Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (více)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiální text distributora)

castor

Dvě časové linie, několik kostlivců ve skříni, jedna rodinná tragédie, která některé členy rodiny postaví před jiné, ač by to oni samy asi ani tak nechtěly. Lepší je o snímku předem nic nevědět, snad se jen těšit na dokonalé herecké obsazení a s tím spojené skvostné výkony (Defoe, Reynolds a Cayden Boyd, nebo i po delší době v zajímavé roli stále krásná Julia Roberts – tyhle party jí jdou a divák jí je dál rád baští i s navijákem) a na klavírní umění skladatele Javiera Navarreta. Rodina se holt i se starými křivdami potřebuje, i když to mnohdy není tak úplně snadné. Na režijní prvotinu výborná, sic lehce vykalkulovaná záležitost.. palec nahoru!! ()

dobytek

Ze začátku mi to přišlo docela dobrý, ale postupně se z toho stane takový obyčejný rodinný drama, na kterym mě zaujal snad akorát Willem Dafoe jako krutopřísnej foter. Ten to zahrál tak dokonale, že jsem měl chuť hodit po něm prázdnou flašku od piva, kdykoliv se objevil na obrazovce :-) Za zmínku stojí ještě Julia Roberts, kterou obvykle nemůžu ani vidět, ale tady v nepříliš rozsáhlý roli ze sebe zřejmě vypotila jeden ze svejch životních výkonů. Jinak já jsem celou dobu čekal, o čem teda je ta kniha, kterou se hlavní hrdina chystá vydat a v závěru filmu se dozvim akorát to, že tu knihu nakonec nevydá. Celkově jsem měl z filmu pocit, že po prvních cca 30 minutách poněkud začíná ztrácet dech a závěr už vypadá spíš jak nějaká epizoda z BH 90210. 55% ()

Jizni Tlapa

Lehce nadprůměrné drama o lásce a odpuštění, kde světélkující hmyzáci poletují bláznivě, stejně jako rozdává facany nejlepší aktér Dafoe, v roli fotro-buzínka. Druhá polovina je bohužel o poznání horší,než slibný začátek a tak za tři je adekvátní hodnocení tohohle příjemného zpestření úterního večera na nova kinema... ()

Aljak

Na to ako to zaujímavo začínalo tak som čakal niečo oveľa dramatickejšie... Takéto filmy s viacerými časovými rovinami a početnou retrospektívou mám naozaj veľmi rád. Pekne to bolo všetko prepojené, aj keď spočiatku som mal normálne problém s tým si domyslieť kto je kto a čo sa vlastne deje - potom sa to našťastie vyjasnilo. Ale ako som už povedal - začiatok vynikajúci, a potom už to pomaly klesalo niekde k priemeru. Ale aj tak zaujímavý film a pútavý príbeh - hoci trošku slabšie prepracovaný. No hlavne Ryan Reynolds sa opäť predviedol ako vynikajúci herec. ()

ABLABLABLA

Wau. Tak tohle byl zážitek. Za prvé měla jsem chuť praštit Charlese alias W.Dafoe do ...slušně řečeno obličeje. Za druhé je to divné ale mám takový pocit, že Julia Robert mi v každém novém filmu nevadí. Takže ani tady - kupodivu. Za třetí Ryan Reynolds jako zarostlý sarkastický spisovatel - velmi zajímavá role pro něj. Většinou bývá stylizován právě do rolí blbých i neblbých krasavců. Takže docela velká změna. A za čtvrté Hayden Panettiere jsem teda už pěkně dlouho nikde neviděla. Takže závěrem jen, že snímek mě teda dostal do kolen svou upřímností a taky jsem si nemohla nevšimnout té zajímavé barevnosti. ()

• Film se má podle scénáře odehrávat v "nejmenovaném městečku na Středozápadě nedaleko Chicaga", natáčel se ovšem v Texasu, což je z exteriérových scén docela dobře patrné. (curfew77)
  • Kritici Dennisovi Leemu vyčetli, že jednotlivé časové roviny ve filmu splývají a jsou nepřehledné - s výjimkou modelů aut je totiž od sebe neodlišuje téměř žádný rozdíl v designu šatů nebo budov. (curfew77)
  • Celosvětová premiéra proběhla 10. února 2008 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)