Panelák

Slovensko, 2008, 1221x45 min

Scénář:

Andy Kraus

Diana Mórová, Marián Miezga, Juraj Slezáček, Božidara Turzonovová, Vladimír Kobielský, Mirka Gális Partlová, Branislav Bystriansky, Róbert Jakab (více)

V roku 2008 prinesie na televízne obrazovky nový seriál televízia JOJ, ktorý síce nijako nenadväzuje na veľmi úspešných Susedov, ale majú čo-to spoločné. Hlavným tromfom a zároveň osobou, ktorá má zaručiť divácky úspech, je Andy Kraus, ale tentoraz už len v pozícií scenáristu a pred kamerou bude hlavným lákadlom veľmi populárna herečka z predchádzajúceho seriálu Susedia Viki Ráková. Seriál Panelák má obsahovať desať hlavných hrdinov v rámci piatich rodín a bytov a sledovať ich osudy. Príbeh seriálu sa začína odvíjať príchodom novej postavy Agáty ( stvárňuje ju už zmieňovaná V. Ráková), ktorá sa do veľkomesta prisťahovala z vidieka a prostredníctvom ktorej budeme poznávať ďalších obyvateľov paneláka a teda susedov novoprisťahovalkyne.

Prvá klapka pri nakrúcaní má dátum 14. januára 2008 a už v pondelok 18. februára 2008 bude odvysielaná prvá časť seriálu. Pôvodný zámer počíta so zhruba 200 dielmi (oficiálne uvádzané je 193 tridsaťminútových dielov) a preinvestovaných má byť cca 130 miliónov korún. Ale tieto čísla sa budú istotne meniť v závislosti od ukazovateľov peoplemetrov (teda diváckej priazne) a slovenský divák je pomerne nevyspytateľný a preto bude zaujímavé sledovať, akú dlhú životnosť bude mať nový seriál. (pravo)

matthew.17

Prvá séria - 90% Soundtrack úžasný, hlavná hrdinka je príjemná zmena po všetkých mladých naivkách a starých potvorách ktoré dovtedy slovenským seriálom kraľovali. Dejová linka Agáta a Kordiak poteší, každá postava prepracovaná do detailov. Druhá séria - 70% Ráková vymenená za Mórovú, Túma za Krajčiovú, detskí herci potlačení a seriál skĺzol do priemeru keďže stratil všetko z toho čo mu pridávalo hviezdičky. Aj tak šlo o slušnú "podívanú" Tretia, štvrtá séria - Jedným slovom pohodička. Seriál skĺzol z priemeru dobrý na pozerateľný a kvalitatívne veľmi hlboko za prvou sériou aj keď atmosféra bola stále fajn, štvorka dokonca priniesla Slovensku prvý raz Barboru Švidraňovú, z ktorej sa časom stala jedna z navýraznejších a najtalentovanejších tvárí televíznej zábavy. Od piatej série vyššie - odpad! Všetky prvky ktoré robili Panelák výnimočným boli potlačené, Krausovi zrušili sitcom a tak sa snažil vyventilovať tu. Postavy stratili na svojich charakteroch, úžasný soundtrack sa zmenil na: "hadaj v ktorom diely hra viac chobotin z radia?" Scenaristicky, kamera, režia - odpad!! ()

Phillo

Opäť debilný scenár, trápne dialogy a "inštrumentálna" hudba z čias verejnoprávnych. Lenže, herecké party sú až na výnimky (deti a nešťastná Ráková) skvelo zahraté (a hlavne obsadené) a konečne sa nejaký slovenský seriál nehrá na veľké umenie a citovú drámu. Konečne sa pri slovenskom seriáli necítim trápne a to mi k mojej osobnej predstave papučovej kultúry a stráveniu pohodlnej hodinky pred telkou bohato stačí. ()

gogo76

Nemyslím si, že si tento seriál zaslúži také nízke hodnotenie. Sledujem to iba občas a aj to iba letmo popri surfovaní po csfd,ale sledovanosť to má obrovskú, takže hodnonie nás filmových maniakov je dosť zkreslené a neobjektívne. Myslím že by sa našli väčšie sračky. Pre mňa to nie je,nedokázal by som to pozerať pravidelne a pozerať to kvôli tomu, len aby som niečo pozeral, tak to už vôbec nie.Objektívne 40%. ()

poet

Myslím že aj tí herci si uvedomujú v akej hovadine hrajú ale doba je zlá a kasa je prázdna tak sa im ani nečudujem... Bohužiaľ veľmi na výber nemajú tak si možu akurát vybrať medzi telenovelami. Som zvedavý kolko vody ešte pretečie kým sa dostaneme na uroven serialov ako dva pol chlapa alebo Dr. House :) ()

SeanLSD

To ľuďom nestačí každodenné vŕtanie sa vo vlastných sračkách, a že ich isto nie je málo, to ich baví ešte sa na to aj po večeroch pozerať v telke ? Alebo majú pocit, že keď sa takéto v bežnom živote bežných smrteľníkov zásadné pičoviny riešia v bedni, tak sú vlastne aj oni sami hviezdy ? Že sa o ich starosti s bytom, deťmi, peniazmi a debilnými vzťahmi potom akože niekto stará ? Alebo je to len obyčajná nízka škodoradosť z toho, že to sú problémy niekoho druhého ? Vysvetlí mi niekto tento sociologický jav alebo sa najprv tiež musím zaradiť k papučovým gaučovým nekonečným pozeračom? PS - napadá mi výrok hlavného hrdinu Kamenného mostu : „Panelák – vrchol stupidity lidské civilizace.“ Lenže takisto aj prispôsobivosti. Ktovie, čo by na to Le Corbusier... ()

• Epizódne postavy si v seriály zahrali aj olympijsky víťaz Jevgenij Pľuščenko, tenistka Daniela Hantuchová či spevák Richard Müller. (Raccoon.city)
  • V Paneláku si niektorí herci zahrali dvojrolu. Pavol Topoľský sa v prvej sérii objavil ako policajný dôstojník pod papučou, od piatej sa objavuje ako nemotorný údržbár. Zuzka Tlučková si zahrala sama seba v tretej sérii, od siedmej prišla ako zdravotná sestra. Braňo Bystrianský hral vulgárneho opravára, neskôr sa stal jednou z hlavných postáv vďaka čašníkovi Imrovi. (matthew.17)
  • Keď sa Andy Kraus dozvedel, že produkcii sa podarilo zohnať Milana Lasicu na epizódnu postavu, hneď obsadil sám seba do role režiséra, ktorý s ním má dialóg. Zahrať si s pánom Lasicom totiž vždy bol jeho veľký sen. (matthew.17)