Antikrist

• Slovensko Antikrist (více)
Drama / Horor / Mysteriózní / Psychologický
Dánsko / Německo / Francie / Švédsko / Itálie / Polsko, 2009, 109 min

Muž (Willem Dafoe) a Žena (Charlotte Gainsbourg) se vášnivě milují. Tragédie, která se dala snadno odvrátit, navždy změní jejich životy. Ona zcela zkolabuje, on se snaží zachránit jejich manželství. Navrhuje společnou terapii v odlehlém srubu uprostřed lesů, které jako by vystoupily z té nejhorší noční můry. V tu se mění i pobyt manželů. Jeden z nejkontroverzněji přijatých filmů 62. MFF v Cannes nenechá žádného diváka chladným. První snímek z Trierovy „trilogie deprese“ vynesl Charlotte Gainsbourg v Cannes cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Experimentální psychologický horor inspiroval vlastní boj Larse von Triera s depresí a úzkostí. (Aerofilms)

patrikus

Takové filmy mě zcela znepokojují a zneklidňují, nejsem divák tohoto žánru a nikdy nebudu. Je mi líto těch herců, co šíleného musí uhrát, ačkoliv za ty peníze.... No, přijde mi, že se takové filmy točit nemusí a nechápu to vysoké hodnocení... ()

Hanys_

Moje první zkušenost s Trierem je rozhodně nezapomenutelná. Sice celkový dojem vylepšila až ta poslední šílená půlhoďka (všechno to začalo odvážnou Charlottinou masturbací), ale ta rozhodně stála za to (teda ještě krom toho geniálního úvodu). 6/10 ()

Krabak

Ten film, je aspoň pro mě, hodně těžký na pochopení. Jakmile jsem ho dokoukal, tak sem musel o něm ještě vcelku dlouhou dobu přemýšlel jak byl vlastně myšlený. A snad jsem se jakž takž dostal i k nějákému tomu závěru. Prostě mít vztah s psychiatrem který "žere" svojí práci je opravdu zlo. Na druhou stranu ženská, která týrala své dítě, až se nakonec z toho zcvokla... Prostě krutý, nevšedně natočený film, který určitě jen tak někdo nezkousne. Nemůžu říct, že bych se na něj chtěl ještě někdy v životě podívat, ale za to, co u mě vyvolal si jednoznačně zaslouží vyšší hodnocení. --->80% ()

prometea

Násilie a sex môžu byť najpravdivejšími, najúžasnejšími vyjadrovacími prostriedkami, no sú využívané veľmi málo, nevhodne a lacno. Keď sa potom objaví niekto ako Trier, Gaspar Noé alebo Bertolucci, mali by sme im bozkávať nohy a nie s vidlami v ruke bojovať o návrat cenzúry. Antichrist je jeden z najkomplexnejších filmov, aký sa mi kedy dostal pod ruky. Nie je to konkrétny príbeh nejakého muža a nejakej ženy, ale entita ľudskosti. Veľmi pravdivo časovo aj hĺbkovo rozvrstvuje obe pohlavia alebo spoločenský pohľad na ne. Každá minúta, každá veta je nabitá jednak filozofickým významom a jednak neskutočne silnými citovými asociáciami. Ťahá ma o Antichristovi písať desiatky strán a analyzovať každý jeden moment, no pritom je to celé veľmi prosté, pretože sa dotýka koreňov. Stačí pozorne sledovať. ()

jakeer

Asi prvý film, ktorý sa neodvážim ohodnotiť nejakým počtom hviezdičiek. Ono to ani nie je celkom možné a v prípade Trierovej tvorby to ani nemá zmysel [edit: nakoniec po opadnutí emócií predsa len dávam tri hviezdy]. Trier má v paži nejaké objektívne kritéria v hodnotení filmov, resp. nejaké rebríčky. Jeho ambíciou nie je ani to (čo majú skoro všetci ostatní režiséri), aby film zanechal v divákovi dobrý dojem a ten odchádzal z kina s dobrým pocitom. Trier má proste svoj štýl, ktorým sa snaží diváka zasiahnuť. Už roky si pri pozeraní každého jedného filmu z jeho tvorby hovorím, že ten človek je buď mešuge, alebo berie nejaké halucinogénne pirule a pri každej ďalšej premiére ma len zaujíma, ktorý z tophercov sa nechal nalákať na filmové stvárnenie jeho zvrhlých predstáv. Film Antikrist by som použil ako výkladnú skriňu Trierovho filmárskeho štýlu, bez ohľadu na váš divácky vkus vo vás film zanechá hlboký dojem. Vo mne napríklad taký, že sa nikdy ženiť nechcem... ()

Sayko

Lars von Trier.. Tohle byl Lars von Trier jeho snímek Antichrist. Ani se nesnažte pochopit význam díla, protože to nejde. Trier si s námi hraje a umí to převelice dobře. Dokáže v nás vyvolat strach, i když film nepovažuji za horor. Dokáže nás zmást jedinou scénou a když náhodou po několika minutách pochopíme o co šlo, šokuje nás ještě více. Tento film se nedá lehce zařadit, proto navrhuji kategorii Lars von Trier. Člověk se bude bát, bude mu špatně, bude mít úzkosti a bude se ptát, proč. A to je záměrem. Nejde o to, aby divák hned pochopil mínění snímku, ani o žádné konspirační teorie. Jde prostě jen o to užít si každou scénu, vnímat a nechat si film v hlavě trochu uležet. Každá věková kategorie má totiž trochu odlišný pohled a tohle Lars ví, takže se rozhodl "attackovat" na všechny skupiny s tím, že si v tom každý tu pochopitelnou část najde. Není nikdo, kdo by film pochopil na 100%. Ani sám Lars. ()

Ještěřák

Pytel plácající o stehno, mravenci požírající (?!) holátko, rodící srna, roztrhaná mluvící liška, autoerotika v podstromoví, samoúčelnost a nuda, Ještěřák háže film do koše, a následuje prý zkracování klitorisů a zhenodnocování varlat. Stokrát, možná tisíckrát omleté stupidní satanské téma vyválené v ďábelské omáčce ala Lars von Trier, jenže pořád natolik nudné, že ke koukání zbývá jenom ta vostrá omáčka. Režisérovy tolik oblíbené natahované statické hororové záběry mě nezajímají. _____ P.S. asi 5 minut po filmu jsem sledoval pád malého dítěte z pětimetrových schodů. Karma? ()

decay

Rozhodne nemôžem povedať, že poznám Trierovu tvorbu dôverne, ale jeho osoba ma už niekedy nejakým spôsobom upútala. Po tomto filme musím povedať, že ma nenechal na pochybách, napriek kontroverznému podaniu, ktoré zvolil, že je to pán filmár. Sprvu som myslel, že urcite by to chcelo niečo naštudovať o faktoch, na ktoré Trier odkazuje, ale 10 minut po skončení, keď sa trochu usadila moja myseľ, som si uvedomil, že to tiež vôbec nie je nutné. Trier rozpráva príbeh využívajúc symboliku tak explicitne, že musí byť zrozumiteľný snáď každému. Tvrdé, ťažko pochopiteľné, ale jednoznačne uchopiteľné, až z toho ide mráz po chrbte. Tažiskom príbehu je postavenie ženy vs muža, využívanie symboliky k popisu ich vzťahu, myslenie z dávnych reálií a prenos/interpretácia jadra myšlienky v reáliách súčasnosti. ()

Ondis

Umělecký dojem si u mě opravdu nenašel pochopení. Dosti nechutné scény nám režisér servíruje jak na běžícím pásu. Radši, kdyby děj byl více promyšlený, ne takhle strohý. Je i pravda, že více než 45 minut nudil. Děkuji "úžasný Dáne" u mě jsi skončil. ()

dormouse

Doteď jsem si myslela, že jsem náročný intelektuální divák, ale po shlédnutí Antikrista a po porovnání svého dojmu s ostatními musím uznat, že jsem asi úplný barbar. Na rozdíl od Prolomit vlny a Tanec v temnotách, které mne "sejmuly", Antikrist mne nechal lhostejnou, spíš znuděnou a otrávenou. Snaha zapojit přírodu jako aktéra či zápornou postavu na mne nefungovala. Nemám ráda hysterické ženské a chlapovi, který si něco s takovou začne, ty následky přeju. Co ostatně můžete čekat od mizerného psychoanalytika. Jediné, v čem se shodnu s ostatními diváky je, že netuším, proč Lars Von Trier takový film točil. Nejlepší je první scéna, krásně zpomaleně nasnímaná, za níž dávam dvě hvězdy. ()

dezert

Neuvěřitelnej prolog, silnej epilog...a to mezi tím, to byla nuda šmrncnutá sračkama. Druhá část už byla výsměch jakékoliv (aspoň náznakem) zábavy. Tím nemyslím řehtat se u toho jak vůl, ale aspoň minimálně málo se nenudit. Ještě že ta poslední část se zas "rozjela". Ten titulek na začátku Lars von Trier a hned potom Antikrist značí, že Trier si asi hodně myslí. Sráč. Podle mě je ten von Retriever úplnej neumětel, o čemž mě přesvědčila totálně amatérská kamera (kromě úvodní a závěrečné scény, ale to beztak natočil druhej štáb) a není to tím, že je to na video, i když to tomu taky přidává. Willem Dafoe byl parádní, nechápu cenu(y) pro Gainsbourgovou, která buď jen řve a/nebo jen mlčí a mlží. Takže se Trierovi povedl velkej propracovanej vtip, kterej přijde vtipnej jen jednomu člověku na světě: jemu samotnýmu. ()

CjKukis

Tak bohužel se nějakým způsobem nedokážu stotožnit s většinou zde napsaných komentáře, bohužel atmosféra mě poněkud minula a děj příběhu vůbec nezaujal. Zajímalo mě jak někoho může napadnout takhle nechutnej film? Sama sebe požírající liška? nesmrtelná vrána? a srnka s mrtvolou u prdele? No co tohle má znamenat? A poněkud nechutný sebepoškozování paní šarloty a ubližování svýmu manželovi, to je už je podle mě fakt silný kafe.Podle mě dost nevkusný porno a ještě k tomu nechutný!!! snad pár záběrů stálo za zmínku, nicméně to je asi tak všechno. Fuj fuj a ještě jednou fuj. ()

Haymar

Hlavní myšlenka čistého zla - číhajícího hluboko v každém z nás, má nevyčerpatelný potenciál a bude vždy aktuální. Nelze popřít jak režisérovu originalitu, tak fascinující a všechna tabu překračující výkony Dafoa i Gainsbourg! Stejně jako nelze neocenit vizuálně i atmosféricky působivý úvod a (úplný) závěr. Vše mezi je však jen vatou v podobě spousty prázdných keců, prokládaných šoustáním a gradující sérií několika bizarních a nechutných makro scén... Umělecký psycho-porno-horor? Rejžovy nejniternější zvrácené vize? Snaha šokovat? Či jen hodně drsný černočerný smysl pro humor?... Je mi líto, ale já to von Trierovi nějak nežeru a krom občasného znechucení (Ano! nůžková scéna byla moc i na mě - a to už jsem viděl lecos) to na mě nijak zvlášť nezapůsobilo. Pro tento typ "umění" zkrátka (zatím) asi nemám pochopení. ()

Schuldiner

Tak takhle doslova morbidní, autenticky brutální film se jen tak nevidí... Chvílemi je to dokonce porno. Ale bohužel mě to vůbec nebavilo. Mam rád psycho, mam rád morbidní filmy, ale tohle už je jaksi mimo.. To, že se nad tímhle někdo rozplývá, považuji za nesoudnost a tím pádem také za určitý pocit intelektuální povýšenosti. Rozumim tomu co chtěl básník říci, nebylo to zas tak složité, ale prostě mě to nebavilo. Neměl sem ani pocity na zvracení, i když by se to nabízelo, ale prostě sem si jen řikal PROČ? Proč musim na tohle koukat? Tedy, nemusel sem, ale chtěl sem vědět, co je na tom tak perfektního a poutavého.. No..jednoznačně zklamání.. A úžas nad některými komentáři!!! ()

ClimbVibe

Veliký zážitek, který asi nikoho nenechá chladným (ikdyby ta reakce byla prudce odmítavá). Já byl docela fascinovaný obrazy i dějem. Co víc chtít od filmu? PS: Defoe je naprosto výborný. ()

Mo.

Těžké, přetěžké to koukání. Snad každý záběr se snaží říct něco, co na plátně sice není na první pohled vidět není, ale v zásadě se to tam zrovna odehrává - jen se člověk musí dívat tak trochu "stranou". Bez alespoň částečné schopnosti vnímat metafory, alegorie a podobenství nemá vůbec smysl si s tímhle filmem začínat. Nemluvě o orientaci v příbězích a legendách, na kterých stojí křesťanství. Už název filmu napovídá, že tu zřejmě půjde o něco jiného, než o "běžný horor", což se potvrzuje hned úvodní scénou. Režisérovi je však vesměs jedno, jestli to divák pochopí nebo ne, zda si z toho všeho pak vezme jen to vizuálně poutavé a nechutné, a myšlenky vůbec nepobere, nebo bude schopen to celé pochopit v širších souvislostech. Prostor na polopatické vysvětlování "co tím teda bylo myšleno" tu jednoduše není, ani se s ním nepočítá. Po výtvarné stránce úchvatné, co se týče obsahu, velmi rozporuplné - sám si totiž nejsem jistý, jestli to Trierovi ve výsledku všechno drží pohromadě. Ale film nakonec obstojí i sám o sobě, jako extrémní psychologické drama. Jediná potíž je v tom, že pokud k němu tak budete přistupovat, většina věcí vám tam bohužel asi nebude dávat valného smyslu. Celkově však rozhodně velmi zajímavý počin a svým způsobem výzva pro náročeného diváka. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (více)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (více)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla