Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiální text distributora)

Maynard.

Ne, ne, ne. Nouzový východ se s Americkou krásou nemůže vůbec srovnávat. Hrozně moc mu chybí tempo, aspoň kousek humoru a i taková ta celková atmosféra. Film je založen na bezesporu vynikajících hereckých výkonech prakticky včech aktérů. Nejvíc mě chytil výkon intelektuálního blázna, který naprosto přesně vždy vystihne problémy manželského páru. Jestli podobně jako naši manželé žijí a přemýšlí lidé v USA, tak to potěš. Naštěstí my(alespoň tedy doufám, že většina) máme na řešení podobných problémů kamarády, víkendy a né deprese a samotu... ()

Forsberg11

American beauty 2 skombinovaná s nádhernými obrázkami a kamerou Road to Perdition. Mendes sa opäť priedviedol, keď sa mu podarilo z pomerne nezáživného námetu vytrieskať maximum a naservírovať nám strhujúcu dvojhodinovú drámu plnú emócií, lásky a nenávisti. Príbeh začína veľmi pozvoľna a prvých pár minút bolo nudných aj pre mňa, no všetko to vykompenzuje posledných asi 40 minút, kde tempo graduje až k vynikajúcemu záveru. Za povšimnutie stoja najme scény hádok dvoch hlavných postáv, ktoré pôsobia naozaj veľmi hodnoverne. Režisér sa nám opäť, tak ako tomu bolo v American beauty, snaží predhodiť otázku zmyslu života, životných cieľov a priorít. Sám si takéto otázky kladiem veľmi často. Je naozaj normálne robiť niečo, čo nás vôbec nebaví, či nijako nenapĺňa? Herecké výkony boli, ako tu už v Mendesových filmoch býva, opäť na najvyššej úrovni. DiCapriovi som od Gangov New Yorku po prvý krát dokázal jeho herecký prejav absolútne uveriť a ku Kate Winslet snáď ani nemá cenu sa vyjadrovať. Už dlho som nevide tak dobre zahranú a zvládnutú ženskú postavu. Prekvapením bol taktiež výborný výkon Michaela Shannona ako psychicky narušeného intelektuála, ktorý sa snaží manželom Wheelerovcom otvoriť oči a vôbec si pri tom nekladie servítku pred ústa. Film však postráda lepšiu zápletku, či vrcholnejšie momenty a má dosť veľa hluchých miest, takže dnes to bude len za 4*. ()

femme fatale

Konečně po dlouhé době zase hodně psychologie a výborných hereckých výkonů. Nevím co víc dodat. Prostě skvělé, tento snímek mi zase jednou utkvěl v paměti a doufám, že snad někdy (asi za dalších 10let) spolu Kate a Leonardo něco natočí, protože je to vždy (nejen) filmařský zážitek. Obvzlášť nezapomenutelná scéna je "dokonalá snidaně" ke konci filmu, kdy tušíte, že se to se děje je jen ticho před bouří. ()

mohamedsfinger

Hezké drama, které už bohužel i přes svou relativní aktuálnost nic nového nepřináší. Herecké výkony jsou samozřejmě výborné (zvláště Kate) a řemeslná práce byla také odvedena bravurně. Mám ale pocit, že by se vše lépe vyjímalo na prknech divadla než ve filmu, kde je už doba takovýchto zápletek téměř nenávratně pryč. Přesto mě potěšila, ne-li nadchla postava blázna, který příběh opravdu oživil a dodal mu energii a vtip. ()

Arius

V prvom rade,zrovnávať s Americkou krásov Núdzový východ nemožno. Áno je fakt že pojednávajú o problémoch z "jedného vreca" ale American beauty bol brilantne namiešaný brutálne silný odvar ktorému sa vyrovnať je úloha pre vyvoleného, American beauty sa nezmazatelne zapísala do svetovej kinematografie a filmy ako ona vznikajú naozaj ojedinele, preto zostaneme pri zemi. Sam Mendes je schopný filmár a velmi dobrý empatik a dramatik, konkrétne Revolutionary Road malo množstvo scén pri ktorých nemusel povedať nikto nič a aj tak ste vedeli kolká bije a to je skutočné majstrovstvo. Tiež bola rozhodne dominantou celého filmu K.Winslet,nemožno jej vyčítať nič,zahrať takúto rolu určite nie je nič jednoduché a ona to zvládla dokonale. Pri Leovi však pôjdem proti väčšine a budem tvrdiť že táto postava mu príliš nesadla mal pár svetlých scén no zasa bolo množstvo takých pri ktorých ste videli že sa snaží ale žial zostalo to len pri snahe, aspoň taký je môj pohlad. Ale zasa Johnove(M.Shannon) návšetvy boli kúzelné a asi najsilnejšie elementy filmu, všeobecne herci vo vedlajších rolách sa s tým popasovali slušne a ani chvílu som neuvažoval o ich neherectve, či už Z.Kazan,M.Shannon,D.Harbour či K.Hahn. Tiež potešila letná retro amerika, ešte aj s predmestia, milý krok. Celkový dojem je asi na úrovni 4,3,čo je relatívne dobré. ()

skinny

Skvělý film, který nám ukazuje jak něco tak obyčejného jako je vysněný "americký" způsob života může být krutý a nesnesitelný. Vynikající herecké výkony Lea a Kate, není co víc dodat, užasný film. ()

MaMitti

Tak tenhle film si dovedu představit jako opravdu dobrou divadelní hru. Co se snímku týká – námět zajímavý, zpracování u mě osobně lehce pokulhává. K.W. hrála dobře, citlivě a role jí hezky sedla (ač bych jí upravila vlasy trochu méně na blond, dost mě to v kontrastu s jejím tmavým obočím rušilo, ale v rámci dobové stylizace budiž), L.C. – ale jo, nebylo to špatný, jen mi celou dobu připadal spíš jako mladší bratr své ženy než její muž, což zřejmě mělo být i určitým záměrem, každopádně K.W. filmu jasně vévodí. Problém spočívá v tom, že film je na můj vkus moc ukecaný a paradoxně tím vznikají zbytečně hluchá místa, která by vyzněla a zapůsobila věrohodněji, kdyby neznělo tolik slov slov slov….Emoce se nemusí (a ani se tak neděje) vždycky tak strašně polopaticky „vysvětlovat“ (a naopak - určitě se najdou i užvaněnější příklady). Další pro mě ne zcela pochopitelnou a uchopitelnou záležitostí byla skutečnost, že ústřední dvojice měla děti, ale de facto žádné děti neměla…proč? Zbytečně okrajová záležitost, tak nějak přišlo mi…škoda, ubírá to na síle, závažnosti, vážnosti… Určitě se tady nabízí srovnání s prostředním příběhem z Hodin. ()

insurgentes

Pointa příběhu je vystavěná na tom, že navenek výjimečný a příkladný pár za fasádou skrývá krizi a rozvrat, který se sice pokouší řešit konstruktivně, ale okolnosti se spikly... Celé je mi to blízké, protože jsem sám byl v podobné situaci, na druhou stranu zase díky tomu mi tohle drámo nepřineslo nic nového. Snad jen to, že Kate Winslet, i přes poměrně rozrostlý podvozeček, je celkem obstojná herečka. ()

gutshoter

Solidní deprese ztvárněna výtečnou dvojicí s Kate v čele. Jediné, co mi přišlo natočeno velice nepovedeně, byly milostné akty, jež byly odfláknuty a nekorespondují s jinak precizně natočenými scénami. ()

sedm.1

Mrazivě reálný příběh manželského páru, který je působivý především díky tomu, že se ve Wheelerových prostě muselo najít minimálně 90% všech manželských dvojic, a je zcela jedno, zda-li jde o pár žijící v 50. letech minulého století, nebo v současnosti, jde-li o pár z Ameriky, Asie nebo Evropy, prostě jde o tak ukázkové soužití obyčejného, tuctového a uvěřitelného manželství, se všemi jeho charakteristickými rysy, že je to fakt síla a jsem přesvědčen, že znepokojí a rozvíří nejeden vztah. A má slova potvrzuje navíc i fakt, že pánské publikum jasně stojí za DiCapriovou postavou a naopak to dámské za jednáním Kate Winslet, prostě věrohodnost Nouzového východu je doslova dech beroucí a vede určitě k pozastavení se a k zamyšlení se nad vlastními životy, natolik je totiž tento snímek fungující a působivý. Jinak obrovský podíl na přesvědčivosti celého filmu nese samozřejmě i ústřední herecké duo, kdy jak Lea, tak Kate řadím mezi vůbec ty nejlepší herce současnosti a zde to svými strhujícími výkony jasně dokazují. Ovšem opomenout nesmím určitě ani Michaela Shannona, který se tu objevil sice jen dvakrát, ovšem pokaždé zapamatováníhodně a velice efektně. Proč nakonec ale nedám pětihvězdičkové hodnocení, je za emoce, neboť právě po této stránce mě Nouzový východ krapet zklamal a jsem přesvědčen, že je šlo v mnoha scénách vyvolat daleko silněji a výrazněji. Jinak jde ale bez diskuzí o skvělou podívanou, při které ovšem cílovému publiku bude spíš tuhnout krev v žilách, než aby se u ní bavil. Jako se to stalo právě mně. ()

chmíří

Opravdu hodně dobré...Velice komorní, "jednoduchý" ovšem plný emocí a tak strašně silný jako málo který jiný...Námět sám o sobě by se dal rozvést tisíci způsoby, ale pouze Mendes a naprosto skvělý DiCaprio a Winslet z něj dokázali udělat masterpiece. Druhá polovina filmu je tak strhující, že jsem sotva dýchal. A k tomu naprosto skvělá zcela "mendesovská" hudba a je to jasný plný počet...90% ()

DavidS.

Sam Mendes. Leonardo DiCaprio. Kate Winslet. Tři zvučná jména v zcela obyčejném příběhu jedné manželské krize a nesplněných snů zasazeného do 50. let a okořeněného špetkou šílenství. Film stojí primárně na famózních hereckých výkonech "milenců z Titanicu", ale jinak? Těžko říct. Možná hudba...Ale nic podobného půvabné a křehké Americké kráse, nic osudového a vražedného jako v Road To Perdition... A pouhý konec dobré drama neudělá. P.S.Kam se většinu času poděly dvě nedospělé děti, které manželé vychovávali? Prostě na plátně nebyly jen proto, aby pár mohl řešit své problémy, bez obav na sebe křičet a naše pozornost se soustředila jen na ně.Byl to jistě záměr, ale v příběhu o rodinně v krizi nepatričný a nelogický...Vzpomínáte si ještě na Hodiny a jejich část o ženě v domácnosti v podání Julianne Moore? ()

joora1

Rozvleký, zdánlivě nudný příběh, kde se "na oko" nic neděje a přesto tak dobře hodnocen?Přesně tak.Jde totiž o znamenitou filmařskou práci a o vypovídající děj, na kterém je tolik pravdy, že to je až neuvěřitelné.Na druhou stranu to z různých důvodů na člověka moc nezapůsobí.Proto si větší chválu než děj zaslouží určítě filmařská práce.Děj byl místy hodně předvídatelný a bez nějakých větších zvratů se ubíral až tam, kde se to dalo předpokládat.Atmosféru tvoří především výborná hudba, to se musí nechat, jinak přesnou, trefnou a naprosto výstižnou recenzi, se kterou se ztotožňuji napsal Blizzard. ()

chef

"Hopeless emptiness ? Now you've said it ! Plenty of people are in the emptiness but it takes guts to see the hopelessness." Revolutionary Road ako synonymum niečoho prevratného vyznieva až ironicky s predošlím citátom. Tak či onak, film situovaný do povojnových rokov je pekným ohliadnutím sa na počiatky takzvanej "dnešnej modernej západnej civilizácie" a dilem, ktoré so sebou prináša. Zmeny hodnôt v spoločnosti, deformácia životného štýlu a konformnosť vyžadovaná okolím môžu byť niekedy neúnosné a následky zdrvujúce. Až mi pripadalo, že DiCaprio sa na Titanicu neutopil, dostal sa s Winslet na breh, mali spolu dve pekné deti a potom zistili aký je život vlastne na hovno :) 80% ()

Tipek_14

Chcem napísať komentár, ale mám pocit, že ma niekto vykričí, že to robím zle! :) Záver je veľmi metúci. Mám rád keď sa ľudia udobrujú, o to viac ma to tešilo pri Frankovi a April, ale tušil som, že to nebudú obyčajné raňajky...No ale aby neostalo len pri smutnom...veľmi ma bavil John, ktorý na blázna je veľmi dobrým psychológom a veta: „Som rád, že nie som to dieťa.“ bola výstižná! ()

casioa....

Strhujúca dráma, ktorá podľa mňa "zaťne do živého". Drsný ALE realistický pohľad na manželstvo-alebo neohraničene, spolužitie dvoch ľudí, zobrazujúci všemožné úskalia, ktoré ich na spoločnej ceste stretávajú. Je to film o tom, že nie vždy všetko končí sladko, ale skôr horko a celé sa to dá kľudne vtesnať do slov "C´est la vie" ! Sam Mendes, to opäť-podobne ako u Americkej krásy, dokázal správne natiahnuť na niekoľko tisíc slov...! Leo a Kate boli skvelý-začalo to Titanic-om, pokračuje to v Revolutionary road,...hmm......kto vie...kde to skončí ?!? Pre Kate to mohlo skončiť ďalšou nomináciou na Oscara, ale...neskočilo. Leo iba potvrdil, že krivka jeho hereckých výkon stúpa strmo hore, a verím že on aj Kate ešte pár Oscarov za svoje výkon získajú. ()

wikus

American Beauty sfilmovaná o 10 rokov neskôr, s inými hercami, na povrch odlišným príbehom, ale vnútro ostáva rovnaké. Samozrejme, emocionálny zážitok,samotná sila príbehu a herci(najmä Kate) sú skvelí, ale.. Mendesove príbehy hovoria o tom, aké zlé je upadnúť do jednotvárnosti a stereotypu.Hovoria o tom, že stále treba hľadať únikovú cestu. No pýtam sa, nie sú tým stereotypom a jednotvárnosťou aj jeho filmy? ()

velkyvezir

Bylo rozumné dát Winsletové Oscara za Předčítače, než kdyby to bylo za tento film. DiCaprio i Winsletové to jako páru opravdu sluší, oba jsou velmi dobrými herci, ale přece jen mi výraznější připadal DiCaprio než Winsletová. Mendesovi se podařilo sugestivně zachytit onen vývoj vztahu od nadšení z plánu jet do Paříže, přes náhlý zvrat v polovině filmu, který oba hrdiny uvede do naprosté krize s tragickým koncem. Poznámka závěrem: 100% souhlas s no2, taky se mi vybavil film Hodiny, to asi dělají ta "zlatá" 50. léta v USA. ()

bari68

Je to už od Titanicu nejaká doba, čo znovu pri sebe stáli Kate a Leo .V súčastnosti ,ale už treba povedať ,že vekovo a najmä herecky nám dospeli .A to je práve to ,,gró,,, čo okrem silného filmového zážitku v sebe filmy Sama Mendesa majú. ()

Kolty a magie

Kolty a magie