Reklama

Reklama

Ve stylu dramatu 9. rota natočili ruští tvůrci neméně akční válečný film, který v hodnocení po celém světě boduje dokonce ještě víc, než zmíněný snímek. Čtyřdílný seriál se soustředí na osudy roty nadporučíka Alexandra Doronina, která je v průběhu 90. let odvelena na Severní Kavkaz. Skupina, kterou tvoří také mladí nezkušení vojáci, dostane za úkol bránit Průsmyk smrti. Právě sem se stahuje největší ozbrojená síla čečenských bojovníků chystající proti rotě zdrcující úder. Krutá válka, ve které nechybí nejmodernější těžká technika a ve které přijde o život tisíce lidí, může naplno začít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (52)

italka63 

všechny recenze uživatele

Tenhle ruský film, rozdělený na čtyři díly, se mi vážně moc líbil, nese se mírně ve stylu 9.rota, jenže s tím rozdílem,že zde probíhá boj na Kavkaze.Dává nám nahlédnout do bojů mezi ruskou armádou a čečenskými povstalci, mezi nimiž nechybí spoustu žoldáků z celého světa. Takový černý bojovník na Kavkaze....ten má tak nádhernou přírodu, že jeden z důstojníků říká něco ve smyslu -tady je krásně, proč se tu vlastně nedá normálně žít? -(ponechám stranou, že to zase spískali všechno chlapi, bez ohledu k náboženství) Takže-velmi pěkné bojové scény, nevadily mi prostřihy do vzpomínek vojáků na civilní život,,velmi slušní herci, práce s kamerou a hudba, která mi ještě teď zní v uších....hodně silné čtyři hvězdy. ()

Žralok 

všechny recenze uživatele

Natočeno podle skutečné události Je to Ruský videofilm z války v Čečně. Nenechte se však zmást. Tento čtyřdílný film strčí do kapsy mnohé americké velkofilmy. Je to opravdu syrově a reálně podaný příběh malé Ruské skupiny uprostřed území ovládaném povstalci. Je to podobné filmu 9. Rota. Jen z jiné války a s jinou skupinou. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Čečna. Čtyřdílný seriál o jedné rotě, která má za úkol držet jeden ze strategických kopců kdesi na Kavkaze. Nabízí se tu srovnání s 9. Rotou a není to tak od věci, ačkoliv Devátá se odehrává v Afghanistánu. Rotu sledujeme od přijímače až po odjezd a bojové nasazení. Navíc máme možnost nahlédnou retrospektivními obrazy do životů jednotlivých členů roty před vojnou, či během ní. U těch náhledů bych se zastavil. Film neskutečně ruší. Snad je to odlišnou mentalitou Rusů, mně to tam prostě nesedlo. Nevím kdo by po obdržení radiového vysílání z velitelství v týlu, že bohužel žádné posily nedorazí a pod kopcem by mi běhala jednotka Čečenců, začal zničehonic vzpomínat jak se seznámil s dívkou na diskošce, či jak se otec schválně polil kečupem. Těchto retrospektiv je tam celá řada a skutečně kromě jedné, která byla na místě se převážně jednalo o rušící prvky. Neříkám, že nebyly důležité pro pochopení jednotlivých vojáků, ale nasadil bych je jistě v jiných místech filmu...Navíc každý takto vzpomínající voják se vždy podivně zničehonic zadíval stranou, obraz se rozmlžil a byli jsme ve vzpomínkách... Vzpomínka pominula, obraz se rozmlžil a voják zase byl na svém stanovišti, často i v plné palbě... Tohle bych čekal u jednotky, která se něčím ,,sjede". Mně osobně to dost otravovalo, div že jsem vzpomínky nepřetáčel. Jinak samozřejmě jedná se o ruský film, pro ruskou TV, takže na nějaké filozofie o de-facto okupaci Čečny není ani zmínka. Rusové jsou ti dobří, Čečenci ti zlí a teroristé k tomu navíc s islámskými žoldáky... V této fázi boje už o Čečencích jako o teroristech mluvit možno po Beslanu, divadlu na Dubrovce atd... Byl to však Jelcin, kdo poslal armádu do Čečny a ta smázla Groznyj... Divák samozřejmě fandí ruské rotě, plné charizmatických tváří ať už velitele celé roty, jeho zástupce velitele speciální jednotky SPECNAZ nebo čecenského zvěda Šacha. Celkově ke zpracování nemám výhrad, vše je na úrovni západních filmů, leckde dokonce dál. Fascinovaly mne především pyro-efekty, místy možná počítačové - to nejsem schopen rozlišit. Výbuchy střel od dělostřelectva či nalétávajících Hindů vybuchovaly těsně mezi, nebo dokonce přímo v postupujících jednotkách. Žádné to klasické - výbuch se zábleskem 20 m od kaskadéra a ten posléze odskočí... Tady to vybuchovalo přímo mezi muži, ale jak!!! Klobouk dolů. Závěr byl takový tipicky ruský a nepřekvapil. Každopádně za mně jsou to solidní 4 * * * * . Takhle má vypadat válečný seriál a Rusko u mne začíná bodovat. ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Čtyři hvězdičky, ale je to na hranici směrem k páté. Velkorysá výprava, bitevní scény realistické, až se člověk bojí, že by tam také byl, psychologicky zcela věrný popis vzniku a zrání mužského přátelství, vkusné retrospektivy do předválečného života postav, které z nich činí plastické osobnosti a zabraňují tak vzniku ideálních plakátů namísto lidí, příběh, který mne bez protestů vtáhl - prostě zážitek. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Ruskému Alamu na Kavkaze dávám o hvězdičku víc než zde stále skloňované 9.rotě, protože v Průsmyku smrti je v kombinované rotě několik docela sympatických týpků (zvláště major průzkumníků Jegorov, jehož představitel vypadá přesně jako Ray Stevenson ze seriálu Řím). Jinak klasické ruské válečné motivy (sebeobětování, palba do dezertérů, velící důstojníci jako vzory pro floutky, z nichž teprve válečné běsnění udělá chlapy s charakterem) a technicky nešťastně řešené flashbacky z civilu. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (5)

  • Natáčení se konalo v blízkosti lázeňského města Gelendzhik, v údolí řeky Janet v Aderbievke a v obci Praskoveevka. Po natáčení se lokace stala turistickou atrakcí. (Dragoni)
  • Při obraně Kóty 766 padlo 84 z 91 vojáků na ruské straně a více jak 500 bojovníků na čečenské straně. (Dragoni)
  • Dne 12. března 2000 prezident Putin podepsal ruské státní vyznamenání účastníkům bitvy. V roce 2001 pak Putin odletěl do Čečenska na návštěvu někdejšího bojiště. (Dragoni)

Reklama

Reklama