

• Steve McQueen (O'Halloran) absolvoval většinu riskantních scén. Před poslední dramatickou klapkou oznámil, že pokud se mu něco stane, odkazuje své novomanželce Ali MacGraw svůj oblíbený pickup. (Epistemolog)
  • První film, na jehož výrobě se společně podílela dvě velká studia – Warner Bros. a 20th Century Fox. (Kulmon)
  • To, že byl mrakodrap jenom miniatura, poznáte viditelně podle velikosti kapek vody. Jsou neadekvátně větší. (RadimFišer)

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)