Little Ashes

• Španělsko Sin límites

Film pojednává o mládí světoznámého španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího (Robert Pattinson) a jeho vztahu s ostatními umělci, zejména s básníkem Federicem Garcíou Lorcou. Ten se po nástupu na univerzitu v Madridu roku 1922, již přesvědčen, že se stane velkým umělcem, seznamuje s Federicem Lorcou a Luisem Bunuelem. V opojné vůni změny, jež zmítá světem, mladí bohémové objevují zákoutí avantgardy i zvláštní mozkové propojení, které se mezi nimi stále více prohlubuje. Když Luis odjíždí do Paříže kvůli svým vlastním uměleckým ambicím, Salvador a Federico tráví léto plné inspirace v malém přímořském městečku a jejich vzájemný vztah se prohlubuje do ještě intimnějších končin... (Morien)

Ant

Dalí je hodně svérázná postava. Už jen proto nechápu, jak někoho napadlo, spojit si s ním Pattinsona. Nelze mu upřít snahu, ale on jednoduše na tyhle role nemá. Naopak Javier Beltran jako jeho přítel básník podává velmi dobrý výkon. V první půlce toho moc nezaujme, ale druhá už je dějově bohatší. Film hodně kazí falešný španělský přízvuk, který opravdu nebyl zapotřebí. Hodně mě pobavil konec. ()

nineweh

Takže hlavní věc: tenhle film není o Dalím. Je o Lorcovi. Ne o Dalím. To by si měli uvědomit všichni, kdo si tu stěžují, že se film málo zabývá Dalího tvorbou. Pattinson se sice Dalímu ani vzdáleně nepodobá a jeho obsazení je mi záhadou, ale jeho hereckému výkonu nemůžu nic vytknout - proměna z nesmělého mladíka v šíleného génia byla na jedničku, a to, že je RP už zaškatulkovaný jinak a většina lidí se mu vysměje, není jeho vina. O to lepší byl potom Javier Beltrán v roli Federica Garcíi Lorky. Nejen, že vypadá jako básníkova reinkarnace, ale navíc hraje přesvědčivě citlivou duši zmítanou vlastní sexualitou a láskou k někomu, kdo jeho city nemůže zcela opětovat. Celkově je atmosféra filmu skvělá, a kdo zná Andalusii, Madrid, Katalánsko, Lorcu, Dalího, Buñuela a celou tuhle historii, nemůže než být filmem naprosto unešen a fascinován. (Naopak kdo ví jen to, že Dalí byl ten šílenec, co maloval ty praštěný obrazy, a od tohohle filmu čekal perverzní skandál, nemůže být než zklamán.) Jediná výtka: proč to museli točit v angličtině? A nutit anglicky mluvící herce, aby se snažili o příšerný španělský přízvuk? Myslím, že španělština by celkovému vyznění filmu slušela mnohem víc. (A možná taky nemuseli točit "Madrid" na jednom z nejemblematičtějších míst Barcelony...) Každopádně mi vadí, jak tu většina neználků tenhle film podhodnocuje, proto dávám 5*. ()

strelenaL

¨Tak od tohoto filmu jsem čekala, že bude pojednávat o Salvadorovi. Opak je pravdou, spíš bych řekla, že film je hlavně o jeho příteli Federicovi Lorcovi. O jejich vzájemném porozumění a fascinací mezi nimi. Hodně jsem od tohoto filmu očekávala, že se dozvím něco víc ze života Salvadora, ale moc jsem se toho nedozvěděla. Javier hraje svou roli opravdu dobře, zatímco Robert v některých scénách mírně pokulhává, hlavně na začátku filmu. Podle mě se nedokázal natolik dobře vcítit do umělcovi duše. Od půlky filmu už se ale jeho postoj mění a začíná mít ty správné grády. Jedna z věcí, které mi vyloženě nesedli, byl španělský akcent v angličtině. To byl opravdu humus. Raději to měli nechat bez akcentu, působilo by to sice míň věrohodně, ale určitě lépe. Jinak film doplňuje úžasná hudba a skvělé kostýmy. Doufám tedy, že u dalšího filmu Robert Pattinson konečně ukáže, jestli je kvalitní herec, který se v hraní zlepšuje anebo pojede v rozjetých kolejích i nadále. Tedy bez sebevětší změny. Čekala jsem, že se Pattinsonův projev zcela ukáže a odhalí v něm skryté vlohy, které jsme ještě v žádné z jeho adaptací neviděli. Nemohu tedy hodnotit než 4*, na pětihvězdičkový Olymp to rozhodně nemá. ()

pufina

Nejsem jeho fanoušek a asi jím nikdy nebudu, ale Pattinson opravdu není jen náhražka herce, některé scény byly dost přesvědčivé, i když třeba ze začátku pokulhávaly jeho výkony, tak pak se to dost zlepšilo (myslím, že Twilight ságou si pokálel své úspěchy). Film byl dost zajímavý a zaujal mě. Ani jsem si nevšimla, že bych se na nějaký moment zasekla nebo se nudila. A velké plus za hudbu.. Byla to krásná ukázka bohémského života umělců. Otázka kolik faktů z toho je pravdivých, to už je věc jiná a myslim, že zbytečné řešit.. ()

Anezkaaa

Bohužel se v hodnocení totohle filmu nějak nemůžu vyvarovat porovnávání s Úplným zatměním... a to velmi nekriticky miluju..:) Takže Little Ashes je dle mého názoru pěkně natočený příběh o mládí a vzathu dvou umělců, celkem zajímavé nahlédnutí do doby , prostředí a stylu o kterém toho moc nevím a abych byla upřímná, ani ho moc nevyhledávám. Surrealismus brr..:))) A ačkoliv bych to celé hodnotila vesměs kladně, takové to "něco" co Úplné zatmění má, tady nějak chybí.. ale čert ví, co to je.. ;) (Vlastně jediná věc která mi vysloveně vadila, byla angličtina se špaňělským přízvukem, hrůza...:))) ()

• Pattinson (Salvador Dalí) uvedl, že ve scéně, při níž ve filmu masturbuje, skutečně onanoval. Podle něj by předstíraná scéna prostě nefungovala. (busev)