Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

MirkaP

Film se skládá ze dvou a uprostřed toho druhého jsem usnula. Konec mi pak vůbec nedával smysl, takže jsem si tu druhou půli dala další den znovu. Jako samostatná jednotka to fungovalo trochu lépe. ()

Midar

První hodina byla naprostá pecka, která mě překvapila nekompromisností a tempem, pak už to ale začalo dost drhnout. Vážně jsem Butlerovi přál ať mu to všechno vyjde a pořád jsem tak nějak doufal, že to má celé více promyšlené a finále mě absolutně překvapí a dostane. Bohužel finále je totální klišoidní rutinna, kterou jsme už viděli asi tisíckrát a to prostě nejde jen tak prominout. Skvělý rozjezd, který sliboval něco výjimečného a originálního je nakonec totálně zazděn nudným a špatným závěrem...sakra a to jsem z toho začátku byl tak nadšeny... ()

PlayEasy

Pecka! Tak tenhle Thriller s perfektní napínavou a démonickou atmosférou u nás zafungoval na plno a velkým tahačem u nás zůstává výborný a démonický Gerard Butler, kvůli kterému je tento film, tak skvělým a napínavým Thrillerem. Jamie Foxx také dobře sekunduje, ale na svého "Djanga" si ještě musel chvíli přeci jen počkat. Filmu také velmi pomáhají časté dějové zvraty a perfektní hustá atmosféra "Vánoční" Filadelfie. Tohle prostě opravdu dostalo a my jsme nadmíru spokojeni, tento film se ti Grayi opravdu povedl! 80% ()

mrclTV

Najprv zaujme ako sa film mení - z klasického právnického/súdnického filmu, na drsný revenge krvák s na prvý pohľad dokonalým zločinom, až ku cynickému výsmechu nedokonalosti právneho systému a odplate ostatným, ale vo výsledku je to niečo ako slabší Seven, ktorý to hrá dosť na wau efekt, ale pomáha si pri tom poriadne za uši pritiahnutými barličkami, ktoré to u mňa ťahajú dole. ()

koty2201

Mnohí hodnotia tento veľmi napínavý a dobre spracovaný triler ako len nejaký obyčajný film s deravým scenárom. Úprimne sa priznám, že vôbec netuším prečo. Pretože za mňa ide o jeden z najlepších krimi filmov aké som videl. Áno, možno nie je dokonalý a ani ten príbeh nie je nejak extra objavný a nový. Lenže jeho spracovanie si zaslúži poklonu a naozaj som si to napätie naplno užíval počas celého filmu.  Ako som už spomínal, tak človek, ktorému zavraždili rodinu a následne roky trénoval na pomstu všetkým, ktorí neučinili spravidlivosti za dosť, je klasika. Na druhej strane to Gerard Butler zahral majstrovsky a tú sviňu, ktorá smeruje nekompromisne za svojim cieľom, mu veríte. Zvyšok obsadenia už podáva taký svoj štandard, ale ja som napriek tomu spokojný. Aj keď som hlavne od Jamieho Foxxa čakal trochu viac. Príbeh bol dosť dobre dramatický a naozaj som nevedel čo čakať a kto s kým ako vypečie. Atmosféru to malo dychberúcu. Všeobecne mám rád takéto krimi záležitosti, takže som si po všetkých stránkach prišiel na svoje. Emočne ma to tiež chytilo za srdce, čiže môžem to jedine odporučiť každému nadšencovi podobných snímkov. Áno ja viem, že to naozaj nie je niečo extra výnimičné, lenže mňa to úprimne potešilo ako to je veľmi slušne spracovaný príbeh o spravodlivosti a aká vie byť vrtkavá. ()

sirrgulo

Na film jsem se hodně těšil, ale musím přiznat, že mě trochu zklamal. A hlavně Jamie Foxx, Gerard Butler ho prostě v mých očích přehrál a jeho postava byla celkově mnohem zajímavější. To on pro mě udělal film koukatelným, protože ani to napětí není moc velké. Vůbec mě neštvalo, když pomalu, ale jistě z vězeňské cely realizuje svůj plán při němž zabijí jednoho člověka za druhým. Problém však je, že jim vůbec nevadíte, aby přežili. Nefandil jsem ani Jamiemu Foxxovi, kterého mám jinak docela v oblibě. Závěrečná pointa, jak to vlastně může ctihodný občan vše řídit z věznice, byla možná překvapivá, ale prostě mě nedokázala odrovnat, jak bych čekal. Aspoň ta scéna s ohněm vypadala výborně a ani hudba nebyla špatná. ()

Stromek

První polovina fajn pak to polevilo a konec zazdil o přepálenosti scénaře ani nemluvím, ale na nedělní víkend to stačí :-) ()

Blazis34

Moc povedený akční film v hlavní roli s dvěmi skvělými herci. Gerard Butler v roli chytrého a vyzrálého zabijáka a Jamie Foxx jako policajt, který musí Clydeho (Butlera) zastavit v jeho smrtících činech. Na filmu se mi líbili hlavně promyšlené akce Clydeho, na které byla i vláda krátká. F. Gary Gray dal dohromady skvělou podívanou, která si ode mně minimálně 80% zaslouží. ()

Slaboproud

Jak napsal hodnotitel níže, je to kombinace SAW a Prison Breaku. Obě díla nejsou špatná, ale místy mě iritovala, Ctihodný Občan není výjimkou. Co se týče příběhu (NO spoiler alert), první polovina filmu vypadá na drsný příběh o hi-tech pomstě za zločin, který soudní systém adekvátně nepotrestal. Skvělé jsou scény, kde Butler zneužívá formálnost pravidel trestního řízení ve svůj prospěch a dělá z vyšetřovatelů bezbranné idioty. Bohužel, poměrně rychle začne Butler jednat jako psychopat, když trestá nejen pachatele a "systém", ale ubližuje i naprosto nevinným osobám. Značná nerealističnost jeho akcí ve 2. polovině filmu dost kazí celkový dojem. Co se týče provedení, skvělé jsou herecký výkony Butlera i Foxxe. ()

Insomniac

Čakal som viac. Najviac mi vadilo, že som sa nejak nemohol vymotať z toho, komu mám držať palce - je to až moc psychologicky domiešané a filmu to nepomáha, ale dosť škodí. ()

blackend

takhle to posrat...konec k nicemu... proc si netroufli tam dat cely mucenicko a pomstu na Foxxove rodine nechapu... to by byl pak hardcore!! SOUHLAS S: Orhalmi, JOHN.NY ()

JP Johnny

Slibný námět s vysokým potenciálem, který však nebyl ani z poloviny využit. Rychlé uvedení do děje,Butlerova pomsta a následené uvěznění a vražda vězně to je tak vše co mi na filmu přijde v pořádku. Následuje však hraní na to kdo koho přechytračí a Butlerovo běsnění. Postupem času jsem však poměrně tápal komu vlastně fandit jestli Butlerovi, který zabíjel nevinné či Jamiemu Foxovi jako poněkud vychytralému a ne příliš sympatickému právníkovi. Butler ve své roli však jednoznačně Foxe přehrává a tak vychází z tohoto souboje alespoň pro mne vítězem.Škoda také konce kde Butler který je věčně o krok napředu dostane tak snadno na frak bez toho aniž by měl cokoliv připraveného jako následnou pomstu.Zkrátka trailer nasliboval příliš a film byl jen zklamáním. ()

Mustaffa

Mě teda Ctihodný občan velmi mile překvapil. Komu v tom filmu máte sakra fandit? Je snad správné přát hlavnímu hrdinovi aby z vesela zabíjel lidi, když i on sám přizná, že nejde o pomstu? Nebo snad zvrácenému systému, který propustí vraha po pár letech na svobodu? No ať si vyberete kohokoli nebo hold nevyberete, tak na Vás tak či onak čeká svižný thriller s napětím až do konce. Film rozhodně vyzdvihuje právě zápletka, která je zprvu jiná než čekáte a pak i herecké výkony. ()

Yuksek

Povedená akčí oddychovka se spoustou "technických blbůstek" má jen jednu nevýhodu: ke konci už jí citelně dochází dech. Proto se víc než na děj vyplatí soustředit na herecký souboj Butler/Foxx. 70%. ()

yatan

skoda. dalsi z premrhanych potencialov roka 2009. Skoda ze nemozem spoilerovat ale prave tam je ten problem ktory ma tento film, a to je dovod preco nema tento film viac % u kritikov..a u mna max 5/10. ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)