Columbo - Série 2 (1972) (série)
Režie:
Richard QuineHudba:
Dick DeBenedictisHrají:
Peter Falk, Richard Basehart, Wilfrid Hyde-White, Bernard Fox, John Williams, Honor Blackman, Richard Pearson, Walker Edmiston, Ian Abercrombie (více)VOD (1)
Obsahy(1)
Herecká a manželská dvojice Nicholas Frame a Lillian Stanhopeová je v londýnském divadelním světě pojem. Oba se spolu pokoušejí o další úspěch v klasickém Shakespearově dramatu Macbeth. Dostanou se však do sporu s divadelním producentem Rogerem Havershamem – a během ostřejší roztržky jej Lillian náhodou usmrtí. Manželé odvezou Havershamovo tělo do producentova domu a vyrobí falešné stopy, aby vše vypadalo jako nešťastná smrt vlastním přičiněním. Tou dobou však na návštěvu Scotland Yardu přijíždí americký detektiv poručík Columbo. A na rozdíl od londýnského kolegy, vyšetřovatele Williama Durka, má na oba herce několik všetečných otázek... (Česká televize)
(více)Recenze (53)
Columbo si s herci začíná velice často - snad proto, aby měl k mání opravdu rovnocenné soupeře, kteří jen tak nepanikaří. Tady konfrontace angličtí gentlemani versus americký neohrabanec dopadá zcela jasně pro losangeleského poručíka. Scotland Yard se svými zcela novými metodami si na moc nepříjde. Dokonce hlavní superintendant působí chvílemi jako omezenec a chvílemi jako neškodný páprda. Film obsahuje jednu klasickou "vyděračskou" zápletku. A pointa je od Columba velmi, ale velmi škaredá. ()
Columbo si vyjel do Londýna podívat se, jak že to v tom Scotland Yardu geniálně řeší. Sherloci jsou ovšem v koncích, když je zabit sir Roger Haversham, producent Macbetha. Za vším stojí dva herci, kteří měli hrát hlavní role a stali se z nich milenci. A jelikož herečka byla milenkou sira Havershama a jelikož ten jim na to přišel, nastal problém. ()
Tenhle díl je skvělým příkladem toho, jak arogantní náfuka náš slavný poručík je. Když mu něco nesedí do jeho teorie (zde správný deštník), tak existují desítky vysvětlení, jen možnost jeho omylu je naprosto vyloučena. Na ty jeho podfuky jsem si už jakžtak zvykl, ale tady si dokonce pomáhá narafičením falešných důkazů, protože má jen za vlasy přitaženou teorii (sice správnou) a nic víc. Ostatní casting je excelentní, hlavně Bernard Fox a Wilfrid Hyde-White jsou skvělí, ani ta detektivní zápletka není špatná, ovšem jako v každém Columbovi je plná nepravděpodobných náhod a Columbo vždy nepřirozeně jde správným směrem, žádná falešná odbočka. ()
Na tomhle díle je samozřejmě to nejlepší Londýn a Anglie, je potřeba to vidět v originále a poslouchat úžasný britský akcent Bernarda Foxe (ostatně i Honor Blackman). Pro ten akcent si ho vybrali i do MASHe jako jednoho britského důstojníka, shodou okolností se tu mihne i nezapomenutelný obličej "Ugly Johna" z první série. Tohle je díl, který pro tu atmosféru (včetně hudbebního doprovodu) si pouštím na pozadí kdykoli je v TV. Nicméně scénář nic extra není a Columbo musí opět podvádět, aby se zločinec sám usvědčil, proto se Holmesovi nikdy nevyrovná. ()
Každý správný detektiv evidentně musí vyřešit alespoň jeden případ na dovolené... Columbo v Londýně je samozřejmě okouzlující, ovšem jinak je epizoda "S dýkou v mysli" spíš slabší kousek, selhávající (ostatně jako vždy) především na slabém scénáři. Člověk téměř žasne, co všechno ještě dokážou scénáristé vymyslet... Za všechny nepravděpodobné nesmysly samozřejmě to až příliš snadné vloupání do muzea voskových figurín. Mimochodem, když vosková hlava spadne z výšky cca 1,5 m z police na zem, to se na ní ten pád vážně nijak neprojeví? ... Možná kdyby chtěli tvůrci mít Columba méně zábavného, udělali by lépe... 65% ()
Galerie (3)
Photo © NBC Universal
Zajímavosti (8)
- Všechny scény s hercem Wilfridem Hyde-Whiteem (Tanner) musely být natáčeny v Kalifornii, jelikož byl v daňovém exilu a dlužil tisíce liber britské Inland Revenue. (Epistemolog)
- Jedná se o jednu z mála epizod, kde působí dva vrazi. (Epistemolog)
- V závěrečné scéně s rozuzlením otevírá pan Jones (Ronald Long) na Columbovo (Peter Falk) vyzvání deštník, že kterého ihned vypadne korálek. Toto se ovšem nemělo stát, protože hned v následujícím záběru se jiný korálek pomaloučku kutálí z deštníku ven. Evidentně chyba střihu, kdy záběr s rychle vypadlým korálkem měl být střihem zkrácen a po něm měl následovat záběr s pomalu se kutálejícím korálkem. V deštníku byl přece jen jeden a nikoliv dva korálky. (pjotri)
Reklama