Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

geimz

Trojhodinová extended cut verzia a napriek tomu postavy neboli ani zďaleka tak dobre vykreslené ako v knihe, kde mala každá poriadnu psychologickú hĺbku. Keď si k tomu pričítam nesympatického Nyqvista, ktorý sa mi do role Mikaela absolútne nehodí a odbitie pár celkom dôležitých častí, som mierne sklamaný. Ide každopádne o viacmenej zdarilú adaptáciu, kde Lisbeth je najvýraznejšou postavou (ostatne ako aj v knihe) a dlhá stopáž nenudí. Dej knihy je samozrejme vynikajúci a do detailu premyslený, tu to občas škrípe, na druhú stranu ale podstatné udalosti sa podarilo vystihnúť uspokojivo. ()

Movie Gourmet

No, musím říct, že bez znalosti knižní předlohy se zde jedná o velmi kvalitní snímek, který je opravdu velmi napínavou detektivkou a dramatem. Výborný scénář a výborně odvedená režie nepostrádá ani dobré herecké výkony sympatických hlavních představitelů. A to vše i přes to, že se nejedná o hollywoodský film (!). Konečně zas jeden film bez amerického patriotismu. Tomuhle filmu říkám opravdový EVROPSKÝ MEGA FILM a start hvězdné (hollywoodské) kariéry pro švédskou herečku islandského původu - Noomi Rapace. Verdikt: 4* a 80-85 %. ()

LBsmoke

fincherův americký "remake" je, ale minimálně o hvězdu lepší.. i když Rapace by mi na Lisbeth seděla víc, kdyby byla mladší a neměla tak nabouchané ramena.. A co je plus přišel mi tenhle Nyqvist stejně nesympatický jak Kalle Blomkvist v celé sérii.(jenže u filmu mi to docela vadilo) ----Nějak sem se nemohl zbavit pocitu, že jde o dost dobrý televizní film. Ani scénář a režie mi nepřišla extra kvalitní, protože jsem měl dlouho pocit, že se vůbec nic nehýbe.. vlastně celkem dost hrůza ()

zelvicka.

Popravdě se mi americká verze líbila víc. Samozřejmě je to nějaký pátek, co jsem ji viděl, a co jsem si četl svůj komentář, co se týče zápletky byla upravená pro jednodušší mozečky, takže jsem zřejmě zápletku rozkousnul dřív. Nicméně co se týče pojetí Liz a jejího pěstouna týče, vede jasně verze americká. Nicméně Noomi je zase mnohem hezčí! Z jejího nahýho hrudníku, krku a zad jsem měl husí kůži. Teď přemýšlím, jestli zkusit obrácený postup u dalších dílů anebo si počkat na amíky. ()

kuckaAFC

Naprosto strhující thriller, během 2,5h strávených v kině jsem si oddechl maximálně při jízdě autem. Knižní předlohu jsem nečetl, příběh se zdál skvělým, nicméně konec mně přišel příliš natahovaný (scéna z Austrálie). To je ale zřejmě jediná vada tohoto snímku. 85% ()

Kroketa

Trochu jsem váhala mezi dvěma a třemi hvězdičkami, ale nakonec dávám jen dvě. Proč? Protože se převedení, dle mého názoru, naprosto dokonalé knihy na plátno vůbec nepovedlo. Copak nikomu nepřišlo nic divné? Sesekané? Úplně mimo mísu? Ach jo, tak si přečtěte knihu. Vždyť tady byly ty postavy neuvěřitelně ploché, zápletka se ztrácela v... čem vlastně? Ten film má snad 3 hodiny a přesto tam všechno jen lítá, smysl zůstal někde ve Stockholmu, nebo si vzal dovolenou. Proč Mikael přijal tu práci? Protože ho Harriet jako malého hlídala? No to snad ne?! A to je jen jedna z mnoha věcí, které nedávaly smysl (viz komentář od Terka_127). Švédi mi přijdou fajn, ale tohle na mě působilo jako nějaký béčkový americký film. Zkusím ještě seriál, snad to bude lepší. Jinak - jedna hvězda za herecké obsazení Lisbeth a Mikaela, ani jednoho jsem si takhle nepředstavovala, ale vlastně tam oba sedli (Lisbeth o něco víc) jako prdel na nočník (Nyqvist působil trochu prkenně, ale možná to nebyla jeho vina). Druhá za nostalgii, protože mám tu knížku fakt ráda. ()

fredisek

Možná, že se mi americká verze i zamlouvala víc. Příšerně nesympatický představitel Blomkvista a nemastná neslaná Lisbeth. Průměrný thriller, jehož finále smrdělo telenovelou. ()

Rejže

Na této originální verzi se mi líbí především její poctivé řemeslo. Dokonce si troufám říci, jestli film(y) nebyl natočen na filmovou surovinu, ale to jsem nezkoumala. Ale mohla bych zapátrat :) Dlouho se mi nestalo, aby mne "platonicky" okouzlil nějaký herec. A tohle se Michaelu Nyqistovi povedlo. Chlap samá jizva, modrozelené oči a věk. Noomi Rapace v porovnání s Rooney Marou mi přišla taková ženštější, krásnější a vůbec přirozenější. Dobře, jsem asi už jiná generace a mladé slečny o spousty let mladší jistě vítají blockbusterovější Linchovu verzi. Na druhou stranu možná kdyby se scénáristé sloučili, mohlo to dopadnout ještě mnohem lépe. Jak tvrdí například Ninadel. Ne tak seversky. Leč zraněná duše Blomkvista mi sedla možná líp. Jen na konci chybí víc citu od Lis. Za mě přesto 5 stars. ()

jarmik

Ono na té severské krimi opravdu něco bude (můj 1. filmový/knižní zážitek! Chladné, drsné postavy v chladném, drsném prostředí. Když si přičtete, že se jedná o mrazivou "detektivku" natočenou tak, že vám běhá mráz po zádech z pohledů na obyčejné fotky víc než z pohledů na fotky zavražděných, nemohou takové postavy a prostředí uškodit, ale naopak pouze zintenzivnit divákův zážitek. Kontrast je navíc způsoben vzpomínkami (40 let zpátky) na "období tepla", zatímco v době aktuálního děje se ručička nehne z -20... Takové detaily umí hodně. :-) ()

H4ku11

Severské výtvory idú obvykle mimo mňa, ale tu som urobil výnimku, a urobil som len dobre. Hlavní dvaja predstavitelia mi sadli. Ani napriek sledovaniu dlhšej verzie som nemal čas nudiť sa. ()

Kroupa

26.4.2010 Po delší pauze jsem se vrátil k severskému filmu a musím říci, že jsem spokojen. Film je dlouhý a poměrně rozvětvený. Řeší klasické filmařovo dilema, jak náležitě zpracovat košaté vyprávění plné důležitých detailů, pro jejichž uvedení a důkladnější analyzování je v knize prostoru dost, ale ve filmu nikoli. Film musí sledovat především hlavní linii, která ale by bez oněch detailů nedávala smysl. Ty obtíže jsou znát, ale nedochází ani k přílišnému zjednodušování, ani rozmělňování děje, což je nesporný úspěch. Hlavně je to příběh silný a zajímavý, herci jsou výborní a film je v mnoha okamžicích velmi silný. Absolutorium nemůžu udělit hlavně z toho důvodu, že se stále jednoznačně jedná o adaptaci románu, z jehož stínu se film ani zdaleka nevymanil. Což mě přivedlo po mnoha letech do oddělení beletrie, což filmu počítám k dobru. ()

Brejlil

Asi bylo prakticky nemožné převést dosti složitou strukturu vztahů a dějů, které tvoří svět Millénia. V knize na to má autor spoustu místa a marnotratně jej využívá, podařilo se mu ale skoro nemožné. Svět je koherentní a relativně přehledný. Příběh je kombinace klasické "záhady uzavřeného pokoje" a dosti kruté sondy za pozlátko milého Švédska. V knize to funguje, navíc co se nevysvětlí teď, vysvětlí se v dalším díle. Film zvolil podobný režim, ale tady to vadí. Hodně. Použité prostředky jsou sice adekvátní, nedočkáme se žádných režisérských exhibicí, ale změny, které byly provedeny, působí při znalosti předlohy dosti rušivě. Film je tak dobrý ze začátku, kdy sledujeme dva paralelní příběhy, které spolu nemají nic společného, a čekáme, kdy se protnou. Pak už je to slabší. Zatímco hlavní hrdinka je přesvědčivě asociální (i když scénu znásilnění advokátem Bjurmanem jsem jí věřit nedokázal), u Kalle Blomkvista lze těžko hovořit o adekvátním obsazení. ()

Aldanar

Trochu skoda toho konce a délky. První 2/3 filmu byly dokonalé - mrazivé, krásně pomalu odhalující tajemství, postavám jsem věřil. Polopatistický konec mi trochu zkazil dojem. Už se těším na Fincherovu verzi, jak se s tím popere on. V hodnocení s čistým svědomím půl hvezdičky nadsazuju... ()

Klárka

Kniha byla výborná. Ale film trpí snad všemi typickými prohřešky knižních adaptací asi stejně jako třeba Harry Potter. Pro mě jako čtenáře rekapitulace (pozměněných a zjednodušených) základních motivů z knihy, ukázka jak asi vypadají hlavní hrdinové a prostředí kolem nich (neměl být Mikael Blomkvist sexy chlap? a Harriet brunetka?), ale to je asi tak vše. Chtěla bych mít nezaujatý pohled nečtenáře, abych zjistila, jestli se tahle rekapitulace dala pochopit i bez přečtení knihy. Protože podle filmu bych si nedokázala vysvětlit například Lisbethino chování, nechápala bych, proč se trilogie jmenuje Milénium - časopis, který byl v knize tak důležitým článkem tu nedostal vůbec žádný prostor.. atd.. atd.. V tomto případě se zkrátka od předlohy nedokážu oprostit. ()

jacksax

Výborný švédský krimi/thriller zaujme hlavně prostředím, nestandardními postavami, jejich chováním a ne- klišé (neplést s negližé) jednáním. Velmi dobře vybraní herci, poutavé exteriéry. (Tady musím pochválit, že to nejsou "dlouhé snímání krajiny, aby si divák uvědomil, že to je krásné" - taky vás takové záběry naprosto nesouvisející se smyslem daného filmu znechucují?) O příbězích "za obzorem" se dozvíme díky hereckým výkonům (tady si asi herci museli přečíst nejem scénář, ale i předlohu / i když tuto knihu od Larssona jsem kupodivu nečetl -takže jen odhad) více než ve většině celosvětové produkce, výborná motivace - divák nemusí hledět do obličeje vyšetřovatele až se mu tak objeví to spásné AHA, mám nápad a pak čekat dalších dvacet minut na to, než nám to objasní. S hlediska kvality příběhu a scénáře se nestydím říci, že to drama, které díky bohu není v kolonce typ filmu, je skutečné gró filmu, nikoliv vyšetřování (krimi) samotné... Viditelně si to myslel i režisér, neboť posledními (podle mne zcela zbytečnými) scénami zcela pohřbil pátou chystanou hvězdičku. Takže čtyři plus. ()

Illy

Knihu jsem přečetl jedním dechem, už se těším na další. Film má samozřejmě osekaný děj, nicméně se věrně drží předlohy a to je dobře. Myslím že lépe to dopadnout nemohlo. ()

Jiu

Až vďaka filmu, som celkom pochopil ako človek ako Lisbeth musí pôsobiť. V knihe kde sú obširne opísané všetky jej myšlienkové pochody a emócie, človek celkom nevidí akým sa takýto jedinec okoliu javí. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)