Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Robert Carlyle, Louis Ferreira, Brian J. Smith, Elyse Levesque, David Blue, Alaina Huffman, Jamil Walker Smith, Peter Kelamis, Patrick Gilmore (více)

Již třetí STARGATE seriál nás vezme na palubu antické lodi Destiny, o miliony let starší než Atlantis, kterou jako pýchu své civilizace vypustili Antici. Byl to jejich velký experiment uvedený do pohybu, ovšem nikdy nedokončen. Cílem tohoto experimentu bylo rozsévání hvězdných bran skrz galaxie. Lidé zjistí, že záhadný devátý chevron na bráně může sloužit právě ke spojení s touhle lodí a tak se vydávají na průzkumnou misi.

Záhy ale zjistí, že jsou na palubě Destiny uvězněni, jelikož je loď neschopna návratu na Zem. Pouhý průzkum se tak promění v nikdy nekončící misi. Posádka tak chtě nechtě naplňuje původní účel mise. Spojuje se s každou předešle vypuštěnou bránou a přichází do kontaktu s novými rasami, technologiemi, ale také s nepřáteli. Co jejich misi ztěžuje je neschopnost kontrolovat navigační program lodi. Když někdo zůstane pozadu, je navždy ztracen. (dresi)

Expendable

A je to zpátky tam kde to bylo, první díly byly takové dobré a po desátém dílu se s toho začala vyvíjet romantická scify sračka. Jako kdybych sledoval vesmírnou Esmeraldu. Celá posádka si leze po krku, režiséři si museli dát práci s hledáním nesympatických lidí, protože tady se to jimi jenom hemží.40% ()

Jacinda

Stargate universe úplně jinak. Žádné úvodní znělky herců, žádné megalomanské intro, nic co by připomínalo předchozí seriály až na pár štěků známých herců a samozřejmě hvězdnou bránu. Prvních 10 dílů střídalo slabé a silné díly (včetně jednoho úplně debilního), ale další půlka série přinesla neuvěřitelně napínavé díly. SGU hodně využívá flashbacků, ovšem o kopírování Lost rozhodně nejde. SGU je depresivní, temná, tajemná, někdy strašidelná, umí vystihnout povahu lidí v nebezpečí...odvahu, statečnost, sebeobětování, ale i demenci, povrchnost, vypočítavost, namyšlenost a další...pro zavilé fanoušky bude SGU šok. Skoro nic tu není jako v předchozích sériích: Šablona: Planeta (emzáci na velitelství) -> nebezpečí -> problémy -> vyřešení -> všechno je super - maximálně vše rozdělené do dvou dílů , prostě neplatí. Hudba je neuvěřitelná. Rockové, metalové, elektronické tóny se střídají s klasickými songy. Úchvatné, megalomanské a dokonalé podtržení seriálu. Kdepak, u SGU vůbec nevíte, co vás čeká. A to je na tom super.Ještě dovětek k další sérii. NESKUTEČNÉ. SILNÉ. A ty poslední díly s jejich potomky, nevím proč, ale zanechalo to ve mě strašlivý dojem. Prostě mě to jaksi vyděsilo a vůbec nevím proč. Když bych se představila to samé s mými potomky... ()

3DD!3

Pilot/AIR: První věc, která mě na SGU dostala byla hudba. Cizokrajná, elektronická a intenzivní. Jedna z nelepších Goldsmithových prací. Oproti původním seriálů je tahle novinka natočena dravěji a experimentálněji ve stylu například mého oblíbeného Lostu. Nápad s devátým symbolem je povedený a hodně potěší i camea O'Neilla, Jacksona a Carterové. Teď se ale dostáváme k tomu hlavnímu a tím jsou herci. Robert Carlyle a jeho machiavellistický dr. Rush je výborný, správně balancující mezi kladným hrdinou a chladnokrevnou sviní, která se stará jen o svůj výzkum. Příjemně mě překvapil i sympaťák David Blue, typycký vojenský prototyp Brian J. Smith a otcovský Justin Louis. Zatím jsem hodně spokojený. Snad to vydrží. První řada: Opravdu dost jiná brána než jsme byli zvyklí a je vidět, že tvůrci si na to teprve zvykají. Pořád mám trochu problémy s kamerou, která by se uvnitř lodi měla chovat přece jen statičtěji, nemusí přece tlačit dynamiku úplně do všeho stačí to vyvážit a bude to bez problémů. Herecké obsazení se opravdu povedlo a některé charaktery se začínájí pěkně vybarvovat (jiné přece jen ztrácí). O tom jak vynikající je Carlyle v roli Rushe už se moc rozepisovat nechci, ale od nováčka Davida Bluea jsem opravdu nečekal nic moc a jeho Eli se přesto stal jedním z mých nejoblíbenějších týpků na lodi. Younga hodně vylepšuje konflikt právě s Rushem a z Greera se stává bouchač ultimátního kalibru, který si u nás doma buduje slušnou fandovskou základnu. Scott a Chloe a vlastně ostatní hlavní lidi jsou spíše zklamáním. Mají sice své světlé chvilky, ale jsou tam většinou vážně jen dopočtu. Hostující členové SG-1 potěší stejně jako sem tam se objevující Lou Diamond Phillips. Příběhy jsou zatím více méně konstatní vyčuhují snad jen vynikající epizoda Time a moc pěkné finále poloviny sezóny vrcholící dílem Space. SGU má potenciál a doufám, že ho tvůrci v druhé sézóně využijí naplno a nebudou místy jen přešlapovat. Druhá řada: Nevím jestli mám nadávat nebo brečet. Universe ve druhé sezóně naplnila potenciál, který jsem v ní viděl a stala se jednou z nejkvalitnějších a nejkonzistetnějších HVĚZDNÝCH BRAN vůbec. Odhalení mise Destiny bylo něco co tvůrci měli udělat už v první řadě. Byla to chyba, která se ukázala býti osudnou. Od toho momentu totiž bráně nešlo vytknout téměř nic. To tam bylo přešlapování na místě a poznávání charakterů. Dostávali jsme temnou drsnou sci-fi s výbornými hereckými výkony. Bobby Carlyle jako Rush vévodí, ale Young a Eli (dokonce i zbytečná Chloe válí) se mu i místy vyrovnávají. V posledním díle jsem byl díky těm třem hodně na měko a je to mimochodem vynikající závěr, když nevíte jestli vám obnoví seriál nebo ne (šmejdi zatracení, rušit show zrovna když se rozjede). Tím že je konec takový jaký je se ale nabízí šance k návratu (co třeba za 3 roky?) a já rozhodně doufám. Protože tohle byla brána v kterou jsem doufal, když jsem začal vyrůstat a O'Neillovy vtípky začaly být málo. Brána ve které jsou emzáci co nevypadají jako lidi a jsou tu modré hvězdy, vygradované konfrontace na cizozemských plavidlech či planetách, které vypadají... jinak. Jestli jsem v první řadě vybíral s problémy epizody, které byly vynikající, tak teď bych je tam mohl zahrnout skoro všechny. A Goldsmithova hudba je geniální. No a co na závěr? Snad jen... nebude mi chybět jen Hvězdná brána, bude mi chybět Universe. Uvidíme se na druhé straně. () (méně) (více)

Toj

Stargate sg-1 je dnes už kultovní záležitost s velmi propracovaným vesmírem a mnoha zajímavými nápady, kde některé epizody byly celkem stupidní, ale seriál se nebral příliš vážně a jistě zůstane v nejednom dětském srdci. SGA byl místy téměř dementní převařoval motivy z původního seriálu. Stargate universe je jistě krokem v před. Fanoušci vyrostli a stejně tak přišlo mnoho seriálů, které přinesly dospělejší pojetí. A stejně tak i SGU se snaží být dospělou variací na příběhy stargate. Mnohdy lehce přeexponované záběry a téměř battlestarovská kamera. Pilot napovídá snahu o potlačení epizodnosti, vytvoření uceleného příběhu a hlubší postavy. Na druhou stranu jedna z hlavních postav je tlustý geek, což naznačuje, že tvůrci chtějí, aby se v seriálu našlo mnoho ošklivých děcek, které tráví veškerý svůj volný čas u počítače. Samotný pilot lecčím navnadil a přitáhnul, ale po chvíli začal trochu nudit. Proto nedávám vyšší hodnocení, pokud tvůrci v následujících epizodách předvedou něco pořádného (a já doufám, že na to mají), tak hodnocení půjde výš... EDIT: Po shlédnutí celé série odebírám hvězdu. Sledovat tenhle seriál je v podstatě utrpení.. Nastavuje tvář vážnosti a hlubšího zážitku ve stylu BSG, ale přitom diváka mučí nudou a trapností. Skutečně se stydám za SGU, když se snaží být něčím, na co nemá... Děj jednotlivých epizod je neuvěřitelně hloupý. Seriál si vzal to špatné z konceptů předchozí SG seriálů, oprostil to od sebeironie a humoru, a odebral pár dějových zvratů, aby to vypadalo reálněji. Vrchol byla poslední epizoda, která končila typickým cliffhangerem a já si skutečně nepamatuji, kdy mi naposledy bylo něco tak moc ukradený.. Emoční odezva naprosto nulová... Tvůrci by si možná mohli najít raději nějakou opravdovou práci.. ()

Chen

Mám oproti jiným velkou výhodu, nikdy jsem nebyl fanatickým fanouškem Stargate a ještě se mi nepovedlo zhlédnout Battlestar Galacticu. Takže nebudu peskovat nad tím, jak je Universe úplně někde jinde než původní dvě televizní návštěvy do univerza Stargate. I když pravda, pár dílů jsem viděl, takže chápu, že plnou lidí nedokáže překousnout to, že se Stargate Universe ubírá naprosto jiným směrem. Místo odlehčené sci-fi obohacené od notnou dávku humoru se divákovi dostává hutná klaustrofobická návštěva na vesmírné lodi Destiny, na které se sešlo několik (anti)hrdinů, mezi nimiž to pěkně vře. Místo zběsilých akčních sekvencí se nám dostává psychologických her a zajímavě zpracovaných postav, které jsou mimochodem skvěle zahrány. Je odvážný krok zvolit jako hlavní charaktery osoby, které nejsou zrovna prvoplánovitě sympatické (některé naopak rychle vyvolají silné antipatie), ale v mém případě funguje. Je to dospělé, možná poněkud volně plynoucí, ale pro mě zajímavé. ()

• Fanoušci seriálu se kromě plnohodnotných epizod vysílaných v TV mohou seznamovat s "běžným" životem posádky lodi Destiny v krátkých "web epizodách" na domovských stránkách seriálu stargate.mgm.com. (Caszidy)
  • V seriálu se objevují německé zbraně G36, i přesto, že je americká armáda nikdy nepoužívala. Dle producenta a scénáristy Josepha Malloziho je to proto, že SG program je "zvláštní". (O´Neill)
  • Hviezdná brána na lodi Destiny má 36 symbolov ako aj hviezdne brány z galaxii Pegasus ale hviezdne brány v Mliečnej sústave majú až 39 symbolov. (hemoglobin)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

Jeden z nejlepších filmů Rolanda Emmericha (Den nezávislosti, Útok na Bílý dům) letos slaví 20 let od premiéry. Hvězdná brána sice zamířila na velké plátno jen jednou, víc než 10 let ale úřadovala na… (více)