Reklama

Reklama

Life on Mars

(seriál)
Krimi / Drama / Mysteriózní
Velká Británie, (2006–2007), 16 h (Minutáž: 60 min)

Hudba:

Edmund Butt

Hrají:

John Simm, Philip Glenister, Liz White, Dean Andrews, Joanne Froggatt, Archie Panjabi, Lee Ingleby, Stephanie Jacobsen, William Matheson, Kevin McNally (více)
(další profese)

Série(2) / Epizody(16)

Obsahy(1)

DCI Sam Tyler (John Simm) je schopný manchesterský kriminalista. Při pronásledování podezřelého se dostane do těžké dopravní nehody a upadne do bezvědomí. Tyler se probírá zmatený, s nejasnými vzpomínkami a s hrůzou zjišťuje, že se nachází v roce 1973. Už není DCI, ale pouze inspektor, a zrovna byl přeložen na jiné manchesterské policejní oddělení. Zde se potkává s další ústřední postavou seriálu, svým šéfem, DCI Genem Huntem (Philip Glenister). Hunt neboli "Guv" je typem drsného pouličního policajta, tedy přesným opakem "moderního" Sama Tylera. Sam netuší, proč se ocitl v 70. letech. Je snad v komatu a žije v nějakém zvláštním snu? Nebo cestoval časem do minulosti? Bude na to muset přijít, jinak se nedokáže vrátit zpět. Ale o čem LIFE ON MARS doopravdy je? Je o prolnutí současnosti a minulosti. Na jedné straně Sam Tyler, policista 21. století, znalý moderních vyšetřovacích postupů. Na druhé Gene Hunter, starý dobrý pouliční polda, který z vás klidně vymlátí duši, aby dostal svou odpověď. Současnost i minulost v kvalitní krimi s mírným nádechem tajemna, to je LIFE ON MARS. Zatím byly natočeny dvě série po osmi epizodách. LOM je také vítězem BAFTY a několika mezinárodních cen. (Sowa)

(více)

Recenze (121)

jasiska 

všechny recenze uživatele

To, čo robí väčšinu seriálov obľúbenými a dodáva im tú pridanú hodnotu, ktorá z nich robí úspech, je dejová línia na pozadí jednotlivých dielov, ktorá na seba naväzuje a diváka núti pozrieť si ďalšiu časť. Tú máme aj v Life on Mars, ale prekvapivo, jednotlivé prípady v každej epizóde považujem za lepšie. A ani nie tak pre ich kriminalistickú originalitu či genialitu detektívov, ale vďaka konfliktom a morálnym dilemám, ktoré vznikajú v dôsledku koexistencie moderného kriminalistu držiaceho sa faktov a ctiaceho každú literu zákona a hrubého policajta 70-tych rokov riadiaceho sa heslom "Čo nejde silou, ide ešte väčšou" a "Účel svätí prostriedky". O konci som počula samé dobré veci, tak som sa naň veľmi tešila. Samozrejme, dopadlo to tak, ako to vždy dopadá, keď máme o niečom vopred príliš veľké predstavy, a to sklamaním. Bol totiž príliš dokonalý - diváci sa všetko dozvedeli, Sam si vybral, čo chcel, so všetkými bol za dobre - no rozprávka. V skutočnosti je to však blud na entu. ()

cherita 

všechny recenze uživatele

Bodie and Doyle meet Charlie Kauffman. Námět je to stejně prostý jako geniální: Šéfinspektor manchesterské policie Sam Tyler upadne do bezvědomí po přímém kontaktu s čelním nárazníkem projíždějícího auta a probudí se na místě nehody o 33 let dříve. Auto zmizelo bůhvíkam, s ním i silnice, soudě podle dokladů ztratil Sam někde jednu hodnost a v dříve vycíděné a vymalované policejní stanici se teď v oblaku cigaretového kouře procházejí chlápci, kteří nosí kotlety a flanelové košile, předpisy jsou pro ně sprosté slovo a pro ránu nikdy nejdou daleko. Vyvážená kombinace akce a humoru, vcelku dost mysteriózna, nádherná retro patina 70. let, nadupaná znělka, naprosto nesrozumitelná angličtina a David Bowie – to je Life on Mars v celé své kráse. Co epizoda, to jeden zajímavý, pečlivě vygradovaný příběh s promyšlenou pointou. Musím říct, že podobný pocit nefalšované dokonalosti jsem naposledy zažila snad jen u prvních dvou sérií Lost, s tím rozdílem, že tvůrci LOM věděli, kdy přestat, a nenatahovali seriál víc, než bylo zbytečně nutné. Možná, že moje nadšení už napodruhé nebude tak veliké, to ale nic nemění na tom, že Life on Mars je jedním z nejlepších a nejoriginálnějších britských seriálů posledních let se skvěle napsanými postavami. Hlavně Gene Hunt, to je přímo automat na hlášky. She’s as nervous as a very small nun at a penguin shoot. ()

Reklama

GigaPudding 

všechny recenze uživatele

Příběh Sama Tylera, vrchního inspektora v Manchesteru roku 2006, začíná jako úplně běžná kriminálka, ale během okamžiku se Sam najednou probere v roce 1973 a na jeho oddělení už není vrchním inspektorem, protože v roce 1973 oddělení funguje pod taktovkou drsného a nekompromisního inspektora Gena Hunta, který se moc nemaže se zločinci a ani se Samem. Life on Mars je velmi vydařený návrat k oldschoolové kriminálce plné drsné mluvy, pěstí a taky humoru. Hlavní hrdina musí čelit nejenom skutečnosti, že se octl někde úplně jinde a rád by se dostal domů, ale samozřejmě taky musí čelit zločincům, protože i když je v minulosti, tak musí dělat svou práci a v neposlední řadě taky musí čelit svému ostrému nadřízenému a začlenit se do jeho kolektivu. DCI Gene Hunt je asi jedna z nejsympatičtějších seriálových postav a pokud jde o detektivky tak asi snad úplně nejvíc, protože hází hlášky, sprosté vtipy a jeho chápání policie a zločinců je silně "osobité" a jako správný oldschool polda preventivně všem podezřelým nejraději namlátí a všechny zavřené dveře pro jistotu vykopne, nad čímž novodobý policajt Sam obrací oči v sloup a snaží se ho naučit nějakým aktuálnějším metodám policejní práce, což vede ke spoustě vtipných situací. Sympatická je i parta na policejním oddělení s nevrlým řízkem Rayem, jeho přitroublým kámošem Chrisem, roztomilou policistkou Annie a ráznou "mamkou" Phyllis. Seriál by fungoval výborně i bez té scifi prvotní zápletky, protože je to úplně prvotřídní kriminálka dokonce ještě lepší než profesionálové. V jednotlivých dílech se odehrají různé kriminální příběhy týkající se všech možných druhů zločinu od vražd přes drogy po chuligánství a rasově motivované útoky a každý díl je dynamický, napínavý a taky vtipný a co to všechno podtrhuje je velmi stylová dobová hudba, kdy titulní Bowieho Life on Mars je jen taková ochutnávka před velmi působivými scénami, kterých poloviční atmosféru vytváří především hudba (viz silná scéna za zvuků Wild Horses) a jsou tu slyšet všechny ty klasické songy perfektně zasazené do děje. Prostě úplně bezvýhradná pětka. :) ()

dezorz 

všechny recenze uživatele

sedemdesiatky su dobre. drsne, tvrde, ale na dnesne casy, predsa len trocha weird funky. este aj ten bruce willis s die hard dnes musi byt ako james bond, ze. cnie sa vam po 70. rokoch? chcete spat bodyho a doyla, ale natocene modernejsim sposobom? viac farebnych filtrov? viac drsnosti? tak zivot na marse je tym spravny UK serialom. v case, ked kazdy sleduje lost, prison break a kto vie ake rozne US serialy tu je maly nenapadny UK serial. preco za socializmu u nas tych par anglickych serialov slo a dnes nie? ()

RumbleFish 

všechny recenze uživatele

Mám rád i současnou Anglii, ale probudit se jednoho rána v Manchesteru v roce 1973... To by byl sen! Skvělý seriál s atmosférou "Good old England", výborným humorem, hláškami, politickou i genderovou nekorektností a mnoha large Schotch... Pod veškerým cool povrchem je však i silný příběh a vyobrazení těch pravých hodnot. Pointa je pro mě v tomto případě až sekundární. Za doprovodu skělého soundtracku (Bowie, Pulp, The Who, Pink Floyd...) si každý nezaprděnec tento seriál musí užít... A teď mě omluvte, it's beer o'clock ;-) ()

Galerie (71)

Zajímavosti (8)

  • John Simm v jedné z epizod řekne, že si řekl Doktorovi Who o pomoc a ten mu předepsal nějaké léky. V 70. letech byl Doctor Who (1963) velmi populární seriál a John Simm si v nových dílech Doktora (David Tennant) zahrál Mastera, hlavního Doktorova soupeře. (ČSFD)
  • Ve 2. minutě slyšíme v pozadí skladbu „Live and Let Die“ od Paula McCartneyho a jeho kapely Wings z roku 1973, kterou v roce 1991 předělala americká rocková kapela Guns N' Roses. (Trajektt)
  • Mars v názvu seriálu odkazuje na odcizenost života několik dekád v minulosti, která téměř připomíná život na jiné planetě a také je to fiktivní zkratka: Metropolitan Accountability and Reconciliation Strategy (8. epizoda 2. série, 23 min. 27 sec.), což měla být operace plánující reorganizaci divize, která by modernizovala stávající CID. (ČSFD)

Reklama

Reklama