Režie:
Jon S. BairdScénář:
Jon S. BairdHrají:
Nonso Anozie, Natalie Press, Leo Gregory, Bronson Webb, Robbie Gee, Linda Bassett, Daniel Kaluuya, Lucy Russell, Yvette Rowland, Tamer Hassan, Peter Wight (více)Obsahy(1)
Cass Pennant - najlepšie predávaný autor kníh čiernej pleti v Británii a zároveň aj člen obávanej chuligánskej ekipy klubu West Ham United, ktorá si hovorí I.C.F.. Film sleduje Cassov životný príbeh od čias, keď ho, ako sirotu z Jamajky adoptoval starší biely párik z Londýna, až do čias, keď z neho vyrastie jeden z najobávanejších futbalových chuligánov v Británii. (Tomco)
(více)Recenze (55)
No, asi tady CASSovi malinko strhnu kolektivní hodnocení, ale nemůžu jinak. Prostředí so-called přátel kopané mám rád, výjimečně sprosté a absolutně bezskrupulózní THE FOOTBALL FACTORY jsem si užil, trochu zlimonádovatělé HOOLIGANS s Ejilahem Woodem v hlavní roli mám ještě raději a PROČ je moje srdeční záležitost ("Já pracuji jako sazeč pečiva..."). CASS mi ale zřejmě vychází z celé čtyřky jako dílo nejslabší, asi proto, že přehnaně dokumentarizuje psí život jednoho týpka, který se nechce jmenovat jako ženská a má tu smůlu, že je černej a nejde to smejt. No budiž. Jak ctihodný Cass postupně přichází k rozumu a ve sladkých sedmadvaceti například oznámí vyklepaným rodičům, že se tahá s dívkou, uvědomí si - jaké překvapení - že utéct před svým starým já zase tak dobře nejde a silných momentů v jinak vlekoucím se filmu přibývá. Ale možná jsem jen příliš mladej a nedokážu tento twist z černohubé mlátičky v solidního manžela a otce plně docenit. Nevím... --- V celém filmu mimochodem uvidíte jen zopár bitek - sice když už, tak to doslová lítá - a fotbalové hřiště uzříte leda tak v záběrech jako vystřižených z Bruselu '85. Neříkám, že jsem čekal film o fotbale, ale jedna malá blbá zmínka o George Hurstovi (to je ten týpek, co na ms v '66 ve finále ve Wembley trefil břevno a "byl z toho gól", který znamenal první a taky poslední a jen tak mimochodem neregulérní vítězství Angličanů na Mistrovství světa) v takovým snímku asi taky nestačí. Anyway, tohle na Baníku nezažijete. --- 50%. ()
Další do sbírky "chuligánských" movies podle skutečných událostí. I když vlastně nevím jak to uchopit. Carol "Cass" Pennant je velký, černý (zároveň bílý) hooligan, ale zároveň není stejný jako ostatní. Celkově ani film není jako ty "ostatní" na tohle téma. I když jisté podobnosti tu samozřejmě jsou. Většina těchto filmů je o West ham united a I.C.F (inter city firm), ze které vzešly známá jména pozdějších gangsterů. Tady Cass byl sice u založení, ale je to jiný úhel pohledu nebo se ho alespoň snímek snažil takhle nastavit. Osobně nesnáším fotbal, ale tohle se sportem nemá společnýho nic. Kopaná je maximálně na ulicích do nějaký tý hlavy či žeber. Ale tím to v tomto případě končí, Cass se žádných velkých akcí jako prodej či konzumace drog, vraždění lidí neúčastní. On se ho vlastně neúčastní ani samotný film. Na druhou stranu, je fajn, že to všechno není jako přes kopírák. ()
Kdyby ve filmu bylo více rvaček, bylo by to super, protože právě ty byly vcelku slušně udělané a byly asi tím nejzajímavějším na tomto dramatu. Cass Pennant to neměl lehké již od svého narození, ale právě okolí a šikana z něj udělali to, co se z něj stalo. Chtěl někam patřit, chtěl si něco dokázat a hlavně se mu to málem několikrát vymstilo. Až jeho vlastní rodina ho opravdu dokázala změnit. Několik vedlejších postav taky stály za pozornost, ovšem některé pasáže byly poněkud nudnějšího rázu (zvlášť to vězení mě moc nebavilo). Znám ale mnohem lepší kousky o fotbalových chuligánech a rivalství mezi hooligans. Vidím to na takový obyčejný průměr s jistým poselstvím… ()
Zajímavě podaný příběh jednoho z nejslavnějších anglických chuligánu. Skrze Casse se film snaží podat zprávu o tom, odkud chuligánství pramení. Snímek má poměrně podařenou choreografii bitek, scény s TV výstupem a rozdávání legendárních I.C.F. vizitek také rozhodně stojí za zmínku. Problém pro mě ovšem představovala stopáž, poslední třetina mě již připadala dosti natažená. ()
Neokoukané tváře, dobré herecké výkony a opět jiný pohled na britské Hooligans. Tohle téma mě poslední dobou zajímá, Football Factory to samozřejmě nemůže překonat, ale i tento film na mě v mnohém zapůsobil. Cass - hlavní hrdina - se potýká s problémem začlenění do společnosti. A věřím, že v sedmdesátých a osmdesátých letech v UK byla rasová nesnášenlivost i větším problémem. Není to celé o Hooligans, je to hlavně o úhlu pohledu jednoho člověka - a zcela ho chápu, když ho v ranném věku mezi sebe nevzal nikdo, než právě ICF. Film mě nenudil ani minutu a to si myslím, že jsem náročný dívák. Od začátku mě chytl a pustil až na konci. Doporučuju. Sice neznámý, ale výborný snímek. ()
Galerie (18)
Zajímavosti (12)
- S většinou klíčových členů štábu zašel Cass Pennant na fotbal, aby je lépe poznal, aby viděl, jak se v prostředí jemu blízkému chovají. Například s představitelem hlavní role Nonsem Anoziem šel na zápas o záchranu West Ham - Bolton v roce 2007. West Ham vyhrál. Nonso fandí Liverpoolu. (don corleone)
- Ve filmu si zahraje i člověk, jehož životní příběh film vypráví - Cass Pennant. Jeden z nejznámějších fotbalových výtržníků Británie si zahraje vyhazovače. Vidět ho můžeme především na konci filmu, kde hlídá dveře hospody. (don corleone)
- Leo Gregory, který hraje Freemana zase hrál ve filmu Green Street Hooligans (2005). (don corleone)
Reklama