Film Gran Torino vypráví příběh někdejšího opraváře aut a ovdovělého veterána z války v Koreji Walta Kowalského, který si s přibývajícími léty uvědomuje, že na nový svět už nestačí. Všichni jeho sousedé se buď odstěhovali, nebo zemřeli. Postupně je nahradili hmongští imigranti, kterými Walt ze srdce pohrdá, a bezcílné partičky mladých afroamerických a latinskoamerických výtržníků. Podzim svého života tak spíš přežívá než dožívá. Až do oné noci, kdy se mu někdo pokusí ukrást jeho chloubu - nablýskaný sporťák Gran Torino. Když se zlodějům postaví, stane se hrdinou, který změní život nejen svým sousedům a chlapci nucenému vstoupit do jednoho z místních gangů, ale především sám sobě. (HBO Europe)

Crybaby

Clint Eastwood je skvelý či už ako herec, alebo ako režisér a keď na filme pracuje v oboch rolách tak je to zárukou kvality. Skvelá psycho dráma v ktorej aj cez to, že sa hlavná postava snaží správať ako záporak, je jasné že záporná vo vnútri nie je. Kopa super hlášok, skvelé dialógy a koniec, ktorý je naozaj koncom. ()

krumlajs

Tak přesně takhle jsem si představoval důchod drsnýho Harryho. Eastwood završuje svojí hereckou kariéru rolí, která mu prostě sedí ze všech nejvíc a odchází na vrcholu jako největší drsňák. Jak se říká nakonec to nejlepší. ()

klichem

Jaaaj tieto filmy o zatrpknutych vojenskych veteranoch by pre mna mali oznacit srmtkou, lebo este jeden taky a dataprojektor leti z domu. Tolko dramy pocas 2 hodin som necakala ani v najhorsom sne. Jednu hviezdu ale davam za prijemne okamihy ktore ma vytrhli z letargie. ()

Diskantka

Jelikož Nova obligátně posrala upoutávku a naprosto zásadní scénu vypíchla v traileru, posrala mi tak celej film. (Ano tuhle pecku sem nechala kvalitně vyhnít, než sem si ji dala.) Naprosto klasicky..... Pro Clinta mám však speciální slabůstku a tomuhle citovýmu kung pao mixíčku s bouchačkama dávám plnej. ()

Fíma

Drsný Harry v penzi. Film, ve kterém Clint nikoho nezastřelí, bych snad považoval i za ztrátu času, kdyby nebyl tak dobrý. Film je to možná mnohem úžasnější, propracovanější a hodnotnější než všechny ty akčňáky, ale já mám Clinta zkrátka nejradši v ponču nebo s magnumem v ruce. ()

madam.art

Po opětovném zhlédnutí měním ze tří hvězd na čtyři. Vychutnala jsem si každou scénu a nemohla jsem odtrhnout oči. Děj je přímočarý, dobro vs. zlo jasně rozděleno, hlavní hrdina drsně sympatický a vtipný... jo, zaslouží si to néé sice plný počet, ale hodně. I s ohledem na nečekané vyústění. ()

DR.SZ

Ojedinělý komornější film je jedním z nejlepších ze všech. Proč? Kvůli originalitě, nebývalé autentičnosti (jíž si u Eastwoodových filmů můžeme všímat málokdy), psychologické síle a ukázkám rasistických nepoměrů. Nemusel ukazovat tolik rozpaků s vlezlým knězem. Ač nedostal žádné ocenění, pár měsíců po premiéře sklidil obrovský úspěch a otevřel řadu dosud běžně nepokládaných otázek (zejména rasistických). Velký přínos pro kinematografii! 96% ()

Hruskovice

Změna po prvním vidění jsem ohodnotil 4* ale po vystřízlivění které trvalo asi 3 roky jsem si uvědomil, že je to skvělé, ale jen kvůli jedné věci, a to hlavnímu herci, Clinth Eastwood byl je a bude největší drsňák i na smrtelný posteli ! ()

Daggeron

Clint Eastwood's MASTERPIECE. Totálna emocionálna bomba a jeden z najlepších filmov, aké v Hollywoode vznikli v novom miléniu. Gran Torino je ukážkou špičkového režisérskeho umenia, vďaka ktorému autor dokáže jednoduchý námet, formu i vizuálne spracovanie pretaviť do nezabudnuteľného diváckeho zážitku. Príbeh pritom sám o sebe nie je ničím výnimočný. Zužitkováva kilá známych klišé, nesnaží sa dejovo významnejšie prekvapiť a stáva sa pomerne ľahko predvídateľným. Lenže je vám na plátne prezentovaný takým spôsobom, že miestami strácate dych a po celú dĺžku stopáže vám ani len nenapadne pozrieť sa na hodinky. Gran Torino je absolútnym víťazstvom minimalistickej réžie, kde vám k odzbrojujúcemu gala predstaveniu stačia dva baráky, jeden nablýskaný veterán, banda Ázijčanov a jeden fenomenálny starec v hlavnej úlohe. Je to Clint Eastwood, kto tento film povyšuje na UMENIE - svojou réžiou i hereckými kreáciami, ktoré z Walta Kovalského robia jeden z najpremakanejších charakterov súčasnosti a jednu z najikonickejších postáv modernej kinematografie. Ktovie, kde by bolo Gran Torino bez Eastwooda - ale pravdepodobne nikde. Áno, Schenk napísal perfektný scenár, ale Clint mu dáva neuveriteľnú dušu. A hlavnej postave i svoje telo. Neskutočne zahrané - a jeho ani len nenominovanie na Oscara je hanbou akademikov! Naozaj skvelé dialógy, ktoré niekedy aj príjemne pobavia, parádna štúdia vnútorného i vonkajšieho sveta hlavného hrdinu a totálne KO v závere. Hoci ho možno očakávate a celkovo kolíše na hranici uveriteľnosti, to podanie vás tak uzemní, že mu to jednoducho zožeriete. Výnimočná práca, pri sledovaní ktorej je len ťažko pochopiteľné, ako toto dokáže niekto natočiť i zahrať vo veku takmer 80 rokov. Pre niektorých ľudí asi naozaj platí známe - dozrievať ako víno. V Gran Torino má každá scéna svoje miesto. A ponad to všetko má aj obrovský filozofický presah s krásnou podstatnou myšlienkou. Jeden z najväčších diváckych zážitkov a neskutočné pohladenie na filmovú dušu. Je len škoda, že tento produkt nebol definitívnym ukončením Clintovej hereckej kariéry. Skončil by na vrchole. Pretože Gran Torino je jedným z vrcholov filmovej tvorby. Pre mňa lepšie ako Million Dollar Baby. Srdcovka. "Svoje auto Gran Torino z roku 1972 odkazujem svojmu priateľovi Thao Vang Lorovi - pod podmienkou, že z neho neodrežeš strechu ako mexickí údenáči, že naň nenamaľuješ žiadne debilné plamene ako bieli sedláci a že dozadu nedáš buzerantské krídlo ako ostatní bambusáci." ()

gefr

Pro mě jedno z nejlepších dramat. Clinta jsem nikdy nemusel, ale tady byl v roli přežívajícího veterána naprosto vynikající. Scéna s vnučkou v garáži, kde se krásně projevuje parazitálnost nejbližších příbuzných je pro mě jedna z klíčových a definuje celý úděl hlavní postavy. Závěrečných 15 minut jsem už ani nedýchal a musím uznat že slzička ukápla....Bravo! ()

calculus

Clintův herecký monolog. Ale kdo by mu to sólo rád neprominul, pořád je frajer. Etnický konflikt mě tady zrovna moc neoslovil, klidně to mohlo být i o něčem úplně jiném. Důležitý je výraz a ten si Eastwood ze svých westernů stále pamatuje. ()

a0001

Prehnane je slabý výraz o tom ako je tento film šialene nadhodnotený. Slabý príbeh, slabé spracovanie a zase ten Clint, ktorý sa od "17. storočia" tvárí stále rovnako. Herec nemá extrémne výkony v žiadnom filme a ani nieje mnohotvárnym, ten jeho ksicht ma jednu mimiku. Film o zakomplexovanom "amíkovi", ktorý na všetko zatrpknuto nadáva a nakoniec otvorí svoje "usa" srdce. Klišé, nuda a zbytočný príbeh. ()

no_hits

Clint Eastwood je pro mě velkým hercem i režisérem, jeho postavy vyčnívající ze společnosti svým chováním mě velice baví, stejně jako jeho režisérská tvorba takže jsem tento film pouštěl už s předem jasnou představou o co asi půjde a co se bude dít. To jsem se ale spletl. Walt není osamělým vojákem co honí padouchy a chytá je levou zadní. Je to starej pán, voják z váky ve vědnamu bydlící ve čtvrti měnící se ve čtvrť asiatů se vším co k tomu patří. Od toho se odvíjí i zápletka protkaná skvěle zpracovaným dějem a obrovskou porcí hlášek Clinta Eastwooda snad v ještě větší porci, než jsme zvyklí.Rodina, která ho jen využívá, asijský chlapec, který mu i přes veškerou snahu přiroste k srdci s trochu nečekaným závěrem. Jedním slovem pecka, nemůžu jinak jak 5* ()

Uroboros

Skvělá věc. Clint je bourák..stejně jako to auto. :) Jeden z nejlepších filmů posledních let, výborná atmosféra, člověk tomu hned podlehne. Určitě pět hvězd. ()

Neronius

Scéna, kde se střetnou čongové a mexikánci byla nejvíc top a rasistickej Clint Eastwood ? No kurva ještě lepší! Ale co se týče atmosféry filmu... tak ta byla stejně nejlepší :) Na tenhle skvost bych se mohl dívat pořád, protože tohle fakt neomrzí a děj který mě hoodně překvapil je upe úžasný a proto tenhle film upe mi lu ju :3 ()

AndrewNewman

Tomu hovorím oscarová-srdcervúca dráma. Jednudochý príbeh pretavený do druhého najkrajšieho filmu aký som kedy videl. Tým prvým je čarokrásna Zelená Míľa. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (více)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (více)

01.01.2011