Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Lacike

Ta pôvodna a horsia verzia Odplaty, co v dokumentoch na blu-ray priznava aj Helgeland. Ale som rad, ze nakoniec vznikla. Aspon nazorne vidno ako aj malickosti ako odstraneny modry filter, nova hudba a odstraneny Gibsonov voiceover vyrazne zmenia vyznenie scen. Bez toho modreho filtra zrazu film nepôsobi tak retro ako s nim. Na druhej strane je obraz vyrazne ostrejsi vdaka tomu, ze ho v spickovej kvalite znova naskenovali z pôvodnych pasov, ktore este neobsahovali dodatocnu upravu do modra. Prave ta ostrost mi trochu v kinoverzii chyba. Pre tuto verziu nahrali aj novu hudbu, ktora nepôsobi tak stylovo a rozverne ale navodzuje melancholicku atmosferu a na mna pôsobi monotonne. Vdaka nej sceny, ktore su identicke v obidvoch verziach tentoraz postradaju drajv. No a odstraneny voiceover chyba natolko, ze mam pocit, akokeby boli jednotlive sceny polovicne. Predstavte si, ze z klasickej akcnej komedie odstranite vsetky hlasky a ostane vam len akcia. Najväcsou zmenou je finale z ktoreho vypadla cela linia s Kristoffersonom a ako hlavneho sefa ho nahradil anonymny zensky hlas v telefone. A ten hlas je fakt hrozny. Pôsobi na mna ako docasny hlas, ktory nahrava hercom dialogy, aby mali na co reagovat a neskôr sa nahradi poriadnym charizmatickym hlasom niekoho, kto vie hrat. Ale v tejto verzii na to nakoniec zabudli a nechali tam neznesitelny hlas nejakej ochotnicky. Finale sa tentoraz odohrava pri nadzemke a skonci sa prestrelkou. Zaverecne vyznenie je uplne odlisne ale adekvatne vzhladom na to, ze v tejto verzii je Gibson ovela temnejsi a krutejsi. A pre mna nesympatickejsi. Tato verzia sa mi celkovo paci ovela menej ako dokonala kinoverzia. Väcsina scen ma neskutocne nudi, takze objektivne je u mna za 2* a tretiu pridavam len kvôli tomu, ze vdaka vsetkym tym zmenam vidno o kolko je lepsia kinoverzia. 5/10. ()

eraserhead666

Před lety jsem narazil na tenhle Gibsonův badguy akčňák a nechal se jím totálně strhnout. Pro jeho drsnost a syrovou brutalitu. Vůbec poprvé jsem díky tomuhle filmu propadl pohledu Marii Bello. A pak jsem zjistil, že to původně mělo být trochu jinak, údyjně syrovější a drsnější, a že původní režisér vytvořil svou vlastní verzi. No, nezdá se mi to nějak zvlášť drsnější, "původní" závěr s Kristoffersonem se mi líbí trochu více, ale pořád je to fakt jízda, při níž brní koule. Val a asijská domina jsou skvělé postavy a Lucy Liu si v ní střihla svou dosud nejlepší postavu. pro postavu Porterovy manželky nemohli vybrat lepší herečku než Deborah kara Unger, tak ji vystihla úplně parádně. A i Gibson si zde střihl patrně svou nejlepší roli. Tady vám prostě vůbec nebude vadit, že jeden příběh existuje ve dvou ne zrovna moc odlišných verzích, protože jsou parádní obě. 4.5* ()

ConanVJ

Nové záběry a hlavně nový konec filmu dělá z původní skvělé Odplaty úplně něco jiného. Také se zde změnil modrý filtr v klasický a i hudba je jiná. Celkově se ve filmu víc střílí a je takový surovější než původní verze. Film se mi hodně líbil, ale klasickou Odplatu mám radši, protože je to pro mě už zažitá pecka. Za mě 90% :) ()

genetique

Tu je jasný dôkaz toho, že nebyť zmäkčenia pôvodného scenára, film by pravdepodobne dosiahol väčšieho uznania/tržieb, ktorých sa v štúdiách tak obávali. A dobre im tak. Helgelandovi sa týmto určite vrátilo zadosťučinenie, satisfakcia a pocit parádne odrobenej práce. Aspoň takto, keď už nie v kinách. Je pravda, že pôvodný 'Payback' som videl dávno, takže porovnávať až tak nejdem, no toto bol ozajstný nekompromisný nárez. Je to paradox, ale aj napriek tomu, že Porter je v celom filme snímaný ako ten najposlednejší motherfucker, ktorý nemá problém preraziť hubu žene, tak si ho podvedome zafixujem ako hrdinu. A chcem viac coolového Gibsona! Pred a nie za kamerou. 100%. ()

Xmilden

Odplata je skvělej Gibsonův film a já vůbec nerozumím tomu proč někdo staví tuto verzi bez Kristoffersona, s horší hudbou a Gibsona bez hlášek výše než původní dílo. Samozřejmě Straight Up se dá bez úhony přežít, ale těch fatálních odlišností není zase až tolik, úvod (asi minuta) začíná jinak a závěr (10 minut) je zcela jiných a Gibson se tedy mnohem méně usmívá a je za bručouna. Nemám důvod si tuto verzi nechávat. 80% ()

• Porter (Mel Gibson) používá ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. (dc125)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v amerických mestách Los Angeles a Chicago a trvalo od 10. októbra 1997 do 27. januára 1998. (MikaelSVK)