Reklama

Reklama

Hrdinové války

  • Čína Ji jie hao (více)
Trailer

Obsahy(1)

Pojďte s námi do roku 1948, kdy celou zemí lomcuje občanská válka. Gu je velitelem deváté divize a má za úkol až do odvolání bránit určené území. Rádio mlčí dlouhé desítky hodin, náboje docházejí, kamarádi odcházejí, trpělivost mizí. V žáru bitvy však velitel přeslechne rozkaz k ústupu a nechce věřit svému poručíkovi, že opravdu zazněl. Rádio utichlo a Gu je rozhodnut bojovat do posledního dechu. Všichni jeho kamarádi padnou a on je zajat nepřítelem. Je hnán touhou zjistit, jak to tenkrát bylo. A říct jednou světu, že jeho kamarádi byli do jednoho velcí hrdinové. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (133)

M.E.K.Y 

všechny recenze uživatele

Příběh o velkém hrdinství několika desítek vojáku, kteří urputně a do posledního muže bránili bezcenný důl. Svou kůži neprodali lacino, za tisíce dalších vojáků to stálo. Snímek je říznutý do dvou rovin. Ta první - akční, na Vás vyrukuje hned na úvod a táhne se zhruba do poloviny filmu. V této fázi chtěli Číňané světu vyrazit dech precizností, s jakou dokáží zinscenovat akční scény druhé světové války... a světě div se? Nejsou to velkohubá gesta, kdy se o filmu psalo, že díky čínské vládě, která uvolnila na tento film štědrý rozpočet, se bude před těmito bojovými sekvencemi třást i sám vojín Ryan! Opravdu jde vidět, kde tekly všechny ty peníze, protože celá válečná vřava je vypiplaná a dotažená až dokonce! V této části filmu jsem byl ohromen a doslova jsem si lebedil. Ale poté, co nás všechny rejža namlsá, tak snímek ztrácí právo nazývat se válečným (asi došly peníze:D) a druhá polovina filmu se už pouze snaží vynaložit úsilí k tomu, aby všichni vojáci, kteří tam padli, byli oceněni za své hrdinství a přijali slávu, kterou si bezesporu zasloužili. Příběh tak skutečně končí a všichni jsou spokojeni. Neříkám, že to tak nemělo být, ale je škoda, že se snímek až tak dvousečně rozdělil a v druhé části nabídl pouze nudu z toho nesčetného množství keců. Závěr? Asiaté opět světu ukázali, že točit filmy umí, hlavně tedy ty válečné. I když jim ve třetí třetině filmu docházeli síly, přesto si zaslouží pochvalu, především za zpracování, které je na velmi vysoké úrovni! ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Strhující první hodina filmu se odehrává v zimě roku 1948, kdy vrcholila několik desítek let dlouhá občanská válka mezi Čankajškovým Kuomintangem a Maovými komunisty. Druhá polovina pak vede diváka k přesvědčení, že ve válce nakonec vojákům jen málo sejde na ideologii, rudých praporech či portrétu „velkého“ Maa (pod kterým bývalý kapitán Gu Zidi pošle soudruhy do prdele), ale že bojují především kvůli mužům nalevo a napravo od sebe. Ovšem já jako bývalý „civilkář“ se v tomto pochopitelně mohu mýlit… ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

Na rozdíl od předchozí tradice propagandisticky profilovaných válečných spektáků z Číny kráčí "Hrdinové války" ve stopách filmů, které v novém tisíciletí vznikly v kapitalisticky orientovaných zemích. Podobně jako "Zachraňte vojína Ryana", "Nepřítel před branami" či "Pouta války" zobrazuje i čínský film obyčejné lidsky profilované hrdiny, kterak čelí hrůzám a paradoxům války. Svou výmluvnost znásobuje tím, že namísto idealismu přichází s realismem a pompézní spektakularitu nahrazuje efektivní impresí. Vedle toho také dílo zrcadlí aktuální společenskopolitický vývoj v Číně, kde sice oficiálně vládne komunismus, ale prakticky v životě lidí stále více prostoru dostávají individualita a na státní ideologii nezávislé hodnoty. Více v recenzi na Rejže.cz. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Tak aj Cina natocila poriadny vojnovy velkofilm, ktory nepôsobi ako komunisticka agitka, ale ma aj putavy pribeh. V prvej polovici sledujeme osudy 9. roty Cinskej ludovej armady behom obcianskej vojny, takze sa dockame mnoho spickovo prevedenych vojnovych scen v style Vojaka Ryana. Velkolepostou sa Ryanovi vyrovnaju a o triedu prekonavaju napriklad aj korejske Taegukgi. Samozrejme je to vsetko natocene v stavnatom R-kovom prevedeni. Ale cely cas sa nezabuda na to najdôlezitejsie a to su postavy. V tomto pripade len jedna, ktora prezije cely ten masaker a v druhej polovici sledujeme jeho snahu dokazat vlade, co sa s jeho rotou stalo a aby im uznali zasluhy. Tato snaha je skoro rovnako trnista ako samotne boje a prakvapivo do urcitej akceptovatelnej miery film kritizuje aj konanie Cinskej vlady k vojakom alebo k pozostalym. Velkym plusom je aj neskutocne charimaticky Hanyu Zhang ako predstavitel hlavneho hrdinu, vdaka comu jeho pribeh dokaze v divakovi vyvolat potrebne emocie. Ja som z filmu nejaku silnu komunisticku propagandu necitil. Namiesto vyzdvihnutia komunistickych myslienok sa film venuje vyzdvihnutiu hrdinstva jednotlivcov, ktorych pribeh sa prilis nelíši napriklad od legendarnych Spartanov z bitky o Thermopyl. Ale divakom, ktorym vadia neustale vlajuce americke vlajky v USA filmoch budu najskôr vadit aj Cinske vlajky v Assembly. Ich problem. Ja som spokojny a nenapada ma nic, co by som na filme vylepsil. 8/10. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale čím víc válečných filmů vidím, tím víc si říkám, že ti lidé nejsou vlastně tak hrdinové, jako spíše blázni, že byli ochotni bojovat, ať už bylo důvodem cokoli. Vlastenectví, režim, politika, prostě cokoli. Ty důvody jsou stejné - stojí za hovno. Vznikají z toho velké příběhy, u nichž mi přijde hlavně smutné, že k nim vůbec došlo. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (2)

  • Snímek byl natočen na motivy románu "Guan Si", který napsal scénárista filmu Liu Heng v roce 1992. (Terva)
  • Herec Zhang Hanyu v roce 2008 získal cenu Golden Horse v kategorii nejlepší herec. V roce 2009 zvítězil film na čínském filmovém festivalu Sto květin. V roce 2008 získal prestižní čínskou cenu Zlatý kohout v kategorii nejlepší film. Mezinárodní filmový festival v Pchjongjangu udělil snímku dvě hlavní ceny, a to v kategorii nejlepší kamera (Lü Yue) a nejlepší režie (Feng Xiaogang). (Terva)

Reklama

Reklama