Superman: Soudný den

• USA Superman: Doomsday

Když Lexcorp náhodou vykope intergalaktického sériového vraha Doomsdaye, Superman se s ním utká tváří v tvář v osudovém souboji. Celý svět společně oplakává svého hrdinu a lidé si uvědomují, že už se nikdy nebudou cítit opravdu v bezpečí. Supermanovi nepřátelé se radují – všichni až na Lexe Luthora. Ten truchlí nad ztrátou svým vlastním šíleným způsobem a odstartuje řetěz hrozivých událostí, jejichž důsledky nemohl předvídat ani on sám. Toto celovečerní animované dobrodružství, natočené podle nejprodávanějšího comicsu všech dob, Supermanova smrt od DC Comics, se honosí vzrušujícími akčními sekvencemi, které mohou konkurovat čemukoliv, co jste kdy s Mužem z oceli TM viděli. (oficiální text distributora)

PauloZ

Poprvé jsem viděl jak superman dostával fakt na prdel a muselo to přijít v animáku. Což mě vůbec nevadí :) Navíc kdyby tak akční jízdu měli natočit, tak se někdo nedoplatí. A je fakt, jak tvrdí Tosim, že tvůrci tohoto a pár dalších animáku (např. Superman, Batman public enemies), by si měli vzít na storosti i hrané adaptace, aby se dalo na co dívat, a nebylo to mrhání peněz :) ()

Djkoma

Proč někdo radši vloží obrovské peníze do Singera a jeho vize Supermana než, aby natočil takových 20 filmů jako je Superman: Doomsday? Asi je málo fanoušků, kteří by dali své peníze za kreslený krvavý a drsný komiks, který převálcuje všechno, co vzniklo o supermanovi od dob smrti Generála Zoda. Krev teče i stříká, domy padají, tanky létají a Superman se dokonce předvede ve svém černém kostýmu ala Spiderman. Celých 75 minut jsem se skvěle bavil a dočkal neskutečnou porci akce a i nový pohled na morální dilema, kterým může někdy Superman procházet. Myslíte, že je to Bůh? Já si to myslel, dokud jsem ho neviděl poprvé krvácet a zůstal jsem zírat. Úžasná atmosféra doplněná dějem, který prakticky nezastaví a ve chvíli, kdy si řeknete "Bude se dál něco dít? Vždyť už mi film nemá co říct", tak se teprve rozjede ten pravý uragán akce. Tohle je ten správný Superman pro velké kluky. ()

Ricky_CZ

Akcí i slušným příběhem se nešetřilo. Celou dobu jsem si představoval, že kdyby tento kousek natočili jako hraný film, je o pecku roku postaráno. Bitvy, kdy se nešetří zbořenými mrakodrapy a efektními dopady mám rád. Jediná výtka patří k dabingu, protože hlas Lucky Vondráčkové mi opravdu nesedí. Předpokládám však, že v originále se dá na Lois nejen koukat :) ()

Lavran

Ačkoliv je Doomsday v područí nijakých dialogů docela otravný a rozbředlý, jakmile dojde na kontaktní souboje a systematickou demolici Metropolis, nestačí se jeden podivovat. Superman navíc dostává šeredně po hubě (ať už od emzáckého kulturisty nebo svého špatně vychovaného klonu) a v nouzi nejvyšší na sebe oblékne i stylový černostříbrný obleček (!), který ve spojení s přebujelým hárem vypadá hodně drsně a spasitelsky. Vážně bych si přál tuhle destrukční derby vidět v hrané formě, nejlépe pod bičem Michaela Baye, který je na to nespoutané ničení všeho druhu vyhlášený expert. Singer by na tohle totiž neměl koule. ()

honajz

Další z klasicky animovaných Supermanů, který však rozhodně není určen dětem, jak se o tom možná domnívali tvůrci českého dabingu. Příběh tohoto filmu se v podstatě rozpadá na dvě části, jež spojuje jen postava Luthora, jehož LexCorp nejprve odhalí ve skalách ukrytého mimozemského neporazitelného bijce. A posléze stojí za vznikem Supermanova klonu, jenž začne ohrožovat město... Už v první části dojde na docela drsné scény, pro děti nevhodné, třeba trhání lidských hlav bez narkózy. I vzhledem k některým praktikám Lois, aby Supermanovi pomohla, těžko snímek doporučit dětem, ostatně tu holka celou dobu běhá v přiléhavé minisukni. Nehledě na to, že Superman po 26 minutách filmu umře a je mu vypraven dojemný pohřeb... Škoda toho, že se snímek láme na dvě části, obsahuje pár i na Supermana neuvěřitelných momentů, a že trpí určitou neujasněností v oblasti mezilidských vztahů, kdy určité zajímavé náznaky nejsou dotaženy do konce (vztah Lois a Supermana, jenž prochází krizí, vztah Supermana k mamince ve Smallville, fotografa přeběhnuvšího k bulvárnějšímu plátku apod.). Zase ale potěšila klasická animace, podobná té u nedávno recenzovaného Batmana a stejně tak funkční. Pokud jde o disk, naběhne rychle statické menu, bonusy zde nejsou žádné. Podivná je ale kombinace zvukové a titulkové výbavy. Asi si čeští distributoři skutečně mysleli, že animovaný rovná se pro děti (asi jako si v České televizi dodnes myslí, že Simpsonovi jsou seriál pro děti). Protože na DVD najdeme jen český dabing. což se dělá u animáčů pro děti. A i tam jsou pro rodiče české titulky, zatímco u tohoto filmu jedině anglické. V originále namluvili Supermana a Lois herci Adam Baldwin a Anne Heche, v češtině pak Zdeněk Hruška a dabingový nezmar Lucie Vondráčková. Víte, Lucka je asi hodná holka, ale když její hlas slyším v každém jedna a půltém filmu, začnu být alergický, zvláště když všechny postavy dabuje na jedno brdo. Prostě zde jsem neslyšel Lois, ale Lucku Vondráčkovou, a k té animované (černovlasé a navíc sexy) postavě mi vážně nesedla. V některých situacích jsou vedlejší postavy dabovány tak, jako by si někdo myslel, že dělá dabing Scooby-Doo - zkuste si schválně pustit český dabing a posléze originál u scény objevení mimozemské lodi v jeskyních. A protože nejde jen o tuto scénu, dovolím si tvrdit že český dabing je neskutečně otravný. Nehledě na to, že v samotném originálu jsou sem ta mnohé chytré slovní vtipy. jež v dabingu zaniknou, nebo dokonce jsou v češtině některé repliky přeloženy zcela jinak! Např. v angličtině: "Snad se uvidíme." je v češtině přeloženo: "Snad to nebude tak doslova." Pokud by vám zněla podivně česká replika "měli jsme spolu spoustu neuzavřeného jednání", vězte, že postava ve skutečnosti říká: "Měli jsme spolu hodně nevyřízených účtů". Zatímco v originále Supermanův robot našel kryptonitovou zbraň v archivu (rozuměj skladu), v češtině tvrdí, že jde o vývojový typ. ()

• První animák se Supermanem, který má rating PG-13 (tedy přístupný dětem pod 13 let za doprovodu rodičů). (HellFire)
  • Supermanův černý oblek a delší vlasy jsou jedny z mála věcí, které se shodují s komiksovou předlohou. (HellFire)
  • Režisér, scénárista a producent Kevin Smith se ve filmu objevil jako jeden muž v davu, který při záchraně autobusu před mechanickým pavoukem prohlásí: "Pff, like we really needed him to bust up the mechanical spider right? Lame!" To je odkaz na zrušený projekt Superman Lives (nahrazený Superman se vrací (2006)), ve kterém chtěl Smith použít stejnou zápletku jako zde. (Caszidy)