John Adams

• USA John Adams
všechny plakáty
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Režie:

Tom Hooper

Předloha:

David McCullough (kniha)

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (více)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiální text distributora)

JOHN.NY

Nejvetsi historicky skvost z obdobi americkych revolucnich let. Silne navozena doba, historicka presnost a nenucenost delaji z teto serie povinnost pro kazdeho, kdo se zajima o historii. Vetsinou se neprenesu pres herecke obsazeni historickych postav, avsak v pripade Johna Adamse a spol. jsem nemel nejmensi potiz. Beze sporu nejsilnejsi okamziky prinasi druha cast, ve ktere se rodi nezavislost, dale inaugurace George Washingtona na dnesni Wall Street a barvite vykresleny vztah Johna Adamse a Thomase Jeffersona, s jejichz zivoty si osud pekne pohral. Paul Giamatti v zivotni roli, stejne tak jako Laura Linney. Nezbyva nez doufat, ze si HBO veme pod ruku i dalsi prezidentske pribehy. ()

Macejko

Snáď duša skutočného Johna Adamsa už konečne odpočíva v pokoji. Slastný sedemdielny epos z produkcie HBO priniesol úchvatný príbeh tohto velikána americkej histórie (o ktorom však iba málokto vie), pred ktorým sa drvivá väčšina ostatných filmových životopisov môže len tíško zahrabať do hliny a tam aj zostať. Je to naozaj dokonalé po každej stránke. Šikovne napísaný scenár za prvé nepotrebuje polopatické časové údaje, aby bolo divákovi pri sledovaní tej-ktorej scény v okamihu jasné, že sa dej posunul o niekoľko rokov dopredu, a za druhé nám predostiera plejádu tak veľmi životných a mnohovrstevnatých postáv, až sa budete čudovať, ako je možné, že podobné charaktery skončili v učebniciach dejepisu iba ako zdanlivo nudné figúrky v toku dejín. Autori nám týmto seriálom ukázali, že za prostou vetou "Bola podpísaná deklarácia nezávislosti", sa v skutočnosti ukrývalo nezmerateľné úsilie, pot a slzy skutočných ľudí zapálených pre vec. A tie herecké výkony! Paul Giamatti je pán herec a jeho charizma, podporená fantastickým hlasovým prejavom, z obrazovky priam kvapká. Jeho Adams je postava vypiplaná do najmenších detailov. Budete s ním prežívať každý jeden úspech a neúspech, radosť či hnev. To isté (aj keď v menšej miere) platí aj o jeho manželke Abigail v podaní Laury Linney. Ani zvyšok obsadenia nezaostáva, ale chtiac-nechtiac hrá druhé husle (možno s výnimkou Toma Wilkinsona ako roztopašného nemravníka Benjamina Franklina - je škoda, že nemal viac scén). A čo sa týka vizuálu a technickej stránky obecne, nezostáva nič iné než konštatovať, že sú špičkové - či už po stránke kamery, kostýmov, dekorácii alebo hudby (úvodná znelka je skrátka geniálna!). Suma sumárum: "John Adams" je seriálové veľdielo. ()

kinderman

Vzorová ukázka žánru historického biografického dramatu, postavená na vypilovaném scénáři, přesvědčivých hereckých výkonech a výtvarné kameře, která na sebe občas kvůli hledání co nejneobvyklejšího úhlu strhává zbytečně pozornost. Ačkoli jde v jádru "jen" o dialogy (jediná akční scéna se odehraje na moři), evokace přelomu 18.a 19.století (ať už na poli politickém nebo v Adamsově soukromí) diváka pohltí. Plus za to, že se seriál v posledním díle nevyhýbá ani zobrazení nemoci, stáří a smrti. A ústřední (titulkové) hudební téma je opravdu chytlavé. ()

Cervenak

Životné výkony Paula Giamattiho a Laury Linney v epose o jednom neznesiteľne zásadovom tvrdohlavcovi a zrode Spojených štátov amerických (a americkej politiky). Davovým či vojnovým scénam sa seriál vyhýba, ale napriek tomu ide na televízne pomery o pozoruhodnú veľkoprodukciu (niektoré scény a dekorácie, napríklad Biely dom vo výstavbe na rúbanisku plnom čiernych otrokov, sú úchvatné). Fantastický scenár zručne mieša politiku s osobným životom a hlavne predstavuje takmer mýtických "otcov zakladateľov" ako napospol živé, vrstevnaté, plnokrvné postavy (najmä Franklin v šťavnatom podaní Wilkinsona a Jefferson alias Stephen Dillane). Skrátka a dobre, pokiaľ ide o seriálovú tvorbu, HBO v súčasnosti jasne vládne. ()

Splasher

Famózní série TV filmů. Až mě mrzí, že u toho byl Budín s Peští a ne Praha. Ale kdo ví, jak by to u nás dopadlo. Hooper vypadá jako dobrá volba pro historické biografické filmy. Zajímavá byla kombinace Fujimota a Cohena, který má za sebou i spolupráci s Christopherem Morrisem (později s Hooperem King's Speech). Povedený casting hlavních rolí - Giamatti, Linney, Wilkinson, Dillane. Tom Hollander sice dostal jen pár minut a přesto jsem tam viděl sedět monarchu. Přestože některé události probíhaly ve skutečnosti jinak, celkový obraz vypadá velmi věrohodně. Určitě zapůsobí mnohem více, než knížka o americké historii, kterou jsem v mládí četl. Díky HBO, Hanksovi a spol. Chci vidět podobný seriál o vzniku Československa! Herci na to jsou, ale když si představím, že by to měla zastřešovat Nova, Prima, Jojka nebo Markíza ... snad ani ne. ()

• John Adams a Thomas Jefferson zemřeli jako poslední signatáři deklarace nezávislosti ve stejný den, 4. 7. 1826, přesně 50 let po jejím podepsání. Zároveň byli jedinými prezidenty, kteří ji podepsali. (JOHN.NY)
  • John Quincy Adams byl prvním prezidentem, který nosil dlouhé kalhoty a také prvním prezidentem, který se nechal vyfotografovat. (JOHN.NY)
  • Symbolem minisérie je had rozsekaný na 8 částí s podtitulem Join or Die. Během americké revoluce sloužil jako symbol jednoty kolonií proti Britům. Jeho autorem je Benjamin Franklin. (rybitvi)

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)