Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

svobik

V kostce: Hurt Locker rozhodně nevypadá na to, že by ho točila žena, tady by se měla učit spousta uchcaných mužských tvůrců; Renner je vynikající; všechno, co má tvořit jakousi větší hloubku (Beckham), nefunguje; scéna s ostřelováním je neuvěřitelná. 8/10 ()

toyrider

Film roku?To ne, rozhodně nesouhlasím.Nejlepší režie?Vítězství nad režijně nejnáročnějším filmem všech dob Avatarem?To tedy nechápu. ()

sochy.zirafka

Stejně jako válka je věčná, i Hurt Locker postrádá výraznější začátek i konec. Spíše se jeví jako sled silně emotivních a napětím přetékajících scén - ať už se jedná o půl dne za hlavní . Vizuální zpracování vůbec je výborné a zpomalené záběry nepůsobí kýčovitě. Opravdu mi ale chyběla nějaká osobnější rovina všech aktérů....Vlastně se žádné představení postav v podstatě nekoná. Škoda, protože atmosféra rozhodně byla. A rozhodně ne řídká. Přidám ještě velké plus za apolitičnost a absenci moralizování. ()

L_A_D_A_S

Dobrý (dobrý je za tři) film z Iráku kde perfektní napínavé scény střídají nudné sekvence, ke konci jsem už jen koukal na hodinky.. Celý film naprosto postrádá téměř jakoukoliv zápletku či děj, a je poskládán z mozaiky nebezpečných (někdy výborných někdy už tolik ne) situací točících se kolem bomb a pyrotechniky.. Oskara za nejlepší film si rozhodně nezaslouží ale ve srovnání s Avatarem je Hurt Locker o třídu výš (i příběhově, a to žádný příběh nemá:) ()

drackula

Film skvele vykresľuje bežné problémy a situácie, do ktorých sa dostáva skupinka amerických pyrotechnikov v Afganistane. Smrť číha na každom rohu, čoho dôsledkom je priam samozrejmá paranoja, občasné skratové správanie alebo postupná zmena charakteru. Prostredie v ktorom sa príbeh odohráva vyzerá naozaj autenticky a to je pre film tohoto druhu samozrejme obrovské plus. Čo sa týka príbehu, beriem na vedomie, že ide o akési epizódky zo života jednotky, ktoré samozrejme každého ovplyvnia, ale nemajú nejaký dramatický dosah alebo dejovú náveznosť na ďalšiu story, napriek tomu že v nej vystupujú rovnaké postavy. Chýbala mi v tom teda nejaká ústredná línia, niečo čo by sa riešilo od začiatku do konca, niečo čo by ten film svojim spôsobom držalo pokope. Napriek tomu, že obraz vojny a toho ako vojna zmení človeka od základov netvorila ucelený obraz, som bol viac ako spokojný. 85% ()

blackJag

Ze stejného soudku jako MARIŇÁK (jiná válka, podobný styl, obcházející akci všednodenností života "v akci"), způsob použití známějších hereckých tváří ne nepodobný TENKÉ ČERVENÉ LINII, jen ten výčet není tak dlouhý a impozantní. Podobnost s Malickovým opusem spočívá i v ostrouhání ženského elementu na úplné minimum, Bigelowová ale naštěstí nikdy neměla potřebu cpát do filmu žádné feministické kvóty a je to jen ku prospěchu věci. Do hlavních rolí režisérka použila méně známé herce, což někdy sice bývá dvousečným ostřím (tendence předvést se přechází často v nepříjemné přehrávání), tady se to ale vyplatilo. Žehral bych snad jen na některé repliky a dialogy (šustění papíru je občas opravdu slyšet na míle), ale jinak byla atmosféra autenticky působivá. Že film nakonec získal i Oscara za nejlepší snímek a režii vnímám jako dobrou volbu a vítězství hodnotného sdělení nad popcornem (AVATAR jistě promine). 85% ()

MI-380

Vypadá to věrohodněji než dokument. A pokud přesně vystihuje kromě atmosféry i realitu, pak je tu další důkaz, že multikulturní křesťansko-muslimská společnost je absolutní nesmysl. Příběh/nepříběh je prajednoduchý, jde spíše o ponuré psychologické minidrama, o to těžší bylo pro Bigelow obhájit pozici první dámy akčního filmu. Povedlo se, mezi nevyzpytatelnými Iráčany a dobře čitelnými americkými vojáky tuto pozici potvrdila a upevnila. Občas jsem měl pocit, že sleduji Black Hawk Down 2. 85%. ()

Guzo

Naprosto průměrný až podprůměrný film, který mě nijak neoslovil. Styl točení mi přijde naprosto amatérský (přestože jsem se na to koukal z pohledu "asi to je tak profesionální, že to od těch amatérských filmů není k rozeznání"), příběh úplně o ničem, téměř bez jakékoliv spojitosti, herci ne moc sympatičtí a většinou dost zaměnitelní (i po sundání helmy) a hudba ve filmu skoro nezní nebo je tak tuctová, že jsem si jí nevšiml. Jediné, co stálo za to, bylo napětí v určitých momentech odstraňování bomb, ta atmosféra by se dala krájet. ()

corbeau

The Hurt Locker má něco, co většině válečných filmů chybí. Má atmosféru, pro kterou je slovo "autentická" stále málo výstižné. Zatímco u jiných válečných filmů si říkáte, že to musela být hrůza, ale vnímáte je jenom jako historicko-geografický poučný exkurz, zde jsem měl opravdu intenzivní pocit, že to co vidím, se skutečně děje přímo přede mnou. Téměř jsem cítil bagdádský prach jak skřípe mezi zuby a bál se, jestli ten chlapík o dvě sedadla dál nemá v popcornu ukrytý granát. Pocit napětí se podařilo vykřesat z úplného minima, tenhle film k tomu nepotřebuje akci, takže ani nevadí, že je jí zde opravdu málo. Také se mi líbilo, jak film vystihuje stres, ve kterém se vojáci neustále nachází, rovněž mě obohatil o poznatek, že nejdůležitější osobou na základně je vojenský psycholog/psychiatr (viz scéna ve které dva vojáci diskutují o tom, co se stane s jejich velitelem, když pod ním odpálí minu). No a scéna v supermarketu mě úplně dorazila. ()

sskrblik

Válečné snímky můžu, ale u tohoto jsem 2x usnul, takže mě nepřipadá, že by to měla být taková bomba jak tvrdí akademici, kteří udělují Oskary. Nevím jestli to bylo tím, že Kathryn je žena a měla na předávání výstřih a páni akademici si řekli, že by nebylo by od věci jí připsat nejlepší film, ale tohle vážně tolik oskarů dostat nemělo. Avatar byl na rozdíl od tohoto snímku pro všechny, tohle je jen pro určitou sortu nadšenců. A ruku na srdce, pokud chcete vidět opravdu kvalitní snímek podobného tématu sáhněte po Černý Jestřeb Sestřelen. Atmosféra slušná to nepopírám, ale výsledek?! Skutek utek.... ()

Gallagher

Film, který se po celou svoji délku nese ve stejném tempu. Nepřidá, ani neubere, ake divák se u sledování rozhodně nenudí. Všudypřítomné napětí a výborný Renner v hlavní roli je to, co dělá tento snímek výjimečným. Skvělá pokoukaná, ale Oskar za nejlepší film roku? To asi ani náhodou. I když je fakt, že byla slabá konkurence ()

Scar

Hodnotím už ako dva krát videné a počet hviezd nemením. Až na druhý krát som si ale vychutnal niektoré zábery. Krívajúca mačka, ktorá prebehla cez zaprášenú ulicu, vzdušný vír, hrajúci sa s pieskom,... to sú momenty, ktoré degradujú všetky vojnové filmy typu "cover and weapons free" na zbytočné. Naozaj si neviem predstaviť, že by som si mal teraz pozrieť niečo menej kvalitné. Jediný film, z podobného prostredia, s ktorým môžem tento kvalitou porovnávať, je Zrození k boji, ktorému dávam rovnaký počet hviezd. Nenachádzam jediný záber, ktorý by nudil a nemal čo povedať. Film je postrihaný z viacerých akcií, bez prestávok a zbytočných príprav na akciu. Vrelo doporučujem a to nie len pánom, ktorí po akcii bažia. Osobne by som zmenil poradie žánrov - dráma/thriller/vojnový. ()

venca163

Nechápu, proč se všechny filmy z prostředí (novodobých) válek musí točit touhle ruční třaslavou kamerou s pořádnou dávkou zoomování. Začíná mi to trochu srát. Přes absenci příběhu jsem se u toho nakonec celkem bavil. Ono, bylo to poměrně atraktivní prostředí a pořád jsem čekal kdy to bouchne. Jo a postava Jamese byla parádně seroucí, wow, tomu bych nechtěl sekundovat v boji. Tak za to taky pozitivnější hodnocení =). PS: Na Oscara je tohle za mě málo. (75%) ()

Kosmik 1

Mě by tam dobrovolně nikdo nedostal...a všechna čest těm, kteří do téhle vřavy dobrovolně jdou a neváhají ani vteřinu, aby splnili svůj úkol, proč tam jsou. Tedy zneškodňovat bomby. Film jsem viděl nejméně pětkrát a pokaždý na jiném místě a vždy to byl pro mě neskutečný zážitek. Člověk zírá s otevřenou pusou na to, co se na "bojišti" děje. Taky mě vždy totálně odrovnají záběry z poslední části filmu, kdy seržant James má vykonávat běžné úkoly v běžném životě. Tedy nakupovat v supermarketu, čistit okapy, vychovávat synka.....a náhle konec a jsme zpět v bojové zóně s komentářem: Do vystřídání roty delta zbývá 365 dní.....dechberoucí vteřiny filmu... a opravdu ještě jednou všechna čest těm, kteří tam dobrovolně nasazují životy. 95% ()

Avari.73

Po technické stránce perfektní, ale celou dobu jsem čekal na nějaký příběh a ono nic. Za co ty oskary? Propaganda je bohužel všude. Počítám, že stejná pohádka nás čeká v dalším filmu od Kathryn a to v udajném lovu na Usámu. ()

Autogram

Modrý alebo červený, ktorý prestrihnúť? V Iraku táto otázka odpadá, pretože sa používajú zelené a žlté drôtiky a precviknúť treba všetky. Najlepší spôsob, ako zneškodniť bombu, je zostať nažive. Nejako takto pohodovo sa berie vojna v Iraku podľa tohto propagandistického filmu. Občas niekto vybuchne, niekoho zastrelia, len nie hlavného hrdinu, ktorý má vojnu v krvi a ani doma so ženou a synom ho to nebaví tak, ako vo vojne. Tak hor sa do armády, hrdí Američania. Okrem toho obsahuje film dobrú dávku napätia, niekoľko príbehov zneškodnenia munície, pár konfliktov postáv, ale to hlavné je každému jasné. ()

iantomasik

Snímek Smrt čeká všude je přínosný jen jako odstrašující příklad toho, jak může dopadnout experiment navlékající telonovelu do vojenské uniformy. Slovy Shanea Blacka : ,,Tenhle experiment skončil v slzách." Myšlenka podat válečné drama jako sérii epizod točících se kolem protichůdných pohledů tří pyrotechniků, se totiž může jevit z hlediska konceptu jistě zajímavá, to by ovšem ony pohledy musely disponovat nějakou hloubkou, originalitou, či alespoň emocionálností, to ale v případě tohoto snímku nehrozí [...] Do zábavného blockbusteru mu paradoxně přes několik dosti napínavých scén chybí sympatičtí hrdinové, gradace, větší míra akce a ostatně i zájem jím být a do tolik chtěné sondy do mysli mužů, pro které se stala válka jediným domovem, naopak mozek. [...] Po celou stopáž filmu jsem se tak cítil být konfrontován buď s naprosto šablonovitými a trapnými dialogy, či záběry krajiny (které bych pracovně nazval - čas na hluboké rozjímání). A jako třešnička na dortu nechyběly ani WTF momenty při deaktivacích bomb, u kterých mi nezbylo, než říct : ,,Kurva, Martin Riggs se vrátil." [...] http://www.youngstyle.cz/kultura/smrt-ceka-vsude-hurt-locker ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami