Reklama

Reklama

Leningrad

  • Polsko Leningrad (více)

Píše se rok 1941 a 2. světová válka stále zuří. Nacistům se podařilo ovládnout přes polovinu Evropy a část Ruska. Postupovali rychlo, dokud se ovšem nedostali k Leningradu. Hitler v roce 1941 nedokázal Leningrad obsadit ani po tříměsíční ofenzívě, a pochopil, že město nemůže dobýt silou. Rozhodl se tedy město obklíčit a nechat tři miliony lidí k smrti vyhladovět. Uprostřed tohoto strašlivého obležení se ocitá i mladá anglická novinářka Kate Davisová, která se ve zbídačelém a hladovějícím městě snaží přežít. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (103)

Arius 

všechny recenze uživatele

Tak a opäť tu máme tému druhej svetovej vojny-východný front.Leningrad si vybral cestu mierne psychologického filmu. Máte k dispozícii pohlad obyvatelov blokovaného Leningradu, pohlad zahraničnej novinárky ktorá ma sidealizované predstavy,nacistického predáka a nacistického pilota ktorý ma na rukách krv nevinných civilistov. Zrejme rozpočet nepustil že tvorcovia sa vybrali touto cestou a oželeli boje, chceli zrejme na tomto čiernobielom plátne ešte výraznejšie podčiarknuť utrpenie ruského ludu a zároveň ich nezlomnosť a hrdinstvo počas 2 svetovej. Zábery na zbombardovaný Leningrad,mŕtve a zamrznuté telá na uliciach či prehlbujúce sa zúfalstvo Leningradčanov, keď od nariekania postupne prešli na konské mäso a kanibalismus, presne tieto účelové zábery mali podporiť ideu a získať si diváka, žiaľ vsadené medzi nudné a rozťahané chvílky v mrazivom Leningrade stratili na sile. Problémom Leningradu bola vata, bolo jej dosť a bola nepozeratelná, prázdne frázy a dialógy nudili, tiež technická stránka filmu bola biedna(či už bombardovanie ale taktiež aj prestrihy tie vidíte lepšie aj na slovensku). Tiež mi nedá nespomenúť Armin Muellera-Stahla, všimol som si že tento v celku dobrý herec sa(neviem či je to úmyselne) stále objavuje v podobných rolách. Jeho postava je väčšinou taký skrytý záporak bez chrbtovej kosti, proste mám ho už prečítaného a to mi na ňom v Leningrade vadilo. Bola to mierna dilema či dať dve alebo tri napokon som sa rozhodol pre vyššie hodnotenie, možno konštatovať že Leninrad je dôstojnou pamiatkou na tých ktorý padli za svoje ideály a presvedčenia. Nič svetoborné však nečakajte. ()

Jossie 

všechny recenze uživatele

Vcelku nudně natočený snímek, připomínající spíš romantický film, než válečný a to je při tak silném tématu, jako je blokáda Leningradu, velká škoda. A dost mě fascinují filmy, kde si někdo ani nepohraje s castingem - protože na to, aby někdo zahrál Hitlera, přece stačí nalepit mu knírek a učesat patku. ()

Reklama

Una111 

všechny recenze uživatele

Přestože některé scény se mi nezdály dost věrohodné a jiné bych ve filmu klidně mohla postrádat, film splnil moje očekávání, řekl, co říci chtěl a měl, a tak s trochu přimhouřeným okem mu dávám 4 *. K té čtvrté mu mírně dopomohla i skutečnost, že se dnes o těchto kapitolách historie málo mluví a mladá generace o nich neví vůbec nic. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Leningradská blokáda trvala téměř 900 dní, od 8. září 1941 až do 18. ledna 1944. Německá armáda nedokázala zdolat město jediným úderem, proto se rozhodla ho oblehnout a odříznout od sázobování. Lidé ve smrtelně sevřeném městě zažívali neskutečné útrapy, které si my nedokážeme představit ani v těch nejdivočejších fantaziích. Město bylo bombardováno a ostřelováno. Lidé čelili nesnesitelnému hladu a mrazu. Snažili se přežít v úděsných podmínkách. Z některých se stávali kanibalové. Umírali na ulicích vysílením. Matky se museli rozhodovat mezi svými dětmi, které nechají přežít. Už tak špatné zásobování se ještě více zhoršilo. Zásoby se tenčily. Bylo důležité najít nějakou zásobovací cestu. Přes Ladožské jezero vedla tzv. Cesta života. Přes zamrzlé jezero jezdili zásobovací konvoje, které do zbídačelého města vozili potraviny, zbraně a zpátky odváželi přeživší obyvatelstvo. Odhaduje se, že ve městě zemřelo hladem přibližně 1.000 000 lidí. Tohle všechno prožívala i anglická novinářka Kate Davisová, která po nevydařené reportáži zůstala uvězněná ve městě. Na jejich autobus při fotografování zabitých německých průzkumníků zaútočli německé stíhačky. Když už byla Kate skoro zachráněná a mohla se vydat domů, vrátila se zpět do města. Tvůrci se snažili vytvořit hodně autentický obraz celé válečné události a povedlo se jim to velmi slušně. ()

MaMitti 

všechny recenze uživatele

Leningrad je tak nějak obyčejně natočený film o neobyčejném příběhu (sice fikce, ale to asi není to nejdůležitější, a leckdy se stává, že ta nejneuvěřitelnější historka je právě ze skutečného života, takže zrovna tady nemám problém děj filmu brát tak, jak mi ho dávají). Obě hlavní hrdinky si mě velmi rychle získaly, byly jak dvě strany jedné mince a přeci každá úplně jiná. Blokáda Leningradu je téma, které mě nějakým zvláštním způsobem fascinuje, nicméně o to víc jsem ocenila, že film neždímá emoce, jak se možná může (v souvislosti s tématem) očekávat. Konec filmu byl úžasný, to jsem nečekala. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (5)

  • Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)
  • Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)
  • Většina německých obrněných vozidel jsou upravené sovětské stroje. V záběrech přepadení autobusu se však objeví i skutečný historický Pz.Kpfw.38(t) československé výroby, které Wehrmacht na východní frontě používal. (p3tris)

Reklama

Reklama