Režie:
Christopher MorahanScénář:
Michael FraynKamera:
John CoquillonHudba:
George FentonHrají:
John Cleese, Stephen Moore, Alison Steadman, Joan Hickson, Penelope Wilton, Geoffrey Palmer, Peter Cellier, Benjamin Whitrow, Patrick Godfrey (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Ředitel Brian Stimpson je velmi přísný a dochvilností posedlý muž. Svou školu řídí za pomoci hodin a rozhlasu z oken kanceláře a před jeho bdělým okem si nikdo nemůže být jistý. Denně stojí před ředitelnou dlouhá fronta hříšníků, které si pozval na kobereček. Trochu oddechnutí se všeobecnému gymnáziu Thomase Tompiona naskytne v okamžiku, kdy Stimpson odjíždí na výroční konferenci Svazu ředitelů středních škol, kde byl jako vůbec první ředitel neprivátní školy zvolen předsedou. Pan ředitel netuší, jak těžká zkouška ho v podobě cesty do Norwich čeká. Nejprve nestihne vlak... (dopitak)
(více)Recenze (16)
No nebyl to zrovna šálek mé kávy. Což není divu, když nemám všeobecnou závislost na kafi a prakticky ho nepiju. Ale i přes některá suchá místa... suchá nikoliv hluchá.. mě to bavilo i napodruhé. Je zajímavé, že takovému typu filmu, kde stupidita a groteska vykukují za každým rohem, se podařilo udržet tempo po celou dobu a navíc se nesnížoval pod vlastní úroveň. Jak se to běžně stává. Ono to ostatně asi souvisí. John Cleese byl výbornej, ostatně byla to očividně role pro něj, ale ani pro žádnou z ostatních postav nemám hany. Jen to prostě není můj druh humoru, ty kreslený kokotiny ze mě udělaly zrůdu. ()
Já jsem se nikdy netajil tím, že mám pro Pythony slabost a pro Johna Cleese to platí dvojnásob. On se snad pro ztvárňování různých ředitelů, právníků a úředníků přímo narodil. Proto jsem předpokládal, že se budu skvěle bavit, ale tvrdě jsem narazil. Stěžejní zápletka i první třetina filmu mě bavila, pak se ale něco pokazilo, tempo se utopilo v bahně jako modrý Morris, ze svižné komedie se stalo utahané cosi a zábava zašla na úbytě. Třetí hvězdičku zachránil snímku jen můj vztah k představiteli hlavní role, a to, že jsem viděl mnohem mladší verzi Penelope Wilton, než na jakou jsem zvyklý. ()
Film som si pustil o 19.05, pretože som chcel stihnúť vidieť ešte jeden predtým, ako som plánoval ísť spať o 23.20, aby som ráno vstal o 6.20 a stihol električku o 6.55, aby som bol 7.30 v práci. O 19.50 som ale musel ísť na WC, kde som bol do 20.05 a tak celý plán na druhý film padol. John Cleese hrá niečo v zmysle originu Skinnera, ale vyzerá skôr ako Flanders a aj sa tak chová. Bohužiaľ to nie je tak vtipné, ako by milovník takej Ryby menom Wanda (a Simpsonovcov) čakal. ()
Johna Cleese čeká velký den. Na pravidelném sjezdu ředitelů škol mají právě jeho, hlavu podceňovaného státního ústavu, jmenovat svým předsedou. Vše potřebné proto musí naplánovat na minutu přesně, aby neztrácel čas, udělal dobrý dojem a zasloužil si cti, které se mu dostane. Přesnost a důkladnost. To jsou stěžejní charakterové vlastnosti Cleesova Mr.Stimpsona. Alespoň než nastoupí do nesprávného vlaku a začne se potýkat s celodenním časovým deficitem... Clockwise je situační komedie toho druhu, jaký Britové skutečně ve velkém točili zejména v 50. a 60. letech. Pokud máte tyto filmy rádi a ke spokojenosti vám stačí vidět další z nich, jen tentokrát s Johnem Cleesem místo Aleca Guinnese, Terryho Thomase či dalších obvyklých podezřelých, pravděpodobně budete spokojeni. A naopak - budete-li očekávat něco na způsob Cleesových největších majstrštyků, může vás Clockwise zklamat. Sám Mr.Stimpson se velmi podobá Basilu Fawltymu z Hotýlku nebo Rollovi z Divokých stvoření, ale spád gagů je pomalejší a ne všechny nastolené situace jsou důsledně dotaženy do očekávaných následků. Přesto je to slušná zábava s rovnoměrně zastoupeným vizuálním i slovním humorem (Stimpson si v duchu opakuje výňatky z řeči, připravené na sjezd, kterou nechal ve vlaku, a film je konfrontuje se situacemi, které popírají, co v řeči proklamuje) a John Cleese hraje, co umí nejlíp - lidskou časovanou bombu, která se hodinu a půl zuby nehty ovládá před finálním výbuchem. 70% ()
Reziser Christopher Morahan je u nas uplne neznamy reziser, a pozeram, toto bol jeho druhy film. V hlavnej roli je John Cleese /Monthy Python, World´s not Enough, Die another Day/. Kulisy nic moic, ale dialogy su perfektne a oplati sa vidiet britske realie 80. rokov, najma vidiek stoji za to : 77 % ()
Galerie (28)
Photo © Universal Pictures
Reklama