Příběh natočený podle skutečné události, kterou ve své knize "The Informant" popisuje Kurt Eichenwald. V noci na začátku listopadu roku 1992 se vysoce postavený úředník společnosti ADM (Archer Daniels Midlands) Mark Whitacre (Matt Damon) přizná agentovi FBI Brianu Shepardovi (Scott Bakula), že řídící pracovníci včetně Whitacrea samotného se opakovaně scházeli s konkurenčními společnostmi, aby upravili ceny lyzinu – potravinářské přísady. Byla to původně Whitacreova manželka (Melanie Lynskey), která Whitacrea přiměla, aby nelegální upravování cen zastavil, jinak půjde na FBI sama. Bylo to vůbec poprvé, co se přímý účastník takového kartelu dobrovolně přiznal... Mark Whitacre asistoval FBI při shromažďování důkazů tajným nahráváním veškerých aktivit během obchodních jednání ve všech koutech světa včetně Tokia, Paříže, Mexico City a Hongkongu. Po dobu jeho práce v utajení, která trvala téměř 3 roky, se podařilo shromáždit stovky hodin audio a video nahrávek, které dokumentovaly ilegální úpravy cen potravinových přísad po celém světě. Jednalo se o největší kauzu svého druhu. Whitacre byl považován za národního hrdinu. Pro některé ale jen do té doby, než tiskem po celém světě proběhla zpráva, že Whitacre během práce v utajení pro FBI zpronevěřil 9 milionů dolarů společnosti ADM. (oficiální text distributora)

M.i.k.e

se Soderberghem občas mívám problém a jeho filmy u mě nenajdou vždy pochopení,nebo nenaplní moje očekávání (Dannyho Parťáci 2,Solaris,Berlínské spiknutí),ovšem Informant je vyjímkou.Po trošku slabším rozjezdu,ve kterém divákovi chvilku trvá,než se vůbec zorientuje se film příjemně rozjede a já se slušně bavil až do konce (a to i přesto,že sem úplně nepochopil Whitacerovu motivaci proč to všechno dělá).Matt Damon změněn k nepoznání podává velmi dobrý výkon a jako celek si z mého pohledu Informant ty čtyři hvězdy zaslouží... ()

Webb

Soderbergh nepřekvapil, nudná podívaná s minimálním vztahem pro danou tématiku, bez špetky jiskry v sobě. Jelikož poutavost snímku chybí a mé zaujetí se rovná lhostejnosti, zpracování je jen průměrné, scénář pouze základní, nepropracovaný, svůj účel rozhodně nesplňuje. Matt Damon svojí roli zahrál jak měl, ničím mě nenadchl, ostatní herci také zrovna neoslnili a tak byl Informátor determinován nedostat se do nadprůměrných výšin. ()

agathon

Vlastně slabší odvar Spielbergova Chyť mě, když to dokážeš - i v podobném retrostylu a suchopárně černohumorném ladění. Damon jako vždy excelentně dávkovaný (a tentokrát i "de nirovsky" proměnlivý), ale celkově mě to nechalo úplně chladným a osudy postav ani závěr příběhu mě vlastně vůbec nezajímaly. Jako v podstatě něškodná snaha v retro oddychovce polehtat pány z Wall Streetu to funguje, jako zdrcující rána na solar západního kapitalismu je ale Informátor! dost bezzubá záležitost. ()

Fr

Každý v této zemi je obětí zločinu velkých firem od chvíle, kdy se nasnídá….. (Naštěstí se jedná o Ameriku !) M. Damon s vizáží R. Crowe. Nebo mám dojem, že by mi ho ta role mohla připomínat. Je to totiž role pro velkého hráče a i když příběh spěje od lži ke lži, M.Damon je dokonalej. Nebudeme si nic nalhávat. Největší slabinu vidím v příběhu. Nejedná se o podvod století a takovýchto machrů je u nás plná Praha. Plzeň. Tábor. No vždyť víte! (Ano, Ostrava taky!) PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ * ()

salalala

Těžko tenhle film komentovat. Zásadním problémem, který pravděpodobně Soderbergh nedomyslel, je, že tenhle námět je opravdu hrozně komplikovaný. Až tak nějak před koncem jsem vlastně pochopil, o čem by to mělo být, což zrovna není nejlepší. Některé pojmy byly (aspoň podle mého) hrozně složité a odborné pro širší diváctvo a nikdo se je nesnažil nějak osvětlit. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nudil. Soderberghova režie je jistá a film poměrně rychle utíká. Jenom se v něm prostě divák občas ztrácí a to je škoda. Navíc je to celé prezentované spíš jako oddechová komedie, ale ve skutečnosti to moc komické není. Chtělo by to ještě jedno zhlédnutí, ke kterému se ale rozhodně nechystám. Ten film totiž nemá nic, co by člověk chtěl vidět znovu. Herci hrajou dobře, zrežírované to je fajn a hudba je příjemná. Ale prostě tomu chybí lepší orientace v příběhu a méně tahání diváka za nos. Čistý průměr. 50% ()

• Ginger Whitacerová (Melanie Lynskey) říká psychiatrovi, že mají osm aut a tři z nich nebyla nikdy použita. Whitacre během filmu skutečně řídí pět aut - Porche 911 Carrera S, Ferrari 348, BMW řady 8, Mercedes-Benz SL a Lincoln Town Car. (Sony1994)
  • Matt Damon musel kvůli roli přibrat 15 kilo. Pochvaloval si to, protože mohl jíst co chtěl a nemusel chodit do posilovny (Teodorik)
  • Jako přípravu na roli obézního Marka Whitacra jedl Matt Damon úmyslně před začátkem natáčení filmu hodně hamburgerů, pizzy a pil černé pivo. To později v rozhovoru popsal jako ''opravdu, opravu, opravdu zábavné''. (CliffLee)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí

17.03.2009

Ať už vás napadlo cokoli, následující řádky jsou samozřejmě o možných pokračováních úspěšných trilogií. Matt Damon potvrdil, že se s Paulem Greengrassem opravdu chystají na dalšího Bournea, ale že… (více)