Univerzitní profesor David Pollock (Gregory Peck) je specialistou na staré arabské civilizace. Jednoho dne jej na londýnské ulici unesou lidé arabského politika jménem Hassan Jena. Muž musí na jeho „žádost“ proniknout k bohatému Arabovi Beshraavimu (Alan Badel) a přeložit pro něj zprávu napsanou pomocí starých arabských hieroglyfů. Vzkaz totiž může obsahovat životně důležité informace, jejichž dosah nedokáže zatím nikdo ze zúčastněných domyslet. Půvabná Beshraaviho milenka Yasmin Azirová (Sophia Lorenová) však Davida varuje, že jakmile vzkaz rozluští, Beshraavi jej dá zabít. Tak to ostatně učinil s jeho kolegou Ragheebem. David ani neví jak, a ocitne se uprostřed mezinárodního zločineckého spiknutí, v němž někteří lidé nejsou těmi, za koho se vydávají, a v němž jde skutečně o život… (Česká televize)

GilEstel

Pro mě trochu zklamání, na CSFD nadhodnocený film. Snaha zkřížit Jamese Bonda s profesorem lingvistiky v roli pro Gregoryho Pecka vyšla naprázdno. Gregory Peck je zde pro takovou roli příliš starý. Způsob, jakým sebou nechává manipulovat mladou kráskou, působí hloupě a nepatřičně. Navíc jeho postava postrádá určitý vtip, který by si ta role zasloužila. Příliš vážně pojatý děj se tak dostává do konfliktu s mělkou psychologií postav. Sophia Loren hraje svou intrikánku dobře, ale její postava prakticky nemá soupeře, což bere na dramatičnosti. Její tajemná role přináší řadu nečekaných zvratů v ději. V momentě, kdy si člověk myslí, že ví, kam se vývoj ubírá, dochází vždy ke změně. Tyto zvraty může divák jen těžko předem odhadnout, protože mají prakticky nulovou logiku. Jsou tam vkládány poněkud uměle a to mi vadí. Film selhává ve scénáři, v uměle vystavěné překombinované zápletce a zachraňuje ho jen popularita hlavních herců a několik povedených scének. Průměrná podívaná. 58% ()

rt12

Nevím zda za to mohl nízký tlak, či vyloženě špatný dabing, nebo nudný děj, ale po třiceti minutách čiré nudy jsem byla značně otrávená. Bohužel tento stav setrval do konce filmu. Tolik jsem se těšila na svoji filmovou lásku Sophii, ta sice měla hodně slušivé oblečky, ale tím to haslo. Avizované vtipné hlášky jsem nějak nezaznamenala, tolik potřebná chemie mezi ústřední dvojicí nefungovala. O samotném zmateném až trapném scénáři nemluvě. Docela ztracený čas. Za boty, jestřába a Sophii Loren slabé *** ()

Mirokukii

Velmi svižný, NEnapínavý, avšak o to více zábavný špionážní thriller, plný zvratů, hlášek a překvapení. Krásně půvabná a záhadná Sophia Loren, jako nejdůležitější prvek skládanky, motající hlavu zmatenému Gregory Peckovi, snažící se rozluštit nebezpečnou hru. Velmi zajímavá kamera (režisér a kameraman si pohráli), výborná hudba. ()

flyboyeda

Prekvapive vtipne, no, mozna spise usmevne podani konspirace s hieroglyfy, navic s dobrym zloduchem, kombinace Gregory Peck a Sophia Loren (ktera je tam dost hot) funguje skvele, drogovy sekvence pecka a jejich vzajemny dialogy moc pobavily, oba znam spis z vaznejsich roli, jejich komedialni vlohy me prijemne prekvapily, zabavne, prestoze to cele nepusobi zrovna uveritelne... :) ()

Willy Kufalt

Ach jo. Chtěl jsem vidět nějaký film s Gregory Peckem, který mne hodně zaujal ve snímku Zajeti vesmírem. Ale tohle tedy nebyla nejlepší volba. Ani Peckův zdejší profesor zapletený do špionážní sítě mne tolik nenadchl jako šéf NASA zapletený do morálních konfliktů kosmického experimentu. :o) I když lze říct, že právě Peck film v lecčem zachránil. Nicméně podobným béčkovým filmům "bondovského" střihu bez myšlenky kombinující krimi, akci a mystiku s politikou (zde únos atentát na jakéhosi arabského premiéra) opravdu neholduju. Prvoplánový příběh se nese postupně rostoucím tempem ve znamení z akce do akce, střídavě s průměrný dialogy. Všechno pak ke konci spěje k jedné velkolepé ujeté akci, kde jsem už hodně začínal váhat, zda to tvůrci ještě pořád myslí vážně nebo zda šlo spíše o parodii. K nejzábavnějším scénám filmu pak patří samotné zakončení, kdy během kratičké chvíle dokáže film přeskočit od akčního thrilleru k jakési romantické komedii. Nakonec si říkám, ještěže tomu nechyběl tak silný nadhled. I když onoho zmiňovaného anglického humoru tu bylo jaksi pomálu. Na oddechové odpoledne ještě... ehm, ehm, fakt nechci říci ideální, ale celkem obstojné. Ale moc mě to nebavilo. 55% ()

• Arabeska je označení pro literární žánr, má jednoduchou stavbu a nekomplikovaný děj a jejím charakteristickým znakem je lehce ironizující pohled. (sator)
  • Sekvence na železničním viaduktu byla natočena na Crumlinském viaduktu v jižním Walesu. Byla postavena v letech 1853–1957 a s výškou 200 stop byla nejvyšší na Britských ostrovech a třetí nejvyšší na světě. V době natáčení už byla v plánované demolici. (sator)
  • Yasmin Azir (Sophia Loren) řídí vůz Mercedes-Benz 230SL. (Cucina_Rc)