Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Lendak

Nuda. Nuda. Nuda a nič iné len nuda. Bez nejakého príbehu, čo by sa ešte dalo zniesť, ale po stráda to nejaké emócie. Akože neviem či sa tam u Mérike posrali či čo, že toto je film roku abo čo vlastne. ()

Allontanato

Dobře zfilmovaná rutina amerických pyrotechniků v Iráku. To je vše. Prakticky žádný příběh, odnikud do nikam, pouze jeden náznak hlubší myšlenky. Všechny akce však stojí za to. ()

frenkie

Poslední počin Kathryn Bigelow je pohledem na práci amerických vojenských pyrotechniků při jejich nasazení v současném Iráku. Použitá forma t.j. lehce roztřesená handycam davá snímku autentický look, avšak místy leze už trošku na nervy. Film se snaží být nestranný, nehodnotí, neodsuzuje, jenom popisuje každodenní chleba těchto borců, kteří již stříhají metr a těší se domů. Scény zneškodnování bomb jsou opravdu velmi napínavé a nepředvídatelné a scéna v poušti je opravdu lahůdková. V malé roličce přítelkyně jedné z hlavních postav se mihne Evangeline "Kate" Lilly z Lostu. Pro milovníky filmů s vojenskou tématikou jasná povinnost. 4 a půl *. ()

MarthyL

Po skončení seriálu Generation Kill jsem chtěl další "dávku" a tu mi dodal tenhle film. Kleopatra promine, ale podobnost filmu se seriálem a s jeho zpracováním, spojuje přítomnost ženy v režijní pozici a dokazuje to jedno, že ženy tuhle látku umí. ()

4sAd

Naladěn na vlnu amerického diváka jsem lehce nechápavě hleděl na to, jak je možné, že hlavní hrdina se ráčí odebrat na věčnosti již na samém začátku. Ovšem toto lehké tápání bylo téměř ihned a bezezbytku umlčeno podívanou, kterou jsem hltal až do samého konce. ××× Hey, Sandborne. I think, we are done. Pro dnešek určitě. 5* (95%) ()

B.G.M.

Kamera : Barry Ackroyd - The rush of battle is often a potent lethal addiction, for war is a drug - Skvělé přiblížení dnešního krutého a nelítostného východu. Film byl založen na pocitech vojáků na bojišti, zaměřených na výbuchy, odpalující se atentátníky, bomby a prostě Bagdád. Budit se každý den s nejistotou, jít do každé mise s tím, že už se také vůbec nemusíte vrátit zpět, to všechno ukazuje tento tvrdý film, s krutou realitou a nejistým zítřkem. Spokojenost, ta ženská má prostě koule na správnym místě - 80% s Velkym +. ()

cwdjelen

Velké překvapení. Málo známý film, téměř nulová reklama a přitom špička mezi válečnými počiny. Žádné heroické vyprávění o amerických hrdinech ale pouze příběh pyrotechnické jednotky v Bagdádu po příchodu nováčka v podání J. Rennera. Skvělě zvládnuté scény s výbuchy a přesto žádné srdcervoucí divadlo. Pár chyb se sice ve filmu našlo (pyrotechnik ála špičkový sniper, naprostá ignorace služební subordinace apod.), avšak natolik reálně a syrově podaný příběh všedních dní mě velice zaujal a čím více přemýšlím nad krásnou ukázkou paranoie amerických vojáků tím vícemě mrazí v zádech. Za zmínku stojí také téměř dokonalá absence soundtracku, která ještě umocňuje okamžiky kdy každý čeká až to bouchne. ()

panic25

velice realisticky ztvárněný film z prostředí Iráku, kam posílá amerika většinu vojáků na smrt, Kathryn Bigelow opravdu rozumí mužskému pokolení jako málokterá žena, prvotřídní dílo pět hvězdiček je jasná volba ()

lada32

Srhující podívaná z iráckého konfliktu,kterak západní civizace přinášejí pokrok tam,kde o něho nestojí.Ukazuje nám motivační stimuly všech zůčastněných.Ať už Iráčanů nebo vojáků na ulici.Hraje prim snaha o přežití,adrenalin po dávkách,nenávist k okupantům.Nej:ostřelovací scéna a pokleslý kalašnikov mezi kozím stádem,zaminované auto a nakonec filmu radostná chůze, v podstatě už armádního narkomana ve skafandru prostředkem ulice. ()

Jartian

Pěkně vykreslené prostředí Blízkého Východu. Bohužel pro mě mi moc holywoodský syndrom ve válečných snímcích nesedí. Potenciál válečného trháku by byl, kdyby alespoň vynechaly ty trapné rádobynapínavé části s otravnými mezipásažemi v táborech a zlepšila se- a to důrazně, detailnost chodu armády. Škoda přeškoda.Ale válka ještě nezkončila a určitě se na toto téma natočí ještě spousta filmů ()

w.w.

Okey, možno je to najlepší film o vojne v Iraku čo som videl (asi preto že ich nebolo veľa) ale nechápem čo na tom vidíte: - najprv 3x akcia majstra sveta v pyrotechnike (aj keď s tým individuálnym prístupom a nerešpektovaním rozkazov veľmi rýchlo na vojne skončil ) - potom jedna trápna prestrelka v púšti (zvláštna scéna keď vojak hľadá náboje kade tade, namiesto toho aby sa opýtal dvoch zostávajúcich členov komanda kde sú a tiež neviem či teroristov kalashnikov s optikou sa tak účinne využije ako ostreľovacia puška ) - v závere pokus o kriminálku kde sa z pyrotechnika stáva vyšetrovateľ a pomstiteľ v jednej osobe - tak trochu dokumentárne ladený film bez poriadneho deja, kde ma však herci nepresvedčili ()

BeaVV

Tomu vravím filmové prekvapenie. Film od ktorého som nečakala vela, ale bolo mi dopriate. Vrelo odporúčam. ()

gizi

Typická ukázka filmu, který nestojí za nic, je mi líto času, který jsem u něho strávil a vůbec mě štve, že jsem se na to jen začal dívat. A já blbec místo toho, abych to vypnul, čumím až do konce. A čím je to delší, tím je to horší a závěr tomu dává korunu. Nejen že to nemá příběh, nemá to ani hloubku, postavy nejsou vůbec propracované... Vlastně ztrácím čas i tímto hodnocením. Ale žijeme v roce 2010 a takového pi..viny prostě letí. Jen by mě zajímalo taky průměrné věkové složení hodnotících. Abych něco pochválil: snímek je udělán tak, že divák je dost často v napětí, což ho drží u obrazovky nebo plátna. Z toho důvodu dávám 40%, jinak by to bylo ještě míň. ()

Arren

Nejdřív jsem si říkal, že čtyři hvězdy budou akorát. Film je příliš dlouhý a sem tam má několik nezáživných scén. Nicméně pak jsem se hlouběji zamyslel a říkám si, co to sakra blbneš? Po dlouhé době dobrý a syrový válečný film, bez závratného amerikanismu a klišoidních scén. Při akčních scénách jsem ani nedýchal a jsem rád, že kdyby se mě někdo zeptal, jak to asi muselo vypadat v Iráku, můžu ho odkázat na tento film. A ano, skutečně si to myslím. ()

skyfire odpad!

V Iráku jsem sice nebyl, ale ať se mi všemi opěvovaná režisérka nesnaží namluvit, že si v armádě USA může každý dělat co chce a žádné pravidla neexistují. Ať se mi nesnaží namluvit, že pyrotechnici mají drahé roboty a obleky, ale stejně tam lítají pomalu v kraťasech a bomby stříhají jako by nikdy ani vybouchnout nemohly. Ať se mi nesnaží namluvit, že sniper, který čeká 5 minut na náboje je tak hloupý, že čeká pěkně na ráně místo aby se schoval. Ať se mi nesnaží namluvit, že taxík co prorazí uzavřenou zónu a bezprostředně bude někoho ohrožovat tam nechjí 5 minut stát a čekat jestli něco odpálí nebo ne. Zkrátka v tomhle filmu bylo tolik nesmyslných věcí, že jsem se až někdy smál. Naprosto žádný děj, jednotlivé scény na sebe vůbec nenavazovaly, vojáci se chovali jako nejhorší AI v počítačových střílečkách. Ty dvě hodiny nudy jsem vydržel jen proto, že jsem si pořád myslel, že hlavního hrdinu (říkám mu nebojsa) odvezou někde na psychinu a bude se rozkrývat jeho příběh proč že se chová jako nesmrtelný a jeho nadřízené budou vyšetřovat proto, že s tím nic nedělali. Od dob dalšího slavného unuďováku Benjamina Buttona největší utrpení co jsem viděl. ()

SpeedyL

I když, jak už zde někdo zmiňoval, jde jen o dvouhodinovou zápletku zda bomba vybuchne nebo ne, tak má film naprosto ohromnou atmosféru. Líbilo se mi pojetí duševna vojáků při misích a nejvíce musím vyzvednout scénu v supermarketu před koncem filmu: "A ještě vločky"... Ta na mne opravdu zapůsobila. 80%. ()

Alne

Kvalitní film, který si své nominace a potažmo snad i ceny na Oscarech zaslouží. Je vidět, že i žena má na to porozumět válce. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami