Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Prekvapenie, ktoré som nečakal. Napínavý film s množstvom dramatických zvratov z druhej svetovej vojny, ktorý svojim dejom uspokojí aj náročných divákov. Navyše disponuje aj zvláštnym britským humorom a atraktívnym prostredím severnej Afriky. Oddelené epizódy a menší počet príslušníkov misie zabraňujú divákovi strácať sa v deji a postavách. Michael Caine s Nigelom Davenportom vytvárajú rozporuplné postavy, ktorých hodnotenie vytvorí nejednému divákovi vrásky na čele. ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Netradičně antiheroický válečný akčňák o disfunkčním týmu vojáků, složených ze zákeřných psychopatů, kteří se nikdy nenaučí táhnout za jeden provaz. Špinavá hra otevřeně kašle na žánrové konvence, je příjemně nepředvídatelná a cynická až na kost. Nebojí se dlouhých bezeslovných scén a dokáže bravurně budovat napětí i ve zdánlivě rutinních chvílích. Tucet špinavců na britský způsob. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Caine a Davenport v nekompromisnej vojnovej dráme v saharskej Afrike, kde každý hrá v prvom rade za seba. Humorom sa tu neplytvá a tak to má byť. Hrať špinavo je údelom vojny, pretože vojna je všetko, len nie čistá/nevinná vec. Trochu škoda, že okrem dvoch hl. postáv a charizmatického generála (skvelý Harry Andrews), sú ostatné postavy v podstate do počtu. Na druhej strane, oceňuje vtipný koniec. Hodnotenie: 75% ()

Laurent 

všechny recenze uživatele

Jestli znáte počítačovou hru Commandos, tak její tvůrci se evidentně inspirovali právě tímto filmem. V poslední době jsem přemýšlel, jestli znám nějaký snímek s reálně ironickou pointou, která se v životě stává. Takovou pointu má právě tento snímek, ale je natolik specifická, že ji nebudu ani k ničemu přirovnávat. Kdo uvidí, pochopí. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Typický představitel válečných filmů těchto let, ovšem se značně originálním příběhem o tom, že člověk může být vzorový voják podle všech řádů, anebo protřelý zločinec, který se ve válečných poměrech pohybuje jako ryba ve vodě včetně umění udělat nebo využít pro sebe jakýkoliv podtrh, ale stejně, jestliže si šéfové umanou, je tak jako tak bez šance. Výtečný Davenport, možná také díky zajímavější poloze jeho role, dokonce převyšuje Michaela Caine. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)
  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)

Reklama

Reklama