Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Adaptace šesté knihy fantasy série "Zeměplocha" Terryho Pratchetta. Příběh ne nepodobný "Macbethovi" v nastudování Divadla v Dlouhé... Dnes už takřka kultovní inscenace pražského Divadla v Dlouhé pobaví nejen znalce "Zeměplochy", ale i absolutní laiky, protože je v první řadě výbornou komedií. A víte-li něco o Shakespearovi a jeho "Macbethovi", pobaví vás Soudné sestry dvojnásob. Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se začaly dít nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři čarodějky - Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková. Nelíbila se jim totiž krutovláda Lorda Felmeta, který dosedl na trůn poté, co zavraždil krále Verence, z kterého se tímto stal duch... Soudné sestry jsou vtipnou a svéráznou variací na "Macbetha" i jiné shakespearovské příběhy. Setkáte se tu s mnoha postavami tohoto temného dramatu: s vévodou a vévodkyní, kteří usilují (zprvu úspěšně) o trůn, s celým vévodovým dvorem včetně šaška a ducha zavražděného krále, s hereckou trupou, ale především s již zmíněnými třemi čarodějkami, kterým se nakonec podaří vrátit královskou korunu na tu správnou hlavu... Ale nebyl by to Terry Pratchett, aby se v příběhu neobjevily nové okolnosti, situace, se kterými Shakespeare nepočítal; a nakonec i překvapivé rozuzlení. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

fantoci 

všechny recenze uživatele

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu. ()

Mikino00 

všechny recenze uživatele

Musím dát plné hodnocení. Soudné setry považuji za slabší Pratchettovu knihu, plnou hluchých míst. V této divadelní hře naštěstí pochopili, že některé dějové odbočky bylo třeba vyškrtnout, anebo místy děj zjednodušit. Výsledkem pak je tato velice zábavná a nápaditá adaptace. A právě faktu, že režisérka a skvělí herci dokázali vytáhnout poněkud průměrný příběh do strhující podívané, si velice cením. ()

Reklama

vesper001 

všechny recenze uživatele

Smťův step, výborná Magráta Česneková a ještě lepší Stařenka Oggová, ušní červ Ježčí píseň, Táborského herecký koncert... co ještě chcete? Snad jen další zpracování Prattchetových knih Divadlem v Dlouhé. „To je děsné království! To vám tady vážně pořád prší?“ „Někdy přestane, pane. To když začne sněžit. A občas tady máme epesně boží mlhy!“ ()

MartyMcFly89 

všechny recenze uživatele

Kdyby tak byla zfilmovaná/zdramatizovaná, či zanimovaná každá jeho kniha. Četl jsem všechny, až na Maurice a jsem za to rád. Mnohem více si pak užiji humor nabízený v divadelní verzi. Macbetha neznám, ale zhruba vím, o čem je. Užil jsem si to stejně. Zdá se mi, že čím víc člověk přečte jeho knih, tím více se stává nekritickým. Zahráno výborně, i když Smrtě jsem si představoval jinak (animovaná verze Soudných sester například). ()

Elrond88 

všechny recenze uživatele

100%, Nejenom jelenům slušejí parohy, může je nosit vlčák i drozd, jen ježek nemůže, radši jdi od toho, i když ta ježková je pěkná kost. Usměj se na lišku, navštiv ji v pelíšku, za trochu lásky bys světem šel bos, u ježků neklepej, radši jdi od toho, i když ta ježková je pěkná kost! Refrén Když rozdovádíš sta a sta a starou ježkovou, jí postaví se ka a ka a každá bodlina. Však tobě zvadne ta a ta a ta tvá jediná, Však tobě zvadne ta a ta a ta tvá jediná. Ježkové prostě takové už jsou, ač chtěli by to tak stejně nemohou... Tohle prostě miluju! ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Divadlo v Dlouhé se k Terrymu Pratchettovi dostalo díky Jakubu Burešovi, synovi režisérky divadla Hany Burešové. Jakub Bureš zjistil, že Pratchettovy knihy existují i jako dramatizace Stephena Briggse. Soudné sestry se divadlu k jejich vlastní adaptaci zdály nejlepší pro jejich koncentrovaný dramatický příběh, ale také proto, že jsou vlastně parafrází Shakespearova Macbetha. (suicide)
  • Divadlo si původní Briggsův text upravilo, protože dramatizátor Briggs vypustil třeba postavu Smrtě. Jelikož se jedná o velice oblíbenou postavu v Pratchettových příbězích, rozhodlo se ji divadlo do inscenace vrátit. (suicide)
  • Terry Pratchett po shlédnutí inscenace Soudných sester v Divadle v Dlouhé prohlásil, že se jedná o nejlepší jevištní zpracování svého textu, jaké po světě viděl. (suicide)

Reklama

Reklama