Snímek Cvokař představuje pestrou mozaiku hollywoodských postaviček: všechny tápou, všechny v tom velkém a zkaženém Městě andělů zkouší najít pravdu. Neurotický agent trpící obsedantně-kompulzivní poruchou, puberťačka neschopná vyrovnat se s matčinou smrtí a posedlá sledováním filmů, obstarožní herečka se svým nešťastným manželstvím i snaživý, ale Hollywoodem opomíjený mladý spisovatel... všichni mají jedno společné: psychiatra Henryho Cartera. Ironií osudu je, že Carter, na kterého se všichni s důvěrou obracejí, je z nich asi nejbezradnější. Tento prominentní cvokař s hvězdnou klientelou se ve skutečnosti není schopen vzpamatovat z nedávné osobní ztráty. Dny tráví pokuřováním trávy a přestává dbát na svůj zevnějšek. A co hůř - ztrácí veškerou dřívější víru ve svou schopnost pomoci pacientům. Střídavě tragický a škodolibě komický film Cvokař podává svědectví o síle mezilidských pout a připomíná, že nikdo z nás nemůže být sám. (Magic Box)

StarsFan

Hodně, hodně jsem si tento film chtěla oblíbit, protože v jeho jádru je ukryta řada aspektů, které mám v příbězích ráda: hlavní hrdiny je lidský, zranitelný (a zraněný), postavy nejsou rozděleny na kladné a záporné. Bohužel po scénáristické stránce vše úplně nefunguje – a i když jsou to jen detaily, výrazně ovlivňují můj celkový dojem. Jsou to zbytečné expozice, kdy některá z postav jen kvůli divákovi vysvětluje to, co všichni v dané scéně ví. Jsou to neuvěřitelné náhody jako moment, kdy jedna z postav najde cosi, co se jí přímo týká, pohozené na ulici. Je to uspěchaný scénář, který se v závěru snaží divákovi vnutit rychlou proměnu postav, ačkoliv stopáž by si zasloužila deset až dvacet minut navíc. Je to konec, který náhle změní vyznění celého filmu. U jiného žánru by tato zaškobrtnutí scénáristovi asi prošla, když se však snažíte dát dohromady civilní, citlivou, civilizační výpověď, může několik nerealistických scén snadno udělat z filmu s velkým potenciálem jen zapomenutelné drama. ()

sestrad

Jak čelit životu, jaké má kdo zvládací strategie na stress, na osobní tragédie a na pocity nesmyslnosti všeho… Navíc kierkegaardovský citát o tom, že "trpící si musí pomoct sám" tady nepřešel do moralistního kýče. - No prostě podle mně tohle vůbec není hloupý film. A hollywoodský happy end, jak zaznívá občas v komentářích, to taky na stoprocent není. ()

Radek99

Ach, ty happyendy... Nebýt toho enormně pozitivního vyústění propletence těch několika dějových linií, které divákovi snímek nabízí, měl by Cvokař reálnou šanci stát bok po boku svému vzoru Americké kráse. Takhle se jen nesměle krčí za ní... Oním finálním vyzněním se snímek skutečně dostává do významové eskapády - nepopisuje civilizační krizi americké (západní) společnosti, ale příběhy lidí, kteří prožili silné trauma. Nevím, jen mám pocit, že tvůrci dali filmu záměrně falešné mimikry a zabalili ho do obalu Americké krásy. Pro Kevina Spaceyho je to každopádně opět po čase erbovní role... Podobné filmy: The Wackness, Generace X ()

jedna_vrana

Počas filmu som striedala sama v sebe hodnotenie medzi odpad a výborné. Film sme pozerali dvaja a aj napriek tomu, že máme podobný filmový vkus, naše hodnotenia boli úplne odlišné. Predpokladám, že takýto pocit vyvolá film vo väčšine tých, ktorí sa odhodlajú k jeho pozretiu. Takže, čo ma napokon presvedčilo k vysokému hodnoteniu? V prvom rade skvelý Kevin Spacey, ktorý dokáže zahrať širokú škálu charakterov a v tejto polohe mi pripomínal American Beauty (aj keď len tým, ako svoju postavu zahral). Druhý dôvod je, že som ku koncu filmu nadobudla podozrenie, že som pochopila, čo nám chcel režisér ukázať. Že Hollywood je podivuhodné miesto v slnečnej sústave, kde by človek našiel dosť málo „normálnych“ ľudí, za to sa môže hrdiť asi najväčším počtom samovrahov, ktorí vlastne na tento čin ani nemajú dôvod, len sú nešťastní. Hollywod, kde každý potrebuje „cvokára“ (slávni si k nemu chodia liečiť nadrozmerné ego) a najlepšie na celom príbehu je, že aj cvokár potrebuje cvokára. A keďže som celý film aj vďaka tragikomickým situáciám nebrala až tak vážne, odpúšťam mu medzery v scenári a dávam mierne nadhodnotené 4 body. ()

waits

Zvláštní. Mohl to být nenápadný, nezávislý film pro popůlnoční CT2. Jenže k malé Ignite Entertainment se připojila Spacyho Trigger Street Production, doktor Henry měl tudíž hotový casting, ve vedlejší roli se objevil Robin Willimas a u nás to běží na Prima Max. Potíž je v tom, že scénář se splétajícími se osudy není nijak promyšlený, jde jen o hříčku, rychlé a povrchní párování postav (Kate vs Carter, Keke vs Jeremy), podpořené tu a tam atmosferickými záběry a občasným humorem. Nejhůř kuriozně dopadl Spacey, kterému nezbývá než labužnicky šlukovat trávu, scénář mu totiž nenabídne jedinou zajímavou repliku, takže jeho úspěšná praxe je dost velkou záhadou. Režisér Pate má snad půlku záběrů branou zpoza fíkus nebo nějakou jinou překážku, asi to má reflektovat civilnost, nicméně ke konci to už trochu uší. Jediné doopravdy jiskřivé postavy se dočkal agent (a asi i producent'?) céčkových filmů Patrick a pak docela příjemný drogový dealer. Každý holt není Altman nebo Inaritu, schopných dát z paralelních životních příběhů dohromady zapamatovatelnou emotivní podívanou. ()

• Film měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance 2009. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Los Angeles. (Terva)