Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

MaMitti

Patřím mezi ty, kterým úvodní prolog nepřipadá to nejlepší z filmu. Naopak - přišel mi nějakým nesympatickým způsobem prvoplánově kýčovitý a klipovitý, tím mě tedy Trier nedostal. Zbytkem filmu to ale dohnal :-). ()

civrss

Moje první "von Trierovka" a zároveň s klidným srdcem můžu říct, že taky poslední. Sám ani nechápu, proč zase sleduju zvěrstva jako tohle a zasírám si duši hnusem. Prostě mi to asi občas nedá a zase si pustím nějakou prasárnu. Dokážu pochopit obě hodnocení, jaky ty maximálně kladná, tak ty záporná. Já to ohodnotím někde uprostřed, protože to tak vnitřně cítím. S čistým svědomím můžu říct, že se mi film nelíbil, a komu se líbil, tak je stejný prase jako von Trier a vyžívá se v nejhloubějších hnusech lidské duše. Podle mě se může divákovi líbit pouze způsob a umění, jakým je to natočeno. A to je právě důvod mých třech hvězd, protože film vás připoutá a nepustí až do posledního tónu hudby a posledního písmenka titulek. Ale každý by v sobě měl najít nějaký pocit, že tohle nemá zapotřebí, že se bude věnovat něčemu jinému než se v takovýchto věcech vyžívat. Pro mě další ponaučení a na dlouhou dobu pryč od psychotiků typu Lars von Trier a podobných filmů. ()

sedm.1

O Antikristu si mohou všichni myslet co chtějí, ale jsem si jistý, že bez názoru a dojmu nenechá nikoho. Je pravda, že za až tak kontroverzní počin ho tedy rozhodně nepovažuji, nicméně v hlavě mi bude ještě pár dní dělat asi pěknou paseku. Na začátek musím zmínit, že Lars von Trier opět potvrdil, že určitě není tuctovým a komerčním filmařem a buď se tím vším povykem kolem svých filmů nehorázně baví, anebo to vážně nemá v tý svý šíše zcela v pořádku. Každopádně, to téma, které si pro Antikrista vybral, je silné a emočně vypjaté, nicméně to jeho zpracování je prostě zcela mimodimenzní. Filmařsky jde každopádně o mistrovskou práci, a to lze jen těžko popřít, ovšem tady jde v podstatě spíš o to, zda-li se jedná jen o prachsprostou artovu onanii, anebo o skutečný filmařský skvost. Já osobně si myslím, že pravda je na obou stranách. Spousta scén, dialogů a momentů tu je skutečně jen pro megaintelektuální všeználky, kteří mají nehorázný orgasmus z každé chvilky, kterou běžný popcorňák těžce nepobírá, zároveň tu je ale i stejný počet scén, dialogů a momentů patřící do té skupiny, co udělá radost každému filmožroutu, kterému je jedno, na co právě čučí. Zároveň si tu ale své okénko najde i nejeden undergroudový filuta, zvlášť tedy v druhé polovině filmu, kdy se to celé zvrhne docela nekompromisním směrem a dojde tu i ke skutečným „lahůdkám“ jen pro otrlé. Pro mě každopádně naprostým vrcholem zůstává hned úvodní černobílý prolog, který mě jak po dramatické, tak emoční a vizuální stránce naprosto rozmrdnul o zeď a který po zbytek snímku už nenašel absolutně v žádném ohledu konkurenci. Co se týče atmosféry, ta je jedna z nejvýraznějších, co jsem se snad kdy vůbec setkal a zmínit pak musím ještě samozřejmě i ústřední herecké duo, které je stejně originální, nepřehlédnutelné a podivné jako film samotný a oběma hereckým představitelům dávám samozřejmě jasný palec nahoru, a to nejen za jejich odvahu do tohoto Trierova snad až experimentálního projektu vůbec jít. Zkrátka, Antikrist patří do té kategorie filmů, co zanechá stopu na každém, ať už pozitivní či negativní, ale lhostejný postoj k němu nezaujme určitě nikdo. Pro mě každopádně opravdu hodně velká filmařská zvláštnost, zajímavost a především ojedinělost. ()

samuele odpad!

Lars von Tier je zaujímavý režisér tým, že jeho filmy ma vôbec nezaujímajú. Je pravda že prológ je nakrútený pekne a nikdy som niečo také nevidel, ale to čo prichádza po ňom je vcelku taktiež niečo čo som ešte nikdy nevidel... a dúfam že už nikdy neuvidím. Čudná kamera, mocné množstvo rôznorodých symbolov ktorým nezasvätený divák nechápe, nepríjemný spôsob podania pseudo-príbehu ... atď... ** SPOILER ** Aby som filmu dokázal pochopiť je minimálne ešte jedna projekcia nutnosťou. Lenže kto by sa chcel ešte raz pozerať na ženu ktorá si odstrihne klitoris ? Ja nie, iba fanúšici pána režiséra. ()

DavidS.

Lars von Trier mi nikdy k srdci nepřirostl a jeho nejnovější film jsem zhlédl jen kvůli zvolenému žánru a také proto, že jednu ze dvou hlavních rolí ztvárnil William Defoe….Dánové by neměli točit filmy a už vůbec ne, když jsou v depresi, protože pak nám servírují věci jako je necenzurovaná detailní ženská obřízka a to může být na někoho opravdu příliš…Já osobně jsem film vnímal rozpolceně – chvílemi byl odvážný, působivý, atmosferický, jindy jen bezobsažný a trochu nudný, pak zase pornografický…Stejně tak formálně – černobílý znamenitý prolog, ale chata a lesní exteriéry zase domácí video…Ale jedna věc je neoddiskutovatelná – celé je to neuvěřitelně fyzické…O hercích mluvit netřeba, i když první housle, díky charakteru své role, hraje Charlotte Gainsbourg… Trier by si měl najít psychiatra, aby mu film a publikum přestalo sloužit jako terapie. ()

bari68

Jednoznačne jeden z najzaujímavejších počinov posledných rokov.Lars von Trier rozdelil film na dejstvá a časti, ktoré spolu kombinujú prvky psychologickej drámy a mysteriózneho hororu.Snímok je tiež veľmi silný. Je silný svojou atmosférou, depresiou vyplývajúcou na diváka , ktorá nepochybne ide z filmu.Je ale tiež možno až zbytočne rozporuplný.Pretože pri vypoitovaní príbehu dochádza k úplnej zmene žánru,ktorý ,,vďaka,, zvrhlými scénami pripomínajú béčkový horor.Keďže, ale išlo o nezávislý film a von Triererovu derniéru, v ktorej chcel vo svojom filmovom epilógu zahrnúť svoje vízie a nápady tento fakt berieme na vedomie. ()

Pollock

Trier je prostě Trier, Ředitel bylo poměrně velké odbočení, ale zde opět poznávám starého dobrého Triera. Skoro jsem zapomněl, jaký je Dafoe herec!!! ()

Kracken

Je to místy nechutné ale celkově se mi to líbilo...Antichrist Larse Von Triera je působivý, ovšem nesedne člověku který má rád přímočarý děj s jasnou zápletkou. Myslím že film potěší fanoušky Davida Lynche :) ()

Devadesát Dva

von Trier zaujme svou nekompromisností a odvahou, toť vlastnosti, které jsem u žádného současného tvůrce dlouho neviděl, speciálně pak dnešní filmařina, přecpaná (v negativním slova smyslu) mainstreamem, stylem a humorem. na druhou stranu a když se nad tím zamyslím, že i když ani sám tvůrce film nechápe a naplácá do nich syrové a pod nehty vaší duše se zabodávající scény, nemůže tak nějak úplně být doceněn génius uvnitř. jakoby dnes neexistoval jiný způsob, jak šokovat, tím nechci Triera znevažovat, protože tohle téma zpracoval ve svým stylu a myslím, že zatím nejvíc to k námětu i sedlo, což bych o jeho ostatních filmech řekl spíš okrajově, ale něco zásadního mi k tomuhle filmu nesedí a nebo tam něco spíš chybí. přesto kousky podobného ražení doslova miluju, nejsou to pseudodíla rádoby šokujících studentíků filmových škol, ale něco, co i přesto, že nechápete, vnímáte a vyvolává to ve vás zvláštní pocity. jo, Antichrist se mi líbil. A je mi jasné, že spoustě zdejších kritiků a estetických hovad, hltajících mainstream a něžnost to nebude po chuti. ()

Kanibal

Antichrist mi přišel přinejmenším působivý - tam začnu a všechny ty "vyhlášené" brutální chvilky nejsou to co si zapamatujete nejvíc. Symbolika zla (absence čistého dobra) a atmosféra místa zvaného Ráj, jsou ale narušeny několika "mimo" momenty (možná příliš banálními a proto rušivými), proto hvězda dolů. Nejsem znalcem Triera, neposuzuji Antichrista v kontextu jeho dosavadní práce. Jen žasnu. ()

leon_id

Jako velky fanousek Bjork, ktera s Lars von Trierem a filmem obecne uz nechce mit nikdy nic spolecneho sem byl velmi zvedav, co si tenhle velmi kontroverzni reziser pro divaky prichystal tentokrat. Musim se priznat, ze jsem cely film obdivoval kameru a umelecke ztvarneni scen, ale jejich vyznam sem prestal resit uz v pulce deje. Obecne nemam problem s nasilim a brutalitou v zadnem druhu filmu a dokazu ocenit, ze do toho tihle 2 pomerne znami herci sli, ale nektre sceny uz jsou za hranici meho chapani. Doufam, ze si Trier na tomhle zahojil sve depky a priste prijde s necim stravitelnejsim pro sirsi masy. ()

KoRner

Toľko hnusu vo filme som v živote nevidel...s tými hviezdičkami som dosť dlho premýšlal. Naturalistické dielo, ktoré nik nevie vlastne komu malo byť určené. Aj so zaradením by som si dal pozor a doplnil ešte Psycho. ()

Kacula24 odpad!

Spolužačka mi doporučila zhlédnout tento film.. zítra až ji uvidim, tak dostane po čumáku.. První část filmu se mi líbila. Myslela jsem si, že cílem je snaha naznačit, co za bolest je, když matka ztratí své dítě. Avšak od chvíle, kdy se děj začal odehrávat v chatě v lese, mi to nelezlo do palice.. Pak se ještě k tomu stupňovala úchylnost, jenž měla asi šokovat, či co, ale já tohle vopravdu ráda nemám a spíš mě to znechucovalo.. Závěr: Absolutně netuším, co tím chtěl autor říct, ale co určitě vím, že se na to již nikdy nepodívám a budu se snažit těmto tvorbám vyhýbat ()

!Borec!

Proč antikrist? Kdo nebo co je antikrist? S Nietzscheho antikristem má pramálo společné (možná jen to, že v době tvorby byli oba tvůrci duševně choří, jak Nietzsche, tak Trier), sám Trier říká, že přečetl pouhé dvě stránky, tudíž o nějakém předělu nebo propojení bych nemluvil, přestože by se v obou dílech dali nalézt společné rysy jako nenávist, lidské hodnoty a morální utrpení. Stejně tak bych film nestavěl na odsouzení žen či feminismu, to může být pouze jedna z mnoha interpretací, ale rozhodně není záměrem, nechápu tedy tak rozlehlý názor, že film míří proti ženám ani proč za stejný důvod dostal anticenu v Cannes. Vždyt i to násilí je opodstatněné a trefné, nikoli samoúčelné, vše je tam, kde má být. Otázka zůstává pořád stejná, kdo je antikrist? Výklad snímku není jednotný, jak může být tedy jednotně dáno, kdo jím je? Vždyt pořádně ani Trier neví, a o tom je vlastně celý film. Divák neví, které téma sleduje, je nějaká hlavní dějová linka? Není! V přehnaném smyslu by se dala položit i otázka o žánru filmu, je to horor, thriller, drama, fantasy, apokalyptický opus, akční podívaná či snad ironizující komedie? Nevím! Jednoduše řečeno, toto dílo je určeno pro každého zvlášť a je jen na něm, jak s ním naloží, žádné společné jmenovatele bych nehledal. Většině však na mysl stejně vyskočí zle jednající žena, já bych spíše spojil ono zlo (jestli se tomu tak dá říkat) do obou postav a postupoval s ním dějem neodděleně od nich. Každý byl strůjcem něčeho nemravného. Matka, dávající přednost svému potěšení před svým mateřstvím. Otec, chladný, nechtíc rozvíjet myšlení své ženy a stejně jako ona nejevení zájmu o svého syna. A syn? Vydává se vstříc smrti s úsměvem a pohodou, možná vysvobození a nejlepší krok jak předejít špatnému životu a chození v obrácených botičkách. Projevuje žena tedy smutek nad ztrátou dítěte nebo nad čím vlastně? Možná nad Trierovými depresemi. A možná o tom je celý film, o sobeckém soucitu. ()

SkyLukey

Zaručeně nejpodivnější film, který jsem snad kdy viděl. Zároveň krásný, zároveň hnusný a taky pro mě v něčem i nepochopitelný a následně nepochopený. Zřejmě nepatřím do cílové skupiny konzumentů. Do teď jsem však nevěděl, co je to filmová dokonalost. Filmařsky a umělecky je Antikrist dokonalým filmem. Prolog především, dále pak všechny scény se zvířaty. Někdo možná ocení aktové sexuální scény, ale mě opravdu neoslovily. A to mi sex ve filmu nikdy nevadí. Domnívám se, že výběr hereckého obsazení byl vybrán tak, jak byl vybrán. Ačkoli se Dafoe s Gainsbourg k sedí, už mi nesedí v tomto psychologickém filmu. Oba mi byli po celou dobu filmu nesympatičtí a bezcharakterní. To, že ve filmu nezazní jména hlavních postav považuju za dost velkou chybu. Divák si tak hůř pěstuje vztah k charakterům a výsledně zapůsobí podobně jako na mě. chladně, chladnokrevně až nudně a nepochopitelně. ()

see_sawandrew

Antikrista jsem viděl čtyřikrát a za tu dobu jsem o něm napovídal hodně. I když mám pořád pochybnosti, že jeho obsah je skutečně kontroverzní (a tentýž názor zastávám u všech Trierových filmů), myslím, že jsem konečně našel pro Larse pochopení. On vlastně v každém filmu dělá totéž - ukazuje svůj názor na archetypy prostřednictvím absolutních banalit. Do této kategorie spadá jak Zlatá, tak dosud nekompletní Americká trilogie, ale i třeba Melancholia, která nepovedenou svatbu bere stejně jako konec světa, jen v jiném měřítku. "Problém" u Antikrista vidím v tom, že Trier užil doposud největšího měřítka, a proto jsou výpovědní schopnosti filmu poněkud zmrzačeny. Režisér si Antikristem očividně udělal srandu z filmové sémiotiky. Veskrze primitivní příběh žalem zdevastovaného páru (a tragédii způsobenou ještě primitivější nedbalostí) stylizuje jako Tarkovskij a ozvučuje skladbou Lascia ch'io pianga, až zjistíme, že se díváme na doslova biblický motiv. Ale rozplétání Antikrista přenechám jiným, pokud to vůbec má smysl, protože Trierovi jsou interpretace diváků podobně ukradené jako třeba Malickovi. 75% ()

NICOX

Těžké!! Nejen celkově jako film, ale je to i těžké ohodnotit. Já myslim, že je to ten typ filmů, které milujete nebo nenávidíte. Já se nějak nemůžu rozhodnout (no znáte to - láska a nenávist => dvě strany jedné mince) - proto 3*. To sem zase jednou zatoužila po špetce kontroverze... a té sem dostala vrchovatě. Po projetí Larsovi režijní filmografie sem zjistila, že je to můj první film od něj. Mým nejoblíbenějším režisérem se asi nikdy nestane, ale nebráním se dalším setkáním s jeho snímky. Ufff... no uplně nejlíp mi teď zrovna neni. 65 % ()

korndaddy

Plus mínus dva roky nazpět, jsem měl možnost si poprvé zkouknout Antikrista. Bylo to moje první setkání s Lars von Trierem. To co sem zažil bylo opravdu nečekané. Něco tak šokujícího, ale zároveň krásného sem v životě neviděl a vzhledem k tomu, že sem film chápal jinak než nyní, film sem hned odsoudil a s ním i celého Larse. Nevím co mě donutilo, si prohléhnout další díla režiséra a hned nato znovu Antikrista, ale jakobych začal film vnímat jinak, z jinačích pohledů a to mi otevřelo oči a já už neviděl film plný zvráceností a hnusu. Viděl sem nádherně scény, překrásnou uměleckou kameru, ty barvy a hudbu, jenž dokreslovali situace na plátně, příběh ženy a muže, jenž řešily společné trable. To vše, od titulků, přes každou scénu, až po konečné titulky, ve mě vyvolaly dojem, že jde o jeden z nejnezapomenutelnějších filmů, co sem měl možnost vidět a všem lidem, které sem v diskuzy tehdy nasral svým názorem , se omlouvám. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla