Reklama

Reklama

Leningrad

  • Rusko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

vander19 

všechny recenze uživatele

Leningrad nesmie padnúť za žiadnu cenu... Tak to nariadil Stalin, ale súdruh Stalin sa asi moc nepresvedčil ako pomôže tým čo ho bránia. Zo začiatku filmu som mal pocit, že ide o ďalší vojnový film, ktorých bolo o tomto meste vytvorených niekoľko. Avšak po čase sa z vojnového a zákopového prostredia ocitáme medzi obyvateľmi (civilmi) Leningradu. Máme tu rôzne typy osobností. Hlavnú hereckú hviezdu miestneho divadla, divadeľných pracovníkov, deti a aj novinárov. Medzi nich patrí aj Kate a práve ona je nosnou konštrukciou tohto príbehu. Príbehu o odvahe ľudí, ktorí sa proste rozhodli prežiť a neodovzdať sa do rúk osudu. Koniec mi prišiel Hollywoodsky veľmi sladký (aspoň tak to vypadá, Byrne príde čakať svoju drahú, tá ho zbadá v dave, oči sa im stretnú a podobné USA sračky), ale naštastie to tak nie je. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

----- "Nikdo se odtud nedostane. Ty ani já. Ta blokáda nikdy neskončí." ----- Trochu nesoustředěný a tudíž i nespolehlivý - nebo spíš nedostatečně motivovaný ... či prostě jen neschopný příběh. V úvodu se zdá, že zamýšlí obsáhnout úporný hlad stejně jako ubíjející bombardování, neúprosný mráz a pohasínající jiskřičky naděje - snad i jakousi zatrpklou, byť nelidskými podmínkami otupělou a skutky jednotlivců nahlodávanou zatvrzelost celého města ... ale vzápětí jakoby začal o sobě pochybovat - jakoby se zalekl svého smělého cíle a spokojil se "jen" s dramatickým osudem jedné ženy a jejího blízkého okolí ... ve spojení s drobnými epizodami z každodenního života obléhaného Leningradu. Bohužel i tady částečně selhává. Nedostal se mi pod kůži, abych ho mohla spolu s jeho hrdiny PROŽÍT. ()

Reklama

m.krudenc 

všechny recenze uživatele

Historický film vypovídající o životě v Leningradě v době nacistické blokády. Do obklíčeného Leningradu přijíždějí zahraniční reportéři a při náhodném bombardování zmizí novinářka Káťa. Objeví ji rudoarmějka Nina, která ji ukryje v domě, kde žije matka se dvěma vyhladovělými dětmi a také operetní pěvkyně. Když se přítel Káťi, dozví, že je Káťa naživu, vyhledá ji, ale Káťa se z břehu Ladožského jezera vrací k opuštěným dětem, aby se vydala na dobrovolnou smrt hladem. Nádherný příběh o přátelství, který se však nevyhýbá ani pohledu na Stalinovu krutovládu. Stalin radši nechal půlku města chcípnout hladem než vydal povel ke kapitulaci. Pět hvězdiček dramatu jen podtrhuje vynikající režie i projev představitelů hlavních rolí. ()

Herr_Flick 

všechny recenze uživatele

Událost, která si zajisté zaslouží pozornost. Ale tohle zpracování? Všechno špatně od samého začátku. Postavy i bitvy jsou hodně nepřirozené, bez zřetelu na historickou přesnost. Výbuch bomby nebo letadla (to měly být Bf 109 házející z kokpitů granáty?)... Z toho náletu na autobus a jednu blondýnu se mi dělalo už opravdu zle. ()

eLeR 

všechny recenze uživatele

Voľakedy dávno som čítala ľúbostný román (ľúbostným románom sa vyhýbam), ale tento mi niekto odporučil. Všetko sa to odohrávalo počas blokády Leningradu a hlavná hrdinka bola priamo v centre diania. Fantasticky to tam bolo všetko opísané a popísané. A toto? Toto bola taká slabota, že ani Gabriel to nezachránil. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Blokáda Leningradu trvala od 8. září 1941 do 27. ledna 1944. Během ní ve městě zemřelo hlady přes milion obyvatel. (Petulka88)
  • Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)
  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)

Reklama

Reklama