Reklama

Reklama

Film inspirovaný skutečnou událostí v roce 1976, kdy kalifornská vína definitivně ukončila nadvládu Francie. Úkolem Stevena Spurriera (Alan Rickman) bylo sesbírat pár vzorků zámořských vín, aby bylo spravedlnosti učiněno za dost. Nikdo nepředpokládal, že by tato vína mohla být konkurenceschopná, mezi profesionálními degustátory to bylo považováno jen za dobrý vtip. Steven ovšem záhy zjistil, že i přes rozdílné postupy jsou zdejší vína více než konkurenceschopná. Vše vrcholí velkou soutěží, kde se obě naprosto odlišné vinařské kultury střetávají. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (173)

fmash 

všechny recenze uživatele

Začnu tím, jaký má tento film být. Má být o víně, má být přívětivý až těžce pohodový, má vyvolat chuť otevřít si lahev (nejlépe kalifornského) vína. Tak nějak si totiž představuji, že znělo zadání nějaké kalifornské vinařské asociace, na jejímž zasedání ke třicátému výročí evropského úspěchu někdo nadhodil, že trocha propagace by bodla. Oslovení tvůrci tedy sáhli po osvědčených receptech a jali se filmovat. Tak jako je Krajina střelců udělaná pro „koníčkáře“, Víno roku je pro vinaře. Prosluněné pohledy na vinice, povalování na jazyku, vyjmenovávání vůní... Oproti (ani já se tomu srovnání nevyhnu) Bokovce to gurmánství ale nevyzní tak přirozeně (holt Giamatti) a jinak průměrný Dobrý ročník zase nepůsobil tak prkenně. Víno roku je jednoduše moc vypočítavé, rozvleklé (co třeba ta degustace u Paříže s vyjmenováváním všech přítomných??), Rickmann ve své „snejpovské“ poloze přehrává, naznačené sociální motivy jsou uměle naroubované a celkově... No dobře, je to prostě must pro milovníky vína (ostatně i já si nakonec tu lahev otevřel, uznávám) a na tři hvězdy zaokrouhluji nahoru proto, že je film podle skutečné události. ()

made1 

všechny recenze uživatele

Jak ohodnotit film, na kterém vlastně není nic špatně uděláno, hraje v něm jeden z nejlepších herců planety a přesto z něho nejste navýsost nadšeni? Dát tři je pod úroveň Alana Rickmana, dát čtyři je nad úroveň filmu. Jen pro lásku k vínům ze země, která nebyla ve filmu jmenována dávám vyšší počet. Je to přeci podle skutečné události. ()

Reklama

Iroquaise 

všechny recenze uživatele

Oproti snímku Dobrý ročník režiséra Ridleyho Scotta – obdobně orientovanému na vinařskou tématiku ( ovšem také veskrze průměrnému), má Víno roku jednu podstatnou vadu. Chybí mu výraznější nosný motiv. Schází se tu sice hned několik dějových linií a konfliktů ( cizinec v konfliktu s novým krajem a svými předsudky, konflikt otec – syn, konflikt životní sen – realita, dokonce dojde i na milostný trojúhelník). Žádný z nich ale není rozpracován do větší hloubky, všechny působí schématicky a jen stěží zamaskují fakt, že předně tu jde o samoúčelnou oslavu vína jako produktu. více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/12/dvd-a2-quntum-of-solace-vino-roku.html ()

Toto 

všechny recenze uživatele

Film podľa skutočných udalostí z roku 1976, kde sa stretli v súťaži o najkvalitnejšie víno vinári z Californie a z Francúzska. Pevná pozícia francúzov sa otriasla v základoch a od toho času vinársky svet nebol tým čo bol pred súťažou.Nejde o komédiu, i keď pár vtipných momentov tam je. Kto má rád víno, vinice a Alana Rickmana, ten si príde na svoje.Kratšia stopáž filmu by neuškodila. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Pro pivaře asi nic moc, ale pro milovníka dobře vyzrálých Bobulí, přetavených ve zlatavé Chardonnay o Dobrém ročníku, silná pocitovka, která unáší po kalifornských vinicích s lehkostí pírka vznášejícího se ve větru. Atmosféra dokonalá, uvolnění maximální. Po tomhle filmu budete mít žízeň a moc bych se divil, kdyby nějaká ta lahvinka po projekci nepadla. 7+/10 a dobrý pocit z toho, že by mohl i český divák prokouknout a začít zkoušet jiná vína než ta z prosluněné Provence či Moravy. Tak vytáhněte korek, zahýbejte skleničkou a dejte si doušek. Udělá vám dobře. ;) ()

Galerie (16)

Zajímavosti (1)

  • Scény z pařížské ulice byly natočeny v Sonomě v Kalifornii. Použitá auta byla propůjčena členy Arcane Auto Society Car Club. Majitelé pak byli členy komparsu ve scénách, kde se jejich auta objevovala. (Caszidy)

Reklama

Reklama