Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Ether

Fú, asi najlepší seriál, aký som videla. Dokonalosť postáv vyplýva práve z ich nedokonalosti a nezaraditeľnosti. Charaktery a ich vzťahové dynamiky nikdy nezotrvávajú rovnaké, neustále sa menia a vyvíjajú. Predovšetkým u dvoch hlavných protagonistov, kde, okrem ich života, nie je nikdy istý a zadefinovaný ani ich vzťah. Krehký neustále balansuje na hrane osobného a cudzieho. Stále ma to nútilo rozmýšľať nad tým, do akej miery sa navzájom podržia. Čo sú pre seba ochotní urobiť a kam zase zájsť v ľahostajnosti a manipuláciách. Jasné, ide tu o život, ale neustále žasnem, ako sa tým frajerom podarilo urobiť seriál tak uveriteľný a dôsledne premyslený, že doslova tŕpnem pred obrazovkou, čo sa bude diať. Perfektné po všetkých stránkach - scenár, réžia, herci, hudba, kamera... Pozor ale, tá dráma je v žánri uvedená oprávnene a sama som zvedavá komu všetkému z môjho okolia zamotal (alebo zamotá) hlavu. Pre mňa veľká láska. ()

Lighthammer

Hodnotit tohle dílo je opravdu oříšek. Genialita příběhu? Jednoznačně, o kolika seriálech se dá říct, že můžou dějem konkurovat Scorsesemu? O to víc pak ale dokážou nasrat občasný chyby, například některý "náhody", a jejich (ne)uvěřitelnost (např. letecká katastrofa a dopad trosek...). Postavy a herci: převážně skvělá práce, pár výhrad by se sice našlo (tradičně přehrávající Cruz,o jeho strýčkovi "mám hrát gerontomafiána a nemůžu se u toho hýbat ani mluvit = kroutim obočím a pyskama jak idiot" škoda mluvit...), ale hlavní tahouni v čele s Canstonem hrajou opravdu skvostně... za extra zmínění stojí Esposito a jeho postava Guse (geniální minimalismus v kombinaci s perfektně napsanou postavou) a Odenkirka v roli hláškující svině/advokáta nejde nemilovat. Měl jsem ale problém s tím, že ani jeden hlavní tahoun si mě (byť to tak bylo tvůrci zamýšleno) nedokázal získat na svou stranu. Při nějakých +- 40 hodinách děje bych rád měl postavu, které můžu držet palce...tu jsem dostal až s příchodem Jonathana Bankse = dost pozdě. Práce kamery a střihačů bez výhrad, naopak mi úplně nechutnala konzistence děje, spousta epizod je opravdu silná (např. pilot je jeden z nejvydařenějších, co jsem kdy viděl), další díly, resp. linie příběhu se ale někdy zbytečně vlečou (depkující/fetující Aaron Paul, všechny díly s větším prostorem pro Betsy Brandt...) pokud tvůrci chtěli takhle budovat atmosféru, pak jim to u mě občas nevyšlo. Spousta scén a dějových linek taky funguje perfektně samostatně, ale jako úplný celek si divák občas musí říct WTF: např. v úvodu si Walter a Jesse nedokážou poradit s nastartováním karavanu, ale v páté sérii likvidujou důkazy obřím elektromagnetem, vykradou vlak, montujou do auta kulomety jako Šakal...). A na závěr: ženské postavy, už dlouho se mi u seriálu tohohle rozsahu nestalo, abych absolutně nesnášel naprosto všechny důležitější ženské charaktery. Obzvlášť perfektně hrající Anna Gunn exceluje, mít doma takovou kolosální krávu, žeru ricin denně naběračkou a ani k tomu nepotřebuju rakovinu, chudobu a postižený dítě. Přitom je její postava, konání i motivy perfektní, všechno u ní dává smysl...asi proto jsem její postavu nenáviděl víc, než všechny 4 šeredy ze Sexu ve městě dohromady. Good job, i když autor asi nebude mít k něžnému pohlaví ten nejlepší vztah :) Jako celek 80%, poslední série si může ještě 10% přihodit. ()

Getready

Ako študenta chémie ma tento seriál veľmi baví a môj interest o chemiu sa každým dielom zvyšuje. Čo mi trochu vadí sú "opúšťacke" stavy Jesseho a Skyler. Dá sa povedať, že celý seriál ťahá len Walt a jeho túžba zbohatnúť. ()

janine10

jedním slovem SLAST! těžko si představit lepší dramatický seriál, od hereckých výkonů až po scénář. Jak to jednou spustíte, už se vezete, okolní svět přestává existovat. Skvěle propracované postavy, asi největší a nejlepší proměna hlavního hrdiny. Postavám věříte každé slovo. Právěm oceňovaný a vyzdvihovaný seriál. Kdo chce, najde i humor. Dá se natočit něco lepšího? těžko... ()

b8nan

(!Obsahuje spoiler!) Každý chce být záporák, nebo dělat něco, co se kříží se zákonem. Walter White tomu dodal geniální koncept, když se z učitele chemie stal "kuchař" pervitinu a člověk, který se nebojí kvůli své rodině zabít pár lidí. Neuvěřitelná souhra Bryena Cranstona a Aurona Paula je předimenzována na dvojici, jenž mi zůstane zakořeněná v hlavě ještě pár let. Dramatický příběh, prošpěkovaný vynikajícím humorem a scénami, kdy Vás zamrazí, scénář logicky navazujících vět, kamera zachytí to, co potřebujete vědět, a o všech krvavých ránách si myslíte, že jsou opravdu skutečné, to vše pod vedením výborných režisérů. Co dodat. Závěrem: pokud hledáte seriál, který Vás nebude štvát stereotypem a u kterého se vžijete do role "záporáka", je tohle přímo pro Vás! 95% ()

jakub.bystra

A je to. Mám za sebou poslední díl a zároveň můj nejlepší zážitek v životě co se týče filmového odvětví. Těžko se mi hledají slova, kterými bych popsal své pocity a dojmy z tohoto díla, byť má slovní zásoba je na průměrné úrovni, jsem si jistý, že neexistují. Pokud by se někdo chystal tento komentář číst, varuji vás před možnými SPOILERY. Ještě nikomu v historii filmu se asi nepodařilo tak dokonale vylíčit naprostou charakterovou změnu postavy, jako se to povedlo Gilliganovi. Walter White je středoškolský učitel chemie, který si musí přivydělávat v myčce aut, aby dokázal dostatečně uživit rodinu. Ačkoliv je to velice inteligentní člověk s velmi vysokým vzděláním, lidé z něho nemají respekt. Je nejistý, bojí se nahlas říkat své názory, většinu svého života žije ve strachu z toho, co bude. Jeho rodina je to jediné, co má. Když se navíc jednoho dne dozví děsivou diagnózu neoperovatelné rakoviny plic v pokročilém stádiu, zdá se, že život jednoho "bezvýznamného" člověka se chýlí ke konci. Tento konec si však Walter neumí představit a tak začne jednat. Přesvědčí svého bývalého podprůměrného studenta, který se v současné době živí prodejem drog, aby spolu rozjeli byznys. Výroba a prodej metamfetaminu. To je způsob, jakým chce Walt zajistit svou rodinu ještě před jeho smrtí. Jejich práce začíná být úspěšná, což ale nutí konkurenci jednat a Walt spolu se svým parťákem Jessem musí jednat a čelit smrtelně nebezpečným situacím. Walt musí konat činy, které jsou v rozporu se zákonem i jakoukoliv morálkou. Vše navíc do jisté doby úspěšně tají před svou rodinou a hlavně před švagrem, členem protidrogové policie. Zvrat nastane ve chvíli, kdy je odhalen svou ženou. V současné době má dost peněz, ale je odcizen od své rodiny. I přes pozdější lehké urovnání vztahu mezi Waltem a jeho ženou Skyler, idylický rodinný život je nadobro pryč. Mezitím se výrazně mění charakter Waltra Whita. Svou práci už nedělá jen pro rodinu, nevaří jen pro peníze, kterých má již dost. Vaří čistě z důvodu pocitu důležitosti. Když se mu navíc podaří zlikvidovat a svrhnout vůdce celého drogového impéria v Novém Mexiku, jeho osobnost je již zcela jiná. Walter White se stává nelítostným, ctižádostivým bossem, který pro svou "firmu" a pro respekt udělá cokoliv. Jeho vlastní žena z něho má strach, zatímco on postupně a nelítostně likviduje všechny, co mu stojí v cestě. Když je ale odhalen svým švagrem Hankem, příběh nabírá nový spád. Rodina je obeznámena o jeho činech a nenávidí ho, z morálního idola rodiny se stala zrůda. Poté co je Hank zavražděn nastupujícím lídrem obchodu s drogami Jackem, který nahradil do penze odcházejícího Heisenberga, je navíc sebrán do zajetí Jesse Pinkman, parťák Waltera Whita. Walter si přál Pinkmanovu smrt jako odplatu za udání jeho osoby švagrovi Hankovi, Jack však tento úkol nesplní a Waltra navíc okrade téměř o všechny jeho peníze. Walter je nucen odejít od rodiny pod nátlakem policejního stíhání. V očích rodiny odchází jako nelidská bytost, jako člověk který zabil svého švagra. Jeho vlastní syn i žena ho nenávidí, jeho blízcí ho nenávidí a všichni si přejí jeho smrt. Walter se však do svého rodného městečka ještě vrací, aby vykonal pomstu. Jack a jeho muži jsou mrtví, Jesse je osvobozen, peníze jsou v neznámu. Zbytek Waltrových peněz (zanedbatelných 10 milionů dolarů) dostane nenápadným způsobem jeho syn k osmnáctým narozeninám. Walter White, alias Heisenberg, spáchá sebevraždu a umírá jako vítěz. Jako muž, který zlikvidoval všechny své nepřátele, který vydělal peníze pro svou rodinu, který zachránil parťáka, se kterým se ještě nedávno chtěli oba zabít. Umírá však jako člověk, který zklamal své blízké. Už to není ten dobrosrdečný milující otec, který by nikdy nikomu neublížil. Je to hrdý vládce drogového podsvětí. () (méně) (více)

Infurius

Lepší seriál jednoducho neni! 1. série - 60 %, 2. série - 90 %, 3. série - 100 %, 4. série - 100 %, 5. série 110% ()

kazimirovic

není moc seriálů, které by mě nějak ovlivnily, znáte to, seroš je ok, ale nemáte potřebu o něm přemýšlet, prostě vyšumí, zanechá jen více či méně příjemné pocity, trochu tuku navíc díky zkonzumovanému žrádlu a o něco více prosezené křeslo. U Breaking bad to mám trochu jinak, dokoukal jsem to před dvěma týdny, a pocit trvá.. trvá a nechce odeznít. Pocit by se dal popsat: "... že bych se taky vysral na všechny konvence, povinnosti, předsudky a dobré mravy?"...klid, asi se mi to podaří potlačit, tyhlety divný pocity, ....ale Walter White mě nepochybně zasáhnul, svojí uvěřitelností, odhodláním, a bohužel i sračkama, do nichž se dostal. A to přitom byl v podstatě genius a dělal jen logicky správná rozhodnutí. ... Nezapomenutelná scéna: úvod "Say my name". ... Citát: I'm not in danger, I'm danger"... Walte, díky. Heil Heisenberg. ()

secko

Originalita tohoto seriálu si zaslouží 100%. Bohužel hned ze začátku musím říct, že děj probíhal asi tak jak by se to nikdy nestalo. Od první řady opakování těch samích chyb pořád dokola (Jesse měl být mrtví už po pěti dílech jeho hloupost se protahuje až do úplného konce) a ukňučené postavy, které většinu času probrečí rapidně snižují u mě známku. Hlavní problém vidím v délce seriálu, protože pět řad je opravdu moc. Protahování seriálu, je vidět ve dlouhých a zbytečných dialozích, kde se ztrácí děj. Zkrátit Breaking Bad na tři série o ufňukané scény a scény, kde Walt vysvětluje každý svůj prd své ženě a mumlajícímu synovi by mělo za následek větší dinamiku celého děje. Jak by řekl Walter junior aliaz Flyn aliaz zbytečná postava, která měla strávit na hlavní scéně o 50% míň času V-V-v-víc j-j-ak tři hvězdy nedám. ()

Vlaidmar

Excelentne od 1. az po poslednu seriu, pricom 5. seria u mna zatial nema konkurenciu. Dali by sa skladat chvalospevy na tento serial, ale myslim, ze je to najlepsie vidiet na vlastne oci a prezit si s Watrom a jessym neco nevidane... ()

annacfd

Neuvěřitelná škoda, že jsem seriál objevila až tak pozdě a většinu viděla až potom, co již skončil. Rozhodně se však nebojím říct, že je to nejlepší ze seriálů, které jsem kdy viděla. Ideální zakončení v ten pravý čas tomu jen nasadilo korunu. Asi nemá cenu hodnotit to tu po sériích, protože bych beztak jen pěla chválu. Zápletka, herci, scénář, kamera, hudba,..... prostě wow, nejlepší seriál, co vám mám dál vyprávět. | Speciální body za postavu Skyler a vynikající Annu Gunn, protože její výkon bývá často opomíjen, ač nebyl ani v nejmenším zastíněn Bryanem Cranstonem nebo Aaronem Paulem, kteří však také dali do rolí všechno. | Možná, že mě to někdy přestane bavit a snížím hodnocení, ale dnes a myslím, že ještě na dlouho je to pro mě číslo 1, které jen tak něco nepřebije. | Přihrajte Better Call Saul a hned!! ()

nalevka

Jednoznačně jeden z nejlepších, ne-li nejlepší seriál, jaký současně můžeme vidět. Proměna nevýrazného Waltera Whita, učitele chemie střední školy v jednoho z největších vařičů jihozápadu. Podobnost k Dexterovi tam je, informace má z první ruky (Hank) a taky by to o něm nikomu neřekl. Rozhodně konec seriálu je epický, v tomhle se od Dextera liší o 10 levelů. Dále vyzdvihnu Aarona Paula, který se zhostil své role feťáčka skvěle. Dávám 100%. ()

mahu22

Kdyby šlo hodnotit více hvězdičkami, dal bych jich tolik, že ani za rok bychom se nedopočítali na konec. První díl působil zvláštně, ale postupem času jste si zamilovali Flyna i tu dě*ku Skyler. Perfektní scénář, drama, efekty. Většinu dílu jsem jen seděl s otevřenou hubou a nevěřil vlastním očím. Ze začátku neškodný učitel chemie, kterému diagnostikují rakovinu plic, ke konci vraždící mašina bez soucitu. Perfektní herecký výkon. Měl by být na prvním místě v žebříčku nejlepších seriálů, oprávněně si to zaslouží. ()

Dhanill

No, někde v komentářích jsem četl, že takový konec by si zasloužil i Dexter. Uplně souhlasím. Čím více se blížil konec, tím jsem se z 85% víc a víc blížil 100%. Ke konci jsem ani nevěděl, jestli mám toho "hajzla" ještě vůbec rád:) I přes pár rozporuplných dějových odboček je to rozhodně pětihvězdičkový seriál! ()

kolmanius

V dnešní době už netřeba nikoho přesvědčovat o kvalitách tohoto seriálu a dovednosti scénáristy Vice Gilligana. Seriál, který se konečně může rovnat královskému dílu The Wire. Stačí se podívat na množství vyhraných ocenění, recenzí, a fakt že je tento seriál zapsán v Guinessově knize rekordů za nejlepší hodnocení (99/100 na webu metacritic.com). Seriál který apeluje na svoji neuvěřitelnou reálnost se také může chlubit smyslem pro detaily a skrytých vodítek. To vám zajistí, že i když se na to budete koukat po páté, pokaždé naleznete něco, co jste před tím přehlédli a začnete nad tím přemýšlet jinak. První, druhá a třetí série 90%, čtvrtá a pátá série 98% ()

Loki12

▐1.séria 50% - nápad zaujímavý, často nuda a naťahovanie do ťažkej osudovej drámy a tak trošku sci-fi riešenia ▐ 2.séria 55% - dynamika pokračuje, Walter objavuje v sebe náznaky Badass týpka ▐ 3.séria 50% - tak nejako sa to opať vlečie pár nápadov, pár Walterovych kúskov, ale pozerám len so zvedavanosti - "Co ti ludia na tomto seriali vidia?", nebyť "Dvojičiek", tak dám ešte kúsok menej. ▐ 4.séria 80% - a ideme na to, dynamika sa zvyšuje. Pri tomto tempe umierania postáv by na Slovensku nemal kto už hrať. ▐ 5.séria 100% - absolútny dejový masaker, dynamika, po každom diely ostáva pachuť v ústach a v hlave "Ešte jeden diel!" (poslednych 10 častí som pozeral v kuse, v noci, nedokázal som prestať) Posledné 2 diely 5. serie by si zaslúžili aj dlhšiu stopáž. Hlbšie preniknutie do W.W. hlavy, do jeho psychózy, do jeho očistenia duše, do stavu kedy pochopil, že to: "Robim to pre........!" 5 hviezd dávam pre 5.sériu. ()

alphatown

Sleduji druhou sérii, první byla našlapaná, šokující děj a velmi sympatický, druhá série je v pomalejším rytmu, ale stále sympatická.Po dokoukání druhé série - dva poslední díly byly emoční masakr, ještě že to bylo jen na obrazovce protože ve skutečnosti bych to nerozdýchal.Třetí série je ještě rozvláčnější, ale rozjíždí se příběh kdy je nebezpečí smrti stále větší a větší.Po dokoukání všeho - Super až do konce. Proč vidět tento seriál? Může zaujmout opravdu každého, je celý napínavý, má smysluplný děj, chvílemi je i komediální, herecké výkony jsou excelentní - pro mě jedničkou Aaron Paul a jeho dokonalý Jesse Pinkman, nečekané zvraty, škokující scény, uvěřitelný děj jakoby podle pravdy, po zhlédnutí zanechává v divákovi nějaký dojem ještě dlouhou dobu. Snadno se dá s postavami ztotožnit. Může i poučit, že až se někdo dá na dráhu překračování zákona bude vědět co ho čeká. Nic dobrého, jeho život to poznamená tak jak nechtěl. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis