Raja 1918

• Rusko Граница 1918 (více)
Finsko / Rusko, 2007, 114 min

Kamera:

Esa Vuorinen

Martin Bahne, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Leonid Mozgovoj, Hannu-Pekka Björkman, Lauri Nurkse, Risto Kaskilahti, Orvo Björninen, Pauli Poranen (více)

Vojnová dráma Lauriho Törhönena odohrávajúca sa tesne po fínskej občianskej vojne v roku 1918. Kapitán von Munck, mladý vedec a úradník, je poslaný do dediny Rajajoki na hraniciach medzi novým nezávislým Fínskom a Ruskom pod kontrolou boľševikov, aby ustanovil poriadok, stanovil pravidlá a vyžadoval ich plnenie pod najvyššou hrozbou. Cestu mu však skríži žena, ktorej názory sa od tých jeho líšia. Historický film, v ktorom nechýba krviprelievanie, ponúkne rozuzlenie konfliktu. (Marek1991)

misterz

Veru, aké obyčajné maličkosti určujú ľuďom život... aj o tom je tento film. Napríklad stačilo, aby tú školu postavili na druhej strane potoka a mohlo všetko úplne inak dopadnúť. Príbeh sa síce pomalšie rozbiehal, už som skoro začínal hromžiť, že čo za nudu to zase pozerám, no našťastie sa to rozbehlo a najmä v druhej polovici aj dospelo k peknej pointe a na pohľad nepríjemnej a smutnej dráme. Sa mi páčilo ako sa na konci tí dvaja stretli... Červený či biely, áno, kedysi sa kvôli tomu umieralo a vlastne sa zomiera aj dodnes, len sa už nenosia tie pásky na rukách. Nadpriemer. 75/100 ()

Maq

Jak čtu ty komentáře, film je místními pochopen dost špatně. Je to film pro Finy, ne pro export. Předpokládá důvěrnou znalost reálií a finských dějin. --- Ano, Finové jistě mohou točit filmy o tom, jak to měli zpočátku těžké a nepřehledné. Ale oni to chápou správně v kontextu, kdy oni zakládali ostrov lidství v moři ruského barbarství. Povedlo se, a jsou na to právem hrdí. --- Film i na finské poměry trpí úspornou produkcí. ()

NinonL

Mladý kapitán dostane za úkol střežit novou finsko-ruskou hranici. Lidé na obou stranách však žádné hranice nechtěli, volně se v místě pohybovali stovky let. Tomu byl najednou konec. Navíc v Rusku vypukla bolševická revoluce a tisíce lidí si chtěli zachránit život za finskou hranicí. Kapitán von Munck je nejdříve velmi zanícený pro správnou věc a o úkolech z velitelství v Helsinkách nepochybuje. Poznává však život obyčejných lidí a najde si přátele na obou stranách hranic. Objeví se i láska a finská posádka ho pomalu začíná podezřívat a dělat mu naschvály. Čím dál více Munck poznává, jak špinavou věcí válka je. A čím dál víc i na vlastní kůži. Konec je velmi silný a celý film určitě stojí za shlédnutí. Souhlasím s cabadayem24. Na tohle současní čeští tvůrci nemají ani náhodou. ()

gogo76

"Povedzte "kyllä"..." Zaujímavý film z obdobia tesne po skončení občianskej vojny vo Fínsku, veľmi podobnej tej, ktorá sa odohrala v Rusku. Sme svedkami výstavby prvých hraníc, konkrétne medzi Fínskom a Ruskom. Hlavná postava je fínsky kapitán, ktorý to celé riadi a organizuje na pokyn velenia z víťaznej strany "Bielych". Sledujeme nielen jeho kariéru, vojenský život a každodenné starosti na hraničnom prechode, ale aj jeho cestu lásky k miestnej učiteľke, ktorá však názorovo stojí na úplne opačnej strane. Veľmi pútavé sú i scény rozhovorov a postupne narastajúce priateľstvo s majorom na opačnej-ruskej strane. O to silnejšie potom vyznieva jeho tragický osud, o ktorom som nemal najmenších pochybností. Film sám o sebe nikdy nebude lámať rekordy sledovanosti, ale výborne zapadá do kategórie takz. vzdelávacích filmov, ktoré výborne vyplňujú medzery o kapitolách v dejinách, o ktorých vieme málo a mnohí dokonca vôbec nič...80%. ()

Jello Biafra

Historický film mapujúci prvé kroky budovania samostatného fínskeho štátu v roku 1918. Mladý dôstojník armády a šlachtic dostane za úlohu zabezpečiť ostrahu na novovzniknutej hranici medzi Fínskom a čerstvo vzniknutým boľševickým Ruskom. Demokracia a humanizmus sú však v týchto poľných podmienkach neznáme pojmy a tak sa ochrancovia hraníc musia uchýliť k násiliu proti utečencom a pašerákom, ktorý sa chcú dostať do Fínska. Zároveň sa neštítia ani popráv proti údajným narušiteľom. Páči sa mi, že Fíni dokážu otvorene rozoberať nie príliš veselé obdobie ich novodobej histórie a majú dostatok sebareflexie aby odsúdili zločiny, ktorých sa dopustili ich predkovia. ()