Reklama

Reklama

Pacho, hybský zbojník

  • angličtina Pacho, the Thief of Hybe
Československo, 1975, 85 min

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Hrají:

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

(více)

Recenze (171)

xaver 

všechny recenze uživatele

Ještě než jsem ten film viděl a četl jsem různé ohlasy, přemýšlel jsem, jestli nedošlo k dehonestaci slovenského národního hrdinu Jánošíka. Po shlédnutí mohu říct jediné. Nedošlo. Báječná parodie na zbojnické motivy, skvělé herecké obsazení a výkony. Frndžalica a slavná hláška - na koně, koně nemáme, tak utěkajme - zůstanou už navždy v paměti diváků. Takže za 5. ()

noctambule 

všechny recenze uživatele

Jsem moc ráda, že jsem tento skvost československé kinematografie konečně viděla:D No, ale teď vážně...Pacho je neskutečný film se znaky kultovnosti, je tam spousta hlášek, problém však je, že většině jsem se nesmála, nebo alespoň ne z těch správných důvodů:-) Buď mi vtipné nepřišly a nebo jsem je nepochopila, obecně si myslím, že tento film si spíš vychutnají Slováci a já jelikož jsem měla štěstí to sledovat se slovenskými kamarády, chtě nechtě jsem si to též užila, ale hlavně díky jejich společnosti. P.S. To jak je v hybském zbojníkovi vykreslena Marie Terezie je síla. ()

Reklama

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zbojnícky film celkom ináč, nejde o hrdinstvo ani žiadne veľké skutky. Ide len o humor a satiru na minulé aj súčasné pomery a Jozef Kroner ako zbojnícky kapitán ozruta je neuveriteľný pre diváka aj pre uhorské panstvo. Zostáva len dúfať, že sa vrátia časy, keď slovenský zbojník bude bohatým brať a chudobným dávať a že sa nikdy nestane, aby frndžalica došla. Záver so zakopanou hlavou a deťmi bol pre mňa v minulosti nepochopiteľný, teraz to už vidím ako pekné podobenstvo. –––– Chceš taky zakopat? Tak vykopat! –––– Pacha, toho nikdy nedostanú... ()

winstonik 

všechny recenze uživatele

Ani sa nečudujem, že niektorí českí priatelia hviezdičkujú túto tvrdú slovenskú rudu pomenej - tomuto skrátka nemôžu porozumieť. Pacho je slovenský zbojník. Tak slovenský, že slovenskejší ani nemôže byť. Ťapák (réžia), Lasica a Satinský (spolupráca na dialógoch), Króner a génius Stračina (hudba), to nemohlo dopadnúť inak. Už viete, kde je koniec sveta? Pacho tam bol! U mňa v TOP 20. ()

teutates 

všechny recenze uživatele

"Naaa kooneé! Nemáááme: tak utekajme!" :) Pacho, hybský zbojník je klasika, na ktorú sa nedá zabudnúť. Skvelý Jozef Kroner, tak ako aj jeho družina. Nezabudnuteľné hlášky s nezabudnuteľne veseloú atmosférou... Súhlasim s YURAyura, že Cehuni to možno nepochopia. Hlavné je, že v srdciach Slováku ostane Pacho Pachom a že na IMDB to taktiež pochopili... :)))) Onéééé 5* ()

Galerie (6)

Zajímavosti (19)

  • Pacho, hybský zbojník byl soutěžním filmem časopisu Film a Divadlo "Komu dáte svoj hlas 1976?" (kosticka7)
  • Ida Rapaičová (hrala grófku Erdody) bola počas nakrúcania v štvrtom mesiaci tehotenstva a preto sa jedna scéna musela upraviť - z rozhovoru na koňoch tak vznikol rozhovor v koči. (pravo)

Reklama

Reklama