Reklama

Reklama

John Adams

(seriál)
  • USA John Adams
všechny plakáty
Trailer
USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Režie:

Tom Hooper

Předloha:

David McCullough (kniha)

Hrají:

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson (více)
(další profese)

Epizody(7)

Miniseriál HBO o druhému americkém prezidentovi Johnu Adamsovi přibližuje život tohoto výjimečného muže, jehož nezávislý duch, úcta k právnímu řádu i závazek osobní svobody měly hluboký vliv na hodnoty, z nichž se zrodily USA.  Miniseriál HBO je věnován pozoruhodnému životu jednoho z nejméně pochopených a doceněných „otců zakladatelů“: druhému prezidentovi Spojených států amerických Johnu Adamsovi.Titulní roli hraje Paul Giamatti, jeho oddanou ženu Abigail ztělesnila Laura Linneyová. Seriál mapuje životní cestu jednoho z prvních zastánců americké nezávislosti, jehož odkaz je mnohdy zastíněn mnohem slavnějšími současníky, jako byli George Washington, Thomas Jefferson, Alexander Hamilton a Benjamin Franklin. Vedle vylíčení bouřlivých událostí, které provázely zrození amerického národa, je tento seriál také fascinující studií lidské přirozenosti a strhujícím milostným příběhem o vzácném vztahu mezi Adamsem a jeho ženou. A v době, kdy se americký národ stále víc politicky polarizuje, seriál o Johnu Adamsovi připomíná a oslavuje hodnoty svobody a nezávislosti, na nichž byly Spojené státy americké vystavěny.
Seriál byl natočen podle knihy Davida McCullougha, oceněného Pullitzerovou cenou, která se stala jednou z nejprodávanějších historických biografií všech dob. Reže se ujal držitel ceny Emmy Tom Hooper. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (65)

JOHN.NY 

všechny recenze uživatele

Nejvetsi historicky skvost z obdobi americkych revolucnich let. Silne navozena doba, historicka presnost a nenucenost delaji z teto serie povinnost pro kazdeho, kdo se zajima o historii. Vetsinou se neprenesu pres herecke obsazeni historickych postav, avsak v pripade Johna Adamse a spol. jsem nemel nejmensi potiz. Beze sporu nejsilnejsi okamziky prinasi druha cast, ve ktere se rodi nezavislost, dale inaugurace George Washingtona na dnesni Wall Street a barvite vykresleny vztah Johna Adamse a Thomase Jeffersona, s jejichz zivoty si osud pekne pohral. Paul Giamatti v zivotni roli, stejne tak jako Laura Linney. Nezbyva nez doufat, ze si HBO veme pod ruku i dalsi prezidentske pribehy. ()

Macejko 

všechny recenze uživatele

Snáď duša skutočného Johna Adamsa už konečne odpočíva v pokoji. Slastný sedemdielny epos z produkcie HBO priniesol úchvatný príbeh tohto velikána americkej histórie (o ktorom však iba málokto vie), pred ktorým sa drvivá väčšina ostatných filmových životopisov môže len tíško zahrabať do hliny a tam aj zostať. Je to naozaj dokonalé po každej stránke. Šikovne napísaný scenár za prvé nepotrebuje polopatické časové údaje, aby bolo divákovi pri sledovaní tej-ktorej scény v okamihu jasné, že sa dej posunul o niekoľko rokov dopredu, a za druhé nám predostiera plejádu tak veľmi životných a mnohovrstevnatých postáv, až sa budete čudovať, ako je možné, že podobné charaktery skončili v učebniciach dejepisu iba ako zdanlivo nudné figúrky v toku dejín. Autori nám týmto seriálom ukázali, že za prostou vetou "Bola podpísaná deklarácia nezávislosti", sa v skutočnosti ukrývalo nezmerateľné úsilie, pot a slzy skutočných ľudí zapálených pre vec. A tie herecké výkony! Paul Giamatti je pán herec a jeho charizma, podporená fantastickým hlasovým prejavom, z obrazovky priam kvapká. Jeho Adams je postava vypiplaná do najmenších detailov. Budete s ním prežívať každý jeden úspech a neúspech, radosť či hnev. To isté (aj keď v menšej miere) platí aj o jeho manželke Abigail v podaní Laury Linney. Ani zvyšok obsadenia nezaostáva, ale chtiac-nechtiac hrá druhé husle (možno s výnimkou Toma Wilkinsona ako roztopašného nemravníka Benjamina Franklina - je škoda, že nemal viac scén). A čo sa týka vizuálu a technickej stránky obecne, nezostáva nič iné než konštatovať, že sú špičkové - či už po stránke kamery, kostýmov, dekorácii alebo hudby (úvodná znelka je skrátka geniálna!). Suma sumárum: "John Adams" je seriálové veľdielo. ()

Reklama

kinderman 

všechny recenze uživatele

Vzorová ukázka žánru historického biografického dramatu, postavená na vypilovaném scénáři, přesvědčivých hereckých výkonech a výtvarné kameře, která na sebe občas kvůli hledání co nejneobvyklejšího úhlu strhává zbytečně pozornost. Ačkoli jde v jádru "jen" o dialogy (jediná akční scéna se odehraje na moři), evokace přelomu 18.a 19.století (ať už na poli politickém nebo v Adamsově soukromí) diváka pohltí. Plus za to, že se seriál v posledním díle nevyhýbá ani zobrazení nemoci, stáří a smrti. A ústřední (titulkové) hudební téma je opravdu chytlavé. ()

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Životné výkony Paula Giamattiho a Laury Linney v epose o jednom neznesiteľne zásadovom tvrdohlavcovi a zrode Spojených štátov amerických (a americkej politiky). Davovým či vojnovým scénam sa seriál vyhýba, ale napriek tomu ide na televízne pomery o pozoruhodnú veľkoprodukciu (niektoré scény a dekorácie, napríklad Biely dom vo výstavbe na rúbanisku plnom čiernych otrokov, sú úchvatné). Fantastický scenár zručne mieša politiku s osobným životom a hlavne predstavuje takmer mýtických "otcov zakladateľov" ako napospol živé, vrstevnaté, plnokrvné postavy (najmä Franklin v šťavnatom podaní Wilkinsona a Jefferson alias Stephen Dillane). Skrátka a dobre, pokiaľ ide o seriálovú tvorbu, HBO v súčasnosti jasne vládne. ()

Splasher 

všechny recenze uživatele

Famózní série TV filmů. Až mě mrzí, že u toho byl Budín s Peští a ne Praha. Ale kdo ví, jak by to u nás dopadlo. Hooper vypadá jako dobrá volba pro historické biografické filmy. Zajímavá byla kombinace Fujimota a Cohena, který má za sebou i spolupráci s Christopherem Morrisem (později s Hooperem King's Speech). Povedený casting hlavních rolí - Giamatti, Linney, Wilkinson, Dillane. Tom Hollander sice dostal jen pár minut a přesto jsem tam viděl sedět monarchu. Přestože některé události probíhaly ve skutečnosti jinak, celkový obraz vypadá velmi věrohodně. Určitě zapůsobí mnohem více, než knížka o americké historii, kterou jsem v mládí četl. Díky HBO, Hanksovi a spol. Chci vidět podobný seriál o vzniku Československa! Herci na to jsou, ale když si představím, že by to měla zastřešovat Nova, Prima, Jojka nebo Markíza ... snad ani ne. ()

Galerie (61)

Zajímavosti (13)

  • John Adams a Thomas Jefferson zemřeli jako poslední signatáři deklarace nezávislosti ve stejný den, 4. 7. 1826, přesně 50 let po jejím podepsání. Zároveň byli jedinými prezidenty, kteří ji podepsali. (JOHN.NY)
  • John Quincy Adams byl prvním prezidentem, který nosil dlouhé kalhoty a také prvním prezidentem, který se nechal vyfotografovat. (JOHN.NY)
  • Symbolem minisérie je had rozsekaný na 8 částí s podtitulem Join or Die. Během americké revoluce sloužil jako symbol jednoty kolonií proti Britům. Jeho autorem je Benjamin Franklin. (rybitvi)

Související novinky

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

V posledních hodinách roku 2023 bohužel přichází smutné zprávy z Velké Británie. V sobotu 30. prosince totiž filmový svět ve věku pětasedmdesáti let náhle opustil anglický herec nominovaný na dvě… (více)

Reklama

Reklama