Reklama

Reklama

The 80th Annual Academy Awards

(pořad)
Publicistický
USA, 2008, 197 min

Účinkují:

Jon Stewart, Amy Adams, Jessica Alba, Alan Arkin, Cate Blanchett, Josh Brolin, Steve Carell, George Clooney, Penélope Cruz, Miley Cyrus, Patrick Dempsey (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) „výročnosti“ byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil, ceny byly rozdány vyváženě a „politicky korektně“. Nejpravděpodobnější kandidáti na herecké Oscary Daniel Day-Lewis (za hlavní roli v Až na krev) a Javier Bardem (za vedlejší roli v Tahle země není pro starý) nebyli zklamáni a nejlepším animákem se stal Ratatouille. V souboji Tahle země není pro starý versus Až na krev, které měli stejný, a ze všech nominovaných snímků největší počet nominací, vyhrál se skóre 4:2 první jmenovaný. Snímek si odnesl Oscara za nejlepší adaptovaný scenář, zmiňovaného nejlepšího herce ve vedlejší roli a také za nejlepší režii (bratři Coenové) a nejlepší film roku. Až na krev si odneslo pouze dva Oscary, vedle Daniela Day-Lewise Akademie ocenila kameru Roberta Elswita. Všechny tři své nominace (dvě zvukové kategorie a střih) proměnilo Bourneovo ultimátum, čímž se stalo druhým nejúspěšnějším filmem večera. Dvě sošky si vedle Až na krev odnesla Edith Piaf (nejlepší masky a nejlepší herečka v hlavní roli – Marion Cotillard). Po jednom „plešounovi“ pak dostali Královna Alžběta: Zlatý věk (kostýmy), Zlatý kompas (vizuální efekty), Sweeney Todd (výprava), Michael Clayton (famózní Tilda Swinton jako nejlepší herečka ve vedlejší roli), Pokání (hudba Daria Marianelliho), Juno (původní scénář někdejší striptérky Diablo Cody), Ďáblova dílna (nejlepší neanglicky mluvený film) a konečně undergroundová romance Once za píseň „Falling Slowly“ od Glena Hansarda a Češky Markéty Irglové. (POMO)

(více)

Recenze (29)

DJ Obelix 

všechny recenze uživatele

Genialni Jon Stewart a jeste genialnejsi cesky komentar od panu Baldynskeho a Fuky, kteri maji pohotovost a ostrovtip v malicku. Narazky na uces Javiera Bardema byly skvele a obdivuji, ze i pres tu ohromnou stopaz panove neprestali byt pohotovi a vtipni. P.S.: Mne se naopak sestrih "Probuzeni ze zleho snu" strasne libil - melo to vtip i nadsazku, ovsem ony tradicnejsi sestrihy mi moc neimponuji... ()

Hal_Moore 

všechny recenze uživatele

Až na Jona Stewarta, děkovnou řeč Markéty Irglové a retrospektivu "Jak vlastně hlasování probíhá" letošní ročník nenabídl vůbec nic. Stávka se projevila více než měla (Pocta filmovým dalekohledům, Pocta probuzením z noční můry, Pocta...). Alespoň že akademici nadělovali téměř všude spravedlivě (Bourne, Ratatouille, Falling Slowly), nebyla ani nouze o překvapení (Tilda Swinton), ale přece jen Akademie dostála své pověsti a předvedla neuvěřitelný kiks (Golden Compass). Když vezmu v potaz pár předchozích ročníků, ten letošní se umístil někde v průměru. ()

Reklama

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Výroční 80. Ceny akademie byly pro mě první, které jsem kdy viděl v celé délce. No a musím uznat, že Američanům slovo velkolepost říká opravdu dost, hned vedle nablýskaných rób a výborných hlášek (jejichž význam jsem mnohdy vyrozuměl až z kontextu). Jon Stewart je moderátor se vším všudy a dodal "plešounům" ještě větší punc. Nejvíce mě potěšilo vítězství Ratatouille a naší tuzemské rodačky Markéty Irglové, která si střihla proslov až po oskarové líbačce. Zklamal mě jen mizivý (1 Oscar) úspěch Pokání. Zkrátka americká show, kterou stojí za to vidět. P. S. RIP Heath Ledger! ()

verbst 

všechny recenze uživatele

Moji první Oskaři. Už jen pro tu atmosféru, která byla ve Špalíčku bych dal ultimátní hodnocení. Jenže, i když to pominu, tak tahle show byla vtipná, a Jon Stewart byl až geniální. Žádný trapasy, hluchý místa, nic. A jeho glos Bardemova proslovu k mamince, na to se jen tak nezapomíná. Nezapomělo se ani na Heathe Ledgera, jeho medailonek a setměná Kodak Theatre setrvávající ve chvíli ticha? Hodně silný zážitek. No a pak je tu Děkovačka Reloaded, Markéty Irglové, kdy mě Stewart tak překvapil až sem měl husí kůži. Špalíček na nohou a potlesk jak sviňa. Bylo ovšem taky zklamání: Oskar pro Golden Compass, WTF?! A překvapení (i když jsem jí držel palce), byl Oskar pro Tildu Swinton. Parádní byl Stewart, když narážel na těhotné herečky, a nesmí se zapomenout na Cate Blanchett (protože ta hraje fakt všude a všechny.) ;o) Opomenuti nesmí být ani Fuka s Baldýnským. Jejich takřka geniální vtípky na Red Carpte show a módní moderátory. To bylo to, co nás drželo od spánku. Prostě celé to bylo nezapomenutelné. ()

Klenotka 

všechny recenze uživatele

Ještě těsně po sledování přímého přenosu bych tomu dala pět hvězd. Po 81. Oscarech už ale nemůžu.. Změna stylu, jaký udělali na 81. ročníku byla ale tak výrazná, že mi najednou i Stewartův úvodní "projev" na začátku přišel nudný. Na Oscarech mi vždycky vadilo, že tam dávali často komiky z různých Daily či Late shows, kteří o filmu zase tak moc nevědí, za to se rádi trefují do politiky. Jon Stewart je jeden z těch "horších", ve smyslu toho, že jeho show si hodně vystřeluje z politiků. To ale na Oscary podle mého názoru nepatří. To je oslava filmu, a lidí, kteří na filmech pracují. Ne všechny politika zajímá a dost mě mrzí, že někteří nacpou politiku i do svých projevů a nějak to za posledních pár let kleslo na tuhle úroveň. Ten tam je lesk, který Hollywood dříve vyzařoval a lidi si prostě dojdou pro cenu, poděkují, odejdou, následováno vtípkem od moderátora, další předávání, písnička, atd. Ale i tak to pořád působí profesionálně a svižně, když to porovnám s některými našimi předáváními, kde je všechno na playback, umělé a křečovité. Kvůli stávce na experimenty nebyl čas a Stewart byl v tu dobu asi nejlepší volba, protože dokázal zachránit trapnou chvilku i nepřipraveným vtipem. Líbila se mi mezinárodnost, kdy si půlku cen rozebrali ne-Američané, Markéta Irglová zase trochu oprášila českou stopu (která byla zmíněna i v projevu od jedné oceněné za Edith Piaf), a vůbec tam bylo pár takových pěkných momentů. Marion Cotillard měla pěkný, spontánní projev. Byla to sice docela legrace, ale byla to vlastně taková rutina a to by se u Oscarů stávat nemělo. ()

Zajímavosti (3)

  • Tento osarový večer sledovalo pouhých 29,20 milionů diváků. (EMMY)
  • Kvůli stávce amerických scénáristů, která trvala 100 dní, bylo ohroženo i 80. udělování oscarů. (EMMY)
  • 80.udělování cen americké Akademie filmového umění a věd proběhlo 24. února 2008, už po sedmé v losangeleském Kodak Theatre . (EMMY)

Reklama

Reklama