Reklama

Reklama

Česká soda

(seriál)
Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Hrají:

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (více)
(další profese)

Epizody(16)

Obsahy(1)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (367)

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Těžko hodnotit, seriál osciluje od absolutně špičkových scének, které si člověk pouští pořád dokola (na plovárně s Karlem Gottem, tamtéž s Markem Ebenem, tabu s Milošem Zemanem, zpívánky s Václavem Bendou, téměř všechny scénky s Klausem) přes části průměrné či slabší (Alles Gute) až po ty úplně trapné. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Česká soda těžila z určité výlučnosti, protože srovnatelně satirické a neuctivé pořady v ČT jednoduše chyběly a její vedení se vždy vyznačovalo jistou "připosraností". Jednooký pak snadno může být králem. Od počátku se vyznačovala značnou nevyrovnaností danou koneckonců i tím, že na projektu pracovali rozdílní autoři. Vedle skvělých skečů, jako byly parodie na komerční reklamy ( např. I muži mají své dny ) nabo Alles Gute se objevovaly kousky, kde jsem se ošíval nad zjevnou trapností. Celkový dojem: 75 %. ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

I přes některé slabší skeče (Chcete mě?) se jedná se jedná o nejlepší satirický pořad devadesátých let. Česká soda reagovala na aktuální situaci, takže mladší ročníky můžou mít menší potíže s orientací. Co naopak vůbec nezestárlo, jsou reklamy, především ty, které měly "rasistický" a "nacistický" podtext. Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler a David Vávra si skutečně nebrali servítky. V dnešní politicky korektní době je bohužel nemožné něco podobného natočit. ()

GILLWANDER 

všechny recenze uživatele

Úspešný český seriál na sklonku deväťdesiatych rokov, kde si hlavný autori robili posmech najmä z vtedajších médií, politiky či len tak z bežných reklám. ALLES GUTE, KRUTÁ KAMERA ("máte plícni mor"...), SPRÁVY, REKLAMY (kráva Mirka najlepšia) V@X PO PAPULI, KULATÝ STŮL a ďalšie humorne nasiaknuté paródie na mediálne záležitosti. Osobne som videl iba pár časti, ale určite mi najviac boli po chuti rozhovory s prezidentmi. "TY FAŠISTICKÁ SVINĚ!" 90% ()

MarekT 

všechny recenze uživatele

Vrchol české satiry 90.let. Pořad, který byl nebývale progresivní a dovolil si to, co jiní ne. Takhle by se dala charakterizovat pravá Česká soda z horských pramenů. První díly z roku 1993 ovšem ještě nedosahují kvality těch zbývajících, je to proto, že Petr Čtvrtníček zde plní pouze roli reportéra a pořad uvádí Vlastimil Zavřel (po 4.díle ho vystřídal Petr Vacek). Dále se nám některé souvislosti hůře vybavují, i tak jsem se docela dobře bavil. V silvestrovském dílu, posledním roku 1993 se kormidla chopil Čtvrtníček a od té doby nabírá Soda na obrátkách. Svoji kvalitu si drží až do posledního silvestrovského dílu z roku 2000 (ten ovšem řadím mezi ty slabší kvůli přítomnosti Luďka Soboty, který mi sem nepasuje). Pokud se bavíme o Sodě, neměli bychom zapomenout na volné pokračování pořadu - kurz německého jazyka Alles Gute s Karlem (Milan Šteindler) a Egonem (David Vávra). I tam se urodily nezapomenutelné scénky - vypíchnout se opravdu MUSÍ parodie na reklamu na Palmex spojená s koncentračním táborem. Hodně se mi též líbilo, když se nebáli hlavní protagonisté rýpat i do televizí Nova (ta si to slízla vrchovatě) a Prima. Když to celé shrnu, vracím se na začátek svého komentáře. Je smutné, že (převážně) mladí mají žánr "parodie na televizi" spojen s TELE TELE, které se s velkodílem Petra Čtvrtníčka & divadla Sklep nemůže vůbec rovnat. Václav Klaus: "Zcela nový, ale úplně nový MečJar. Vymydlí do čista, do čista." || "My nekrademe, my si to jen prohlížíme." || (znělka Risku) - "Takže... hezký dobrý večer v Kufru..." || "Mnozí novináři se pro senzaci nestydí porušovat etická pravidla. Kdybychom my chtěli být zajímaví, řekneme, že Václav Klaus má blechy." Praha: "Právě jsme dostali zprávu, že předseda Parlamentu p.Václav Klaus má blechy." || "Generální ředitel ČT Ivo Mathé z neznámých důvodů pozastavil uvedení muzikálu Vlasy." ()

Galerie (2)

Zajímavosti (13)

  • Terčem žertů se několikrát stal i moderátor Počasí Jan Zákopčaník, který se autorům pomstil tak, že při jedné předpovědi počasí řekl v komentáři k záběru prasat: „Toto jsou pánové Čtvrtníček, Šteindler a Vávra.“ Vedení České televize to považovalo za „hrubé zneužití veřejnoprávní relace“ a kromě pokuty ho potrestalo několikadenním zákazem vystupování. (JoranProvenzano)
  • V epizodě zazní úryvek písně „Tip, ta, dýda... (Karlín)“, kterou nazpíval Ivan Hlas. (SONY_)

Reklama

Reklama