Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Kroupa

Fenomenální film! Rozhodně zapomeňte na přívlastek "dokumentární", protože o žádný dokument se rozhodně nejedná. Maher se nehonosí ambicí něco vysvětlovat, ukázat "jak to doopravdy je". Bylo by velmi pošetilé film chápat takto, a vedlo by to k závěrům podobně bláhovým, jako jsou názory protagonistů Religulous. Maher je intelektuální satirik a Charles režíroval Borata, takže zapomeňte na dokument. Chlapci ukazují jen to, co jim připadá zajímavé, zarážející nebo vtipné. Výsledný obrázek je radikální a nikdo, kdo chová k transcendentálnímu duchovnu byť jen shovívavost se na konci nebude cítit úplně spokojeně. Tím vším chci hlavně říci - berte to, co uvidíte, s rezervou, protože tento obraz náboženství není úplný, ale roztříštěný a na mnoha místech manipulovaný. A to je největší nedostatek, kvůli kterému nemůžu přihodit tu poslední hvězdičku - jednoduše řečeno nechává Maher až moc často mluvit sám sebe, místo aby dal prostor zpovídaným. Jako by se bál, že se ti pošuci sami dost nezesměšní. A to je omyl, který mě mrzí, protože podle mého názoru měli ti hoši (ano, žádné ženy!!) mnohem více prostoru pro ukázání svojí blbosti, než jim Maher svými neustálými komentáři a přerušováním dopřál. A závěrem ještě znovu ujištění o neúplnosti - toto je manifest ateismu, nikoli dokument o náboženství. Tím spíš vás ovšem posadí na zadek a shodí čelist. ()

phoorecek

Zajímalo by mě, viděli-li by tento dokument potencionální členi nějákého ze zmíněných náboženství, jestli by se věřícími stali. Akorát jsem se utvrdil o špatném vlivu náboženství na lidstvo. V některých komentářích jsem narazil na to, že Bill Maher neargumentuje, spíše uráží a každá věta je až přehaně ironická, ok to možná jo, ale jak by jste chtěli zargumetovat zázraky a podobné? Co mě pobavilo : "Já v to prostě věřím, protože je to pravda" :D :D to je nahlavu. ()

Johny303

Miluju tento dokument! Bill Maher je takovej řízek, že to snad ani neni možný. :)) Útočí na Bibli logikou a logika samozřejmě vítězí na 110%. :)) ()

masiko

Smutne, jak jsou verici naprosto neschopni svou viru jakkoliv obhajit. Casto se mi zdalo, ze nekteri lide nejsou o nic znalejsi nabozenstvi nez treba ja, oni akorat proste veri "protoze je to pravda" nebo "protoze je to v Bibli a Bible je pravdiva". Nejvic me bavilo, jak se Bill nescetnekrat strefil konkretne do "zrozeni z pany", coz je asi jeho oblibeny biblicky blabol. Na druhou stranu zamrzi, ze se dokument nezene do zadneho extremu, zaver je tak v podstate prvoplanovy, a o tom, ze by Bill dokazal, ze nabozenstvi je fraska, nemuze byt vubec rec. ()

radekgfx

Hodně civilní snímek, chcete-li dokument, který se alespoň dle hodnocení na ČSFD i IMDB rozhodně setkal s vděčnou diváckou odezvou, což nepřekvapí. S většinou obsahu, jenž by ve filmu sdělen, problém nemám. Náboženský fanatismus a absence kritického myšlení většinou neústí ke světlým zítřkům a stejně tak souhlasím se skutečností, že spousta věřících lidí vlastně ani neví, v co věří, a známkou náboženské oddanosti je pro ně 20 cm polyvinylchloridová soška Ježíše na noční stolku. Nicméně nemám pocit, že by snímek odsuzoval víru. Primárním cílem zájmu jsou zde, dle mého názoru, výše uvedené skutečnosti spolu s obecnou kritikou absence sebekritiky. Zde přítomné komentáře typu „po shlédnutí tohoto dokumentu jsem se stal ateistou,“ či „tenhle dokument by měli vidět všichni věřící,“ či „v Boha věří pouze nepříliš bystří jedinci,“ mi přijdou dosti neopodstatněné, jelikož snímek je sám o sobě hodně zaujatý a rozhodně není neutrální a vynášet ortely na základě jednostranných informací se jistě nedá pokládat za normální. Myšlenka je ve filmu přítomná, nicméně ve formě, jež sama o sobě příliš kvalitní není. ()

Maryinka

Mé ateistické já při sledování tohoto "dokumentu" vrnělo blahem. Aneb když zatvrzelý ateista Bill Maher zesměšňuje, chytá za slovo a zahání do kouta zatvrzelé věřící... "Jste senátor. Patříte mezi hrstku těch, co řídí tuhle zemi. Vadí mi, že moji zemi řídí lidé, co věří na mluvící hady. "Hlavní myšlenka Religulous by se dala shrnout slovy, která zde během těchto 100 minut zazněla: "Víra dělá z nepřemýšlení cnost. To není nic, čím bychom se měli chlubit. A ti, kdo káží víru, jsou otrokáři rozumu, kteří drží lidstvo spoutané iluzemi a nesmysly, které způsobily a ospravedlňují tolik šílenství a zkázy." ()

B_EyE

Takový popcornový dokument ... většinu času jsem se opravdu velice bavil, ale ke konci mě hloupost některých vystupujících spojená spolu s jistou mírou náboženské arogance začala spíš děsit ... ()

Furmi

"Jediný správny prístup k "veľkým otázkam" nieje arogantná istota, znak náboženstva, ale spochybňovanie". ()

KOZEL84

Voda na můj mlýn.Náboženství=pokrytectví,násilí,hloupost a zlo.Člověk který má v hlavě funkční mozek nemůže věřit všem těm kravinám které jakékoli náboženství hlásá.Už to že je náboženství tolik jasně prokazuje že to sou lži(teda kromě další asi miliardy logických děr).O to víc když je kážou vychcaní líní zmrdi co jenom vydělávají na hlouposti lidí.Mě nejvíc baví ''Nezabiješ'' a Nepokradeš''.Nemůžu hodnotit jinak. ()

jarvis

right on! :D:D... ten člověk mi čte myšlenky //komentář ke zde několikrát zmíněnému "faktu", že si BM vybíral pouze "nepřipravené idioty, co nedokážou argumentovat": absolvovala jsem několik náboženských English campů (čistě kvůli angličtině, ač to může být k nevíře - slovní hříčka zcela úmyslná) a s čistým svědomím říkám, že i lidi speciálně cvičení k intenzivnímu týdennímu zpracovávání nových potenciálních ovcí mají NAPROSTO stejné odpovědi ()

MAJkLSON

Jakekoli nabozenstvi slouzi jen k ovladani mas lidi a k tomu, mit se za co skryt. Trochu rypavy, ale v jistych ohledech pravdivy "dokument". ()

Kubinn

Nemohl jsem s tímto dokumentem během jeho sledování naplno souhlasit, protože od samého kývání hlavou nahoru a dolu bych z toho nic neměl... Samozřejmě, že jsou otázky a záběry pečlivě vybrány aby Billovo "kázání" a jeho interpretace náboženství vyznělo tak, jak vyznělo. Podle mě však jen s rozumným nadhledem použil stejných nástrojů, jaké používají církve a sekty po celém světě... ()

KosiR_ksr

Trochu příliš populistické a zjednodušené. Obvykle obě strany prosazují bezhlavě svůj argument, aniž by zvážili slova druhého (ačkoliv to skutečně někdy zvažovat ani nemělo smysl). Na druhou stranu se v "dokumentu" člověk i něco dozví. Poměrně jsem se pobavil u některých fanatiků, jako byl např. Jesus Miranda. A dověděl jsem se i spoustu zajímavých názorů, nad kterými se má smysl zamyslet (a to i jako agnostik). BOHU-žel místy trochu laciné. 60-70% ()

Indian88

Krásný pohled na nesmyslnost veškerého známého náboženství. Nejzábavněji to působí v kombinaci s americkou hloupostí. Ta snaha věřících, kteří se v sobě snaží co nejvíc potlačit racionalitu a jako stádo ovcí nesmyslně následují fantasy knihy/příručky dob pradávných, je taky kouzelná. Nicméně, ať všechno působí sebekomičtěji, v hlouposti lidí se skrývá největší hrozba. Ať už masově posloucháte Hitlera nebo se řídíte písmem svatým, v prvé řadě byste si měli udělat svůj názor na věc a hlavně se zaměřit na svůj vlastní zdravý rozum, pokud ho teda máte :) ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010