Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (499)

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Nosný příběh je nekonečný průser a ubíjející nuda. Legenda o zřízení "pussy free zóny" na Karlštejně, měla být za těmito zdmi také navždy pohřbena. Naštěstí vše do určité míry kompenzuje vskutku vynikající hudba, občasná vydařená hláška a příjemný situační humor zprostředkovaný vtipným duem Matuška - Kopecký. S příchodem žen byl pohřben i veškerý humor. Úvodních 20 minut bylo parádních a postupně kvalita padá. Díky příjemně krátké stopáži snímek skončí dřív, než sklouzne k debilitě. Věčná škoda, že do toho tvůrci nějaký děj vůbec motat zkoušeli. Za sebe pálím 3 ušmudlané kousky, které jsou opravdu pouze odměnou za výše vyjmenované prvky. Bavily mě pouze některé vybrané pasáže a situace. Z filmu jako celku jsem zklamaný, po většinu stopáže je nicneříkající a nudný. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších českých muzikálů a muzikálů vůbec. Císařovna říše římské národa německého opustí svého bílého králíčka a jede za manželem na Karlštejn, i když to je přesně to, co mají ženy zakázané. S tímhle bezvadným nápadem není tu noc na Karlštejně sama. A co muži na to? Ti tokají, jako legendární tetřevi honzlovci. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

Perfektní písničky+ perfektní herci + dialogy + děj + scény = perfektní muzikálová podívaná. Koncert osobností nevídaného formátu a náš umělecký svět je měl! Chyby a nedostatky: 1) Cyklista v úvodních titulcích (viz zajímavosti k filmu). 2) Karel IV. - Vlastimil Brodský - v jedné ze svých posledních vět řekne: "..v dobách Otce vlasti..", ovšem tento titul si císař vysloužil až později. 3) V jednom ze záběrů, kdy se Pešek (Jaromír Hanzlík) otočí, je na jeho oděvu vidět zip, který se ovšem na oblečení vyskytuje až ve 20. století. 4) Chyba-nechyba: V některých záběrech je vidět na Karlštejně hromosvod. Ten však byl vynalezen mnohem později. 5) Chyba-nechyba-zajímavost: V době vlády Karla IV. neměl Karlštejn podobu, kterou známe. Hrad byl mnohokrát přestavován a dnešní podobu získal až na přelomu 19. a 20. století. 6) Když arcibiskup Arnošt vtrhne do pokoje, kde právě končí souboj pážete-císařovny a krále Petra Cyperského (W. Matuška), pronese, že spěchal, aby předešel nedorozumění. Vyběhl ovšem z ložnice Karla IV., kde se s císařem modlil, což je patrné při záběru na dveře, z nichž vyšel (je v nich meč) a z týchž dveří vyšel předtím Karel IV. 7) Chyba-nechyba-zajímavost: V některých záběrech si můžeme všimnout poškozené omítky hradu, ovšem v době, kdy se příběh odehrává, byl Karlštejn novostavba. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Táto historická muzikálová komédia ma sklamala vo všetkých troch žánroch. Počas celého filmu som mal pocit, že bol výsledkom zohnania dostatku peňazí, ktoré prilákali množstvo známych hercov a spevákov. Tých vyobliekali a vystrojili tak, aby ladili s historickým prostredím Karlštejna, Vrchlický dodal jednoduchý príbeh o porušení kráľovského príkazu, Svoboda chytľavú pesničku a Podskalský sa postaral o to, aby rozpočet filmu nebol predmetom obvinenia z defraudácie. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Dvě věci (kromě toho chlápka s bicyklem, který míjí rytíře při úvodním turnaji) mne vždy spolehlivě pobaví- když Karel IV. při hostině recituje Nerudovy verše a poté, co oznámí, že je strašlivě unaven ("možná víc než kdejaký sedlák"), věnuje se ve své ložnici ještě pletení proutěného koše, v kteréžto činnosti neustane ani během audience bavorského vévody. Toť obrozenecké podání lidového panovníka a "největšího Čecha". ()

Galerie (13)

Zajímavosti (63)

  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického z roku 1884. Po němém filmu Noc na Karlštejně (1919) a nepříliš úspěšném televizním filmu Noc na Karlštejně (1965) je film třetím filmovým zpracováním Vrchlického hry. (jecmen2)
  • Zdeněk Podskalský st. dostal z Barrandova objednávku natočiť film podľa historickej klasiky. Predniesol tri iné ponuky a Vrchlického látka o Karlovi IV. mu bola odporučená až nakoniec. (Raccoon.city)
  • Ke konci filmu, při vjezdu královny (Jana Brejchová) do hradu, jejího koně vede koňák František Michálek, který připravoval koně do mnoha československých i zahraničních filmů. (Zdroj: Film Uzda krásnýho života (2002)). (Brtniik)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama